Ierland Italië Filmbezoek in 1956 Wereldfilmweek Een algemene filmencyclopedie h. datum en plaats van de eerste openbare vertoning van de film; i. het adres, waaraan de film na afloop van het festival teruggezonden moet worden. De kopie van iedere aangemelde film moet uiterlijk 'M) Mei 1957 in handen zijn van de leiding van het festi val. Later ontvangen films kunnen geen aanspraak maken op vermelding in het officiële festivalprogramma. Ter vermijding van moeilijkheden moet de afzender onmid dellijk na de verzending van de films een nauwkeurige opgave van de verzonden films per luchtpost aan het bureau van de festivalleiding doen toekomen met vermel ding van de titels en het aantal filmrollen onder gelijk tijdige mededeling van het tijdstip en de wijze van verzending. Evenzo dient men te werk te gaan bij het verzenden van vorenvermelde bijlagen. Blijkens een door de Spitzenorganisation der Filmwirt- schaft, de koepelorganisatie van het Duitse filmwezen, samengestelde statistiek over het bioscoopbezoek geduren de de eerste helft van 1956, is het filmbezoek in die periode meer toegenomen dan in het eerste halfjaar van 1955. Terwijl het filmbezoek in de eerste zes maanden van 1955 met slechts 3,9 toenam, viel er in de eerste helft van 1956 een stijging van rond 8 te constateren. Grotendeels is deze stijging zeker het gevolg van de regenrijke zomermaanden. Dit valt dus te duidelijker op als men het filmbezoek per maand gaat vergelijken met dezelfde maanden van het voorafgaande jaar. In Januari bedroeg de toeneming 4,6%, in Februari 2,6%, in Maart 9,3 in April 9,5 in Mei 3.9 en in Juni 19,8%. Sedert 1953 organiseert de stad Cork gedurende drie weken een programma van bijzondere manifestaties op cultureel en sportgebied, zulks als onderdeel van het ,.An Tostal", Ierlands Nationale Festival. In 1956 werd in dit kader te Cork voor de eerste maal een Internationaal Filmfestival gehouden, dat een groot succes werd, niet op de laatste plaats door de weerklank, welke het in de inter nationale vakpers vond. Gezien echter het streven van de internationale producentenorganisatie naar beperking van het aantal internationale festivals, hebben de Ieren thans besloten van 3 tot 9 Juni te Cork een „Wereldfilmweek" te organiseren, welke ten doel heeft het vertonen van nieuwe en belangwekkende speelfilms en korte films en tevens aan te tonen, welk een essentiële rol de filmer in onze samenleving speelt. Het zwaartepunt zal bij deze week daarom liggen op het filmambacht en beroemde regisseurs zullen worden uitgenodigd om persoonlijk hun nieuwste werk te vertonen. Er zullen conferenties met speelfilmregisseurs worden gehouden en ook vertegen woordigers van de makers van korte films zullen worden uitgenodigd om te spreken over de idealen en problemen van de documentaire filmers in de onderscheiden landen. De korte films zullen tezamen met speelfilms in com petitie worden vertoond aan een speciaal publiek, waar van staats- en civiele autoriteiten, leden van het Corps Diplomatique en journalisten en critici uit vele landen deel zullen uitmaken. Met deze competitie wil men in zonderheid de belangstelling voor de korte film bevorde ren en haar betekenis accentueren op het gebied van opvoeding, algemene ontwikkling en ontspanning. Aan de competitie kunnen de volgende categorieën deelnemen: a) documentaire films; b) onderwijsfilms; c) films van algemeen belang; d) poppen- en tekenfilms; er zullen echter uitsluitend kopieën van normaal filmformaat wor den geaccepteerd. Elk land kan per categorie twee films inzenden, terwijl de leiding van de filmweek zich het recht voorbehoudt voor iedere categorie een derde film uit te nodigen. De films mogen niet voor 1 Mei 1956 zijn uit gebracht en mogen in Ierland nog niet in première zijn vertoond. Alle films worden vertoond in oorspronkelijke versie, voorzover nodig voorzien van Engelse voettitels. Het commentaar moet in het Engels zijn. al kan in uitzonder lijke gevallen een vertaling worden toegestaan. De films worden beoordeeld door een jury van vijf personen. De beste film in iedere categorie wordt met een bronzen beeld van St. Finbarr, de legendarische stichter van Cork, onderscheiden, terwijl voor bijzondere presta ties drie Zilveren Tostal Harpen worden toegekend. Alle vertoonde films zullen een certificaat van deelneming ontvangen. Het Centro Sperimentale di Cinematografia te Rome. het in 1935 opgerichte trainingscentrum voor practisch alle vakken van het filmambacht, is begonnen met de voorbereiding van de publicatie van een internationale algemene filmencyclopedie. welke onder de titel ,.Film- lexicon van auteurs en werken" zal worden uitgegeven. Het complete werk zal uit drie delen bestaan. Het eerste en tweede deel zullen een volledige biografische woordenlijst bevatten van al degenen, die een bijdrage hebben geleverd aan de filmvervaardiging over de ge hele wereld van de eerste dagen van de film af tot aan onze tijd. Men zal hierin dus alle namen aan kunnen treffen van regisseurs, producenten, acteurs, camera- men, architekten, musici, scenario- en draaiboeksclu ij- vers, costuumontwerpers en technici, die voor de ontwik keling van de film van betekenis zijn geweest. Achter iedere naam zullen beknopte maar precieze biografische gegevens worden vermeld, alsook een volledige lijst van films, waarvan de betrokkene de maker was of waaraan hij zijn medewerking verleende, en mogelijk een biblio grafie. Het derde deel zal gewijd zijn aan de markantste werken uit de historie van de film over de gehele wereld en zal niet slechts de geschiedenis bevatten van de films, welker waarde als kunst buiten discussie staat, maar ook van die, welke om haar technische, sociale, morele, ideologische of andere betekenis, van invloed zijn geweest op de ontwikkeling van het filmmedium. Achter elk van deze films zal worden vermeldde oorspronkelijke titel, de volledige lijst van medewerkenden, het productiejaar. het land van oorsprong, opmerkingen over de historische betekenis van de film, een gedetailleerde en duidelijke synopsis, de mededeling over de huidige bewaarplaats van de film of de mededeling, dat de film is vernietigd, en een fundamentele bibliografie. Gezien de omvang en de betekenis van dit nieuwe werk het eerste van deze aard dat in alle talen zal ver schijnen eist de compilatie van het benodigde mate riaal een intensieve en deskundige internationale samen werking. Het Centro Sperimentale di Cinematografia heeft daarom alle betrokken studiecentra en verdere ge- interesseerden over de gehele wereld uitgenodigd om ieder 18

Film | 1957 | | pagina 19