IE? h,T- V- Bauer Xenon-larap. De vierkante trommel herbergt het ontstekings- uppuraut. De Zeiss Ikon Xenonlamp in het daarbij behorende speciale lampen- huis. Aan de rechterzijde van de lamp is de hulpspiegel opgesteld. De Wabencondensor is aan de voorkant van de lichttrechter ge monteerd. De Xen onlamp Al sedert jaren worden pogingen gedaan om ter ver vanging van het koolbooglicht andere lichtbronnen bij de filmprojectie toe te passen. Hierbij is men gegaan in de richting van de gasontladingslampen. De superhogedrukkwiklamp, ook wel Bollamp genoemd (naar de uitvinder: Bol), is hiervan een voorbeeld. De voornaamste nadelige eigenschap is echter, een overmaat aan blauw licht. Ook is er langdurig geëxperimenteerd met de xenonlamp, die dit nadeel niet heeft. Ook TL-bui- zen, natriumlampen en dergelijke behoren tot de gasont ladingslampen. Voor projectiedoeleinden heeft men echter lichtbronnen nodig met een zo klein mogelijk lichtgevend oppervlak, hetgeen tot allerlei constructieve problemen leidt. Bij de xenonlamp is men er thans in geslaagd een zeer klein en bijzonder sterk lichtgevend oppervlak te creëren. Het licht ontstaat hier tussen twee electroden, welke zijn ingesmolten in een kwartsballon, die gevuld is met onder hoge druk staand xenongas. De gasdruk in zulk een lamp bedraagt in koude toestand ongeveer 8 atmos feer, doch tijdens het bedrijf stijgt de druk tot ongeveer 25 atmosfeer. Het spectrum van het xenonlicht benadert dat van het zonlicht zeer dicht. Voor projectiedoeleinden is dit een factor van beteke nis temeer, waar de xenonlamp een zeer constante helder heid heeft. In de practijk betekent dit, dat wanneer de lamp eenmaal is ingesteld, ook na langdurig gebruik geen bijregeling behoeft plaats te vinden. Een volgende gunstige eigenschap is. dat hier in legen- stelling tot het booglicht geen sprake is van open vuur. zodat het inwendige van het lampehuis en wel speciaal de tamelijk kwetsbare spiegel, belangrijk minder te lijden heeft. Ook ontwikkelen zich bij het xenonlicht geen verbran dingsgassen met de daarbij behorende, voor het mecha nisme schadelijke, koolstofaanslag. Wel ontstaat door de aard van het opgewekte licht ozongas, hetgeen schadelijk voor de gezondheid kan zijn. Een goede afvoerleiding, die rechtstreeks met de buitenlucht in verbinding staat, blijft daarom ook bij de xenonlamp geboden. De xenonlamp heeft dus diverse gunstige eigenschap pen, maar daar staat tegenover, dat deze lamp kostbaar is. De xenonlamp vereist namelijk het gebruik van speciale hulpmiddelen. De xenonlichtboog, zijnde de eigenlijke lichtbron, heeft een voor projectiedoeleinden minder gunstige vorm en lichtverdeling. Het licht, dat tussen de beide electroden (zie figuur) ontstaat, wordt rondom uitgestraald. Daarbij komt nog, dat de lichtboog klok- of hartvormig is, en dat de grootste lichtintensiteit zich aan de onderzijde be vindt, te weten aan de zijde van de negatieve electrode. Er is derhalve een geschikt optisch systeem nodig om het grootst mogelijke gedeelte van het door de xenonlamp afgestraalde licht naar het beeldvenster te voeren. Daartoe is vlak voor de kwartsballon een holle hulp- spiegel geplaatst, die het licht, dat anders buiten het beeldvenster zou verdwijnen, opvangt, bundelt en terug voert naar de normale spiegel. Deze spiegel concentreert vervolgens het licht, ofwel via een bijzonder lenzenstelsel zoals dat in de door Bauer op de markt gebrachte xenon lamp wordt toegepast, ofwel via de door Zeiss Ikon ge bruikte Wabencondensor, op het beeldvenster. Met behulp van de boogreflecton welke zich bij de Bauerlamp aan de achterzijde van het Iampenhuis bevindt, kan de stand van de lichtbron op eenvoudige wijze zeer nauwkeurig worden ingesteld en gecontroleerd. Met het oog op het volgens de tot nu toe opgedane ervaring geringe risico van breuk en de daaraan ver bonden gevaren bij de vrij hoge gasdruk in de xenon- ballon, wordt deze in een uit gekleurd plastic materiaal bestaande doorzichtige beschermhuls geleverd. De ballon wordt met de beschermhuls in het lampe huis geplaatst en pas daarna verwijdert men de huls. Dit levert bovendien het voordeel op, dat de kwartsballon niet met de handen behoeft te worden aangeraakt. Vin gerafdrukken op het glas zouden namelijk zeer gemakke lijk inbranden, hetgeen het lichtrendement nadelig be- invloedt. Tot dusverre zijn er twee typen van de xenonlamp be schikbaar, te weten van 1000 en 2000 watt. Deze lampen worden vervaardigd door de Osram fabrieken. Het 1000 watt type komt voor wat de lichtsterkte betreft ongeveer overeen met Ll-booglicht van 30 a 35 A, waarbij echter de lichtkleur aanzienlijk gunstiger is. De overmaat aan rood/geel licht, welke men bij Ll-licht aantreft en die bij de vertoning van kleurenfilms - - welke tegen woordig op de kleur van Hl-licht zijn afgestemd -- tot minder goede resultaten leidt, is niet aanwezig bij xenon licht. Het 2000 watt type komt overeen met Hl-booglicht van ongeveer 60 A. De kleur van het licht is voor beide soor ten gelijk. naar- gelijkrichter 220 V ontsteekknop ont stekings apparaat ontsteekrelais naar voor versterker zaalvol umeregelaar eind- versterkor Principe-schema van de schakeling van het ontsteekrelais van de Xenon booglamp (Zeiss Ikon) 1000 Watt 2000 Walt Xenon vlamboog Boogreflector (Bauer). De vorm van de vlamboog, die tweemaal wordt geprojecteerd is duidelijk te zien 20 21

Film | 1957 | | pagina 21