De Internationale Unie van Bioscoopexploitanten (Union Internationale de 1'Exploitation Cinématographi- que) heeft van 23 tot 25 Januari te Lausanne een buiten gewone algemene ledenvergadering gehouden. De Neder- landsche Bioscoop-Bond. die bij deze organisatie is aan gesloten, was op deze vergadering vertegenwoordigd door zijn Voorzitter, de heer Joh. Miedema, en Bondsdirecteur, de heer J. G. J. Bosman. Als belangrijkste punten bevatte de agenda de behan deling van vraagstukken inzake auteursrechten, de be trekkingen tussen filmbedrijf en televisie, de jeugdfilm, filmleveringscondities en de vermakelijkheidsbelasting op filmvoorstellingen. Zoals gebruikelijk werd het resultaat van deze inten sieve beraadslagingen in een aantal resoluties samengevat, welke door haar algemeen karakter evenwel niet zozeer als vastomlijnde besluiten moeten worden gezien, maar veeleer als een formulering van de communis opinio der delegaties, welke tot richtsnoer kan dienen bij de be handeling van de betrokken problemen ir? de onder scheiden landen. Deze resoluties luiden als volgt: Vcrhuurcondities De Unie. getroffen door de berichten, welke zij ont vangen beeft inzake vermeende economische noodzake lijkheden, die de producenten en verhuurders zouden dwingen voor hun films steeds hogere prijzen te betalen; geeft aan haar leden-verenigingen opdracht met alle te hunner beschikking staande middelen de strijd aan te binden tegen de buitensporige verhuurlarieven, welke heden ten dage voor films gevraagd worden, die, verre van buitengewoon te zijn, slechts de normale vooruitgang van de techniek volgen; door haar respectieve aangeslotenen dringend uit te nodigen geen enkel programma boven de in elk land ge bruikelijke maximum percentages te huren; - draagt haar Bureau op de belanghebbende organisa ties van producenten en filmverhuurders hiervan op de hoogte te brengen. Belastingen De Unie. overwegende, dat de lasten welke op de exploitatie drukken voortdurend toenemen, terwijl de concurrentie door nieuwe amusementsvormen en in het bijzonder door de televisie, welke de neiging hebben een publiek naar welks gunsten steeds meer gedongen wordt uil de bioscopen verwijderd te houden, zich scherper af teken! - wijst opnieuw dringend op de noodzakelijkheid, dat elk der aangesloten organisaties met haar respectieve regering regelingen zal treffen, welke tegelijkertijd een belastingverlaging op grote schaal en op zijn minst de fiscale gelijkstelling van alle vormen van vermaak, waar van er sommige tegenwoordig in een bevoorrechte positie zijn geplaatst, bewerkstelligen. Televisie De Unie. wenst dat spoedig een reglement opgesteld wordt inzake het commerciële gebruik van televisie-uit zendingen, welk reglement in het bijzonder de voorwaar den moet vastleggen, waaraan de ontvangst dezer uit zendingen in andere openbare gelegenheden dan bio scopen onderworpen zal zijn; - waardeert de eerste practische uitvoeringen op grote schaal van het gebruik van de televisie als een belangrijk onderdeel van het programma, dat in de bioscopen ge boden wordt; bevestigt opnieuw haar overtuiging, dat de inrichting van bioscopen met grootbeeldtelevisie haar meer dan ooit geschikt lijkt om de toekomst der exploitaties te verzeke ren door de programma's te versterken met actualiteiten en bijwerk juist op het tijdstip, waarop zekere schomme lingen op de filmmarkt aan de dag schijnen te treden. Auteursrecht De Unie herinert aan de resoluties, welke zij heeft aangenomen met betrekking tot de ontwikkeling van het vraagstuk van het auteursrecht en van de „droits voisins" stelt met genoegen vast, dat de Franse bedrijfsorga nisaties practische oplossingen hebten weten te bereiken, welke een wetgeving, welke de ergste gevolgen had kun nen hebben, verzachten; stelt er prijs op te verklaren, dat zij zich. in tegen stelling tot hetgeen mogelijk bekend is gemaakt, in genen dele verenigt met het ontwerp van een Internationale Conventie inzake de bescherming van uitvoerende kunste naars, fabrikanten van gramofoonplaten en radio-omroep organisaties, zoals dat op 17 Juli 1956 te Genève is op gesteld door een commissie van deskundigen van het Internationaal Arbeidsbureau draagt haar Bureau op de reeds met de Internationale Federatie van Verenigingen van Filmproducenten (F.IA.P.F.) aangeknoopte onderhandelingen met spoed voort te zetten, teneinde gezamenlijk over deze materie tot een akkoord te geraken besluit bovendien lot handhaving van zijn Permanente Juridische Commissie, welker doel blijft de bescherming van de belangen der bioscoopondernemingen op bet ge bied van de auteursrechten en van de droits voisins". Het morele peil yan de film De Unie betreurt de neiging tot immoraliteit, welke door een bepaalde productie aan de dag wordt gelegd, welke daardoor gevaar loopt schade te berokkenen aan de bioscoopexploitatie; verzoekt de filmproducenten met nadruk een produc- tieplan op te stellen, dal tenslotte het grootst mogelijke publiek bereikt; - beschouwt het als een plicht van de bedrij f sgenotën in het filmwezen om de publiciteit voor de films, welke zich niet tot het gehele publiek zouden richten, zoveel mogelijk te beperken. Overigens heeft het Bestuur van de Internationale Unie van Bioscoopexploitanten na bestudering van de situatie op het gebied van de filmproductie besloten een com missie te benoemen ter bestudering van dit vraagstuk. 15

Film | 1957 | | pagina 16