banken, waren opgesteld in de vorm van een tribune! Adviezen tot het aanbrengen van verbeteringen werden niet opgevolgd daar hier in feite de enige remedie zou zijn een totale sloop en het bouwen of inrichten van een nieuwe bioscoop. Toen van Bondswege de taak van het Gemeentebestuur als het ware werd overgenomen en een gedwongen sluiting van deze hoogst gevaarlijke zaak werd aangekondigd, kwam tot ieders verbazing het betrokken Gemeentebestuur in het geweer waarbij de opvatting werd gehuldigd dat de situatie ter plaatse toch niet zodanig was, dat dergelijke rigoureuze maatregelen geboden waren. Er kan niet anders dan van puur geluk worden gesproken dat er in een bedrijf als dit nooit tijdens een voorstelling filmbrand is ontstaan, want de gevolgen waren dan zeker niet te overzien geweest. Ter illustratie van dit geval laten wij hier enige citaten volgen uit een rapport, dat enige Hoofdbestuursleden op grond van berichten welke van de Technische Commissie waren ontvangen, na een persoonlijke bezichtiging aan het Hoofdbestuur uitbrachten „Het is erger dan wij ons, ondanks de rapporten van de Technische Commissie, hadden kunnen voorstellen. De banken en stoelen staan opgesteld op een wrakke houten vloer in het model van een noodtribune, waarvan het ons onbegrijpelijk voorkwam, dat'deze het gewicht van enkele honderden mensen kan dragen. De opgang van deze vlonder bestaat achter in de ,,zaal" uit wrakke ongelijke planken en het is niet in te denken dat bij het op- en afklimmen daar nog geen ongelukken gebeurd zijn. De verwarming vindt plaats met een gaskachel, opgesteld onder het houten vloertje". ,,Er hangen twee bordjes Verboden te Roken, maar de vloer was bezaaid met sigaren- en sigarettenpeukjes. af gebrande lucifers enz. Wij kregen de indruk dat de enig gebruikte verbinding met de cabine de deur in de zaal is. In deze cabine be- vindt zich alles wat volgens elementaire voorschriften daar buiten gehouden moet worden, zoals electriciteits- meter en hoofdschakelbord, terwijl de groepenverdeling in een open houten, kast is aangebracht. De apparaten hebben geen koeling. De gehele installatie is uitgevoerd in los hangende rubberkabels; die naar de speaker b.v. hangt met touwtjes aan de buitenste banken". „Een noodverlichting is niet aanwezig. Het bouwseltjezou eigenlijk in zijn huidige staat moeten worden geconserveerd om als monument te dienen voor het minimum dat de bioscopie in ons land te zien gaf en als zodanig ter lering van latere generaties". Dat ons land, ondanks het onlbreken van redelijke landelijke voorschriften, gespaard is gebleven voor grote bioscooprampen zoals die zich in het buitenland van tijd tot tijd hebben voorgedaan, moet voor een groot deel worden toegeschreven aan het gezond inzicht van het Inrichting van een cabine bij gebruik van nitraatfilm: a. brandvrije bergplaats in werkruimte; b. twee ventilatiekokersc. cabineven sters; d. uitmonding afvoerpijpen machines; e. ventilatiekoker werk ruimte; f. werktafel in cabine; g. ramen in cabine, voorportaal en werkplaats; h. filmbergkast; i. kastje voor reservespoelen en lam pen noodverlichting; j. deuren (de pijl geeft de draairichting aan); jj. deur rechtstreeks toegang gevende tot de buitenlucht; k. kool- zuursneeuwapparaat; m. twee handlampen; n. noodschakelaar (let op de plaatsing: dicht bij de cabinedeur)o. ventilatiekoker voor portaal; p. brandslang met straalpijp; q. klerenkast van onbrand baar materiaal. 24

Film | 1956 | | pagina 24