Pierrot, Colombine en de sinistere Harle kijn in Marten Toonders fijnzinnige hadinage „De Kring om de Maan". lievelijk drie korte films. Een spe ciale bepaling maakt het de leiding: van het festival mogelijk om bijzon der belangwekkende films afzonder lijk tot deelneming buiten het voor geschreven contingent om uit te nodigen. Het festival wordt georganiseerd onder auspiciën van de Regering der Duitse Bondsrepubliek en de Senaat van Berlijn, tezamen met de Spitzen- organisation der Deutschen Film- wirtschaft, en heeft ten doel om in alle openlijkheid getuigenis af te leggen van de verdere ontwikkeling van de filmkunst, de leidinggevende persoonlijkheden van de filmwereld te Berlijn samen te brengen voor een ge- dachtenwisseling en een bijdrage te leveren tot wederzijds begrip en vriendschap tussen de volkeren. Aan het festival kunnen deelnemen: lange speelfilms en lange en korte documentaire en culturele films, welke na 30 April 1956 zijn vervaardigd en in Duitsland nog niet in première of bedrijfsvoorstelling werden vertoond. Films, welke reeds op andere festivals of soortgelijke manifestaties werden gepresenteerd, kunnen niet worden aangemeld. Buitenlandse speelfilms worden in de oorspronkelijke versie met Duitse ondertitels vertoond. Deze bepaling geldt ook voor korte films, voorzover Duitse ondertitels ter verduidelijking van de handeling nodig zijn, maar bij deze films kunnen de ondertitels eventueel door Duits commentaar worden vervangen. Films..welke kwetsend zijn voor het nationale gevoelen van enig land of in strijd zijn met de doelstellingen van het festival, kunnen van vertoning worden uitgesloten. De beoordeling van de speelfilms geschiedt gedurende het festival door een internationale jury, bestaande uit elf personen, en die van de lange en korte documentaire en culturele films door een internationale jury van zeven personen. Personen, die op enigerlei wijze betrokken zijn bij de productie of exploitatie van de ingezonden films, kunnen geen deel uitmaken van de jury's. De te verlenen onderscheidingen zijn: de Gouden Beer van Berlijn voor de naar totale vormgeving het meest gewaardeerde film in elk der drie categorieën: speelfilms en lange en korte documen taire of culturele films; de Zilveren Beer van Berlijn voor: a) de meest gewaardeerde speelfilmregie en de beste mannelijke en vrouwelijke rol; b) twee verdere bijzonder waarde volle prestaties op het gebied van de speelfilm; c) een verder bijzonder waardevolle prestatie op het gebied van de lange documentaire of culturele film; d) drie verdere bijzonder waardevolle prestaties op het gebied van de korte documentaire of culturele film. Uit het vorenstaande blijkt, dat de festivalleiding er thans van afgezien heeft om, zoals tot dusver steeds te Berlijn is geschied, ook door een publiek referendum prijzen te doen toekennen. Deze taak is thans uitsluitend aan de beide jury's voorbehouden, zulks in overeenstem ming met het festival reglement van de Internationale Federatie van Verenigingen van Filmproducenten, dat be paalt dat prijzen slechts op een enkele manier mogen worden toegekend, namelijk uitsluitend door internationale jury's, waarvan alle leden alle films moeten zien, welke op het festival zijn ingeschreven. Overeenkomstig deze eis heeft het Berlijnse festival- bestuur van het publieke referendum afgezien, ofschoon dit in de loop der jaren een groeiende populariteit had verworven en een betrouwbare test was voor de commer ciële kansen van een nieuwe film op de Duitse markt. Bij dit referendum werd een verantwoord wetenschappelijk systeem van stemmentellen gevolgd en aan de belangheb bende instanties werd geen mogelijkheid gelaten de objectiviteit en de resultaten van het referendum te be ïnvloeden. De landelijke aanmelding tot deelneming dient uiter lijk op 5 Mei 1957 te zijn geschied, terwijl uiterlijk 15 Mei 1957 aan de leiding van het festival moet worden toe gezonden de lijst van de te presenteren films en de vol gende, bij elke film behorende, gegevens: a. naam en adres van de productiemaatschappij en de licentiehouder b. de volledige lijst van de auteurs, regisseurs, acteurs enz. (in drievoud) c. een inhoudsopgave van de film in de Duitse, Engelse en Franse laai (in drievoud); d. drie stellen stil Is alsmede starfoto's ter distributie aan de pers (bij speelfilms); e. zes aanplakbiljetten (bij speelfilms) en verdere exemplaren voor reclame; f. reclamedrukwerk voor de film (in drievoud) g. een opgave van de juiste lengte van de film in meters; 17

Film | 1957 | | pagina 18