Frankrijk Groot-Brittannië Strijd tegen de vermakelijkheidsbelasting Festival voor reclamefilms te Cannes Stijgende ontevredenheid over filmhulpwet en staatsreglemcntering Koninklijke belangstelling voor Edinburgh bevorderen. De Duitse filmvakpers is daarom van oordeel, dat de stichting van de ..Rat für Filmkultur" als een be langrijk initiatief moet worden gezien en dat het film bedrijf' met het stellen van een duidelijke en onomwonden vraag het gesprek heeft geopend, een gesprek, dat, naar men hoopt, tot vruchtbare resultaten zal leiden. In de strijd van de Franse bioscoopexploitanten tegen dr gemeentelijke vermakelijkheidsbelasting heelt zich de laatste tijd een nieuwe ontwikkeling voorgedaan. Zoals bekend wordt de vermakelijkheidsbelasting in Frankrijk niet per entreebewijs maar volgens een schaal naar de totale recette-ontvangsten geheven. Nu heeft de regering het vorige jaar weliswaar een belastingherziening ingevoerd, welke een verlaging beoogt, maar daarvan is door gebrek aan medewerking van de zijde der gemeenten weinig of niets terecht gekomen. In onderscheiden plaat sen hebben de bioscopen uit protest haar deuren gesloten, maar in Reims en Metz heeft men thans een betere op lossing gevonden. Volgens een nieuwe wetsbepaling van 1955 mogen filantropische en patriottische verenigingen vier filmvoor stellingen jier jaar vrij van vermakelijkheidsbelasting geven. De in Reims en Metz gevestigde exploitanten heb ben contact gezocht met grote groepen van deze vereni gingen en overeenkomsten met haar gesloten met dien verstande, dat deze organisaties nu bij toerbeurt de ..exploitatie" van de plaatselijke bioscopen voeren. Bij deze overeenkomsten profiteren zowel de betrokken ver enigingen als de exploitanten, die thans méér ontvangen dan wanneer zij vermakelijkheidsbelasting aan de ge meenten zouden moeten betalen. De bioscopen vertonen de gewone filmprogramma's tegen normale entreeprijzen, welke echter vrij zijn van de gemeentelijke vermakelijkheidsbelasting. Het publiek, dal van deze gang van zaken door de pers op de hoogte is gesteld, vat deze zaak sportief op en bezoekt in groten getale de bioscoop. Aangezien er heel wal verenigingen zijn er komen er nog steeds bij welke aan deze gang van zaken haar medewerking verlenen, ziet het er naar uit dat de betrokken gemeentebesturen op de lange duur aan het kortste eind zullen trekken. Bovendien bevordert deze be- Iastingstrijd, welke de belangstelling heeft opgewekt van het publiek dat er als het ware door het verenigingsleven zelf deel aan neemt, nu niet bepaalt de populariteit van de raadsfracties die tegen belastingverlaging zijn, een omstandigheid welke de betrokken plaatselijke politieke groeperingen reden tot ongerustheid begint te geven. Het derde internationale reclame-filmfestival zal dit jaar te Cannes worden gehouden in hel Pal ais des Festi vals van Zaterdag 15 September tot en met Dinsdag 18 September. Wederom worden inzendingen uit de gehele wereld ver wacht. Uit de grote belangstelling in vakkringen voor de vertoning van de in 1955 te Monte Carlo bekroonde reclamefilms blijkt de belangrijkheid van een dergelijke internationale competitie. Vertoningen vonden plaats in Londen. Madrid, Amsterdam en Kopenhagen. Het festival wordl georganiseerd dooi' de internationale organisatie der filmreclame-exploitanten, de International Screen Advertising Services (I.S.A.S.). Op het in Juli gehouden jaarlijkse congres van de I'édération Nationale des Cinémas Francais, de organisatie der Franse bioscoopexploitanten, heeft de voorzitter, de heer Adolphe Trichet, ernstige critiek uitgeoefend op de wet van 20 Mei 1955, waarbij de wet op de steunver lening aan hel filmbedrijf gewijzigd werd. De heer Trichet wees ei- op, dal de politiek om de steun aan hel film bedrijf door hel bedrijf zelf en de bioscoopbezoekers in de vorm van een extra belasting op de entreeprijzen .e laten betalen niel bepaald een succes is gebleken. Hij achtte het beter om deze wel onder de huidige omstandig heden ie doen opheffen. In de woorden van de heer Trichet weerspiegelt zich de algemene ontevredenheid, welke er in het Franse film bedrijf heerst en zich de laatste jaren vooral concentreert op de ondoelmatige, van hogerhand opgelegde, organi satie. In Frankrijk zijn nog tal van de door de Duitse be zetting en de Vichy-regering uitgevaardigde wetten en besluiten inzake het filmbedrijf van kracht, welke ieder particulier initiatief, vooral van de zijde van de exploi tanten, onmogelijk maken. De werking van deze gecom pliceerde en vaak tegenstrijdige staatsreglementering wordt sedert 1916 gecontroleerd door het Centre National de la Cinématographie, een Overheidslichaam, dat finan cieel autonoom en tegelijkertijd als het ware ministerie en beroepinstantie is. Het Centre heeft tot taak wetsvoorstel len en besluiten e.d. welke op het filmbedrijf betrekking hebben te bestuderen en voor te bereiden en door het uitvaardigen van beschikkingen een coördinering van het werkprogram der individuele ondernemingen te bewerk stelligen, inzonderheid met het oog op een rationele inzet van de beschikbare arbeidskrachten, de moderni sering van de bedrijven, de coördinering der on derscheiden bedrijfstakken en verzorging van de statistie ken van hel filmbedrijf'. Zijn algemene taak dient steeds ie zijn de ontwikkeling van het Franse filmbedrijf ie be vorderen. Op papier klinkt dit heel mooi, maar in de practijk is niemand tevreden met de gang van zaken. De veelvuldige protesten van het bedrijf tegen dit autoritaire regime hebben lot dusver nog maar weinig succes geoogst al schijnt de regering langzamerhand wel begrepen te hebben, dat het Centre, dat in de onzekere tijd na de oorlog ongetwijfeld nuttig werk heeft verricht, zich zelf thans overleefd heeft en te zijner tijd zal moeten verdwijnen om door een doelmatiger georganiseerde af deling van het Ministerie van Handel en Industrie te worden vervangen. De Minister van Handel en Industrie heeft inmiddels een commissie ingesteld om de positie en de activiteit van hel Centre aan een onderzoek te onderwerpen, met het oog op het voorbereiden van wijzigingen in dier voege, dat het Centre het filmbedrijf zal dienen in plaals van te controleren. Het Xe Internationale Filmfestival, dat van 19 Augustus tot 9 September a.s. te Edingburgh zal worden gehouden. 17

Film | 1956 | | pagina 18