n ARCHITECT Ml HET WOORD.... De heren Swaneveld Goslinga over de bouw van het Metro Theater te Rotterdam Toen ons einde 1952 de opdracht werd verstrekt voor de bouw van een bioscoop in Rotterdam-Zuid. stonden er reeds enkele factoren vast, welke voor het programma en het ontwerp van beslissende betekenis waren. In de eerste plaats was het de bedoeling van de op drachtgever, wijlen de heer C. van 't Hoft, het theater uitsluitend te bestemmen voor de vertoning van films. Verder was het terrein reeds bepaald, hetwelk als laatste open stuk aan de Wolphaertsbocht geheel was ingesloten tussen beslaande bebouwing, waardoor het profiel der straatwand in hoge mate werd beïnvloed door de aangren zende bebouwing. Vervolgens waren er ten aanzien van dit terrein be paalde gemeentelijke eisen betreffende de bouwkosten, waardoor de mogelijkheden van de zaalbouw werden be perkt. Aan de hand van deze feitelijke gegevens, zijn door ons in samenwerking met architect C. Slob, de opdrachtgever en de gemeentelijke instanties, de mogelijkheden voor deze bouw onderzocht en kon het definitieve plan worden vast gesteld. De situatie van het geheel omsloten terrein, zomede de aanpassing van het straatprofiel en aansluiting aan de bestaande belendende gevels, lieten helaas weinig ruimte, voor die markante oplossingen, welke bij een vrije ligging, uit architectonisch en stedebouwkundig oogpunt mogelijk zouden zijn geweest. Onder de gegeven omstandigheden was de voor de hand liggende oplossing, de „facade" aan de straatzijde in hel bestaande profiel, mei daarachter gelegen zaal. Mede door de geslotenheid van de belendende gevels, kon door het ontwerpen van een opengewerkte gevel, een duidelijk en voor een theater dankbaar accent worden verkregen. Om het karakter van deze bijzondere bouw naar buiten tot uitdrukking te brengen, is aan de straatzijde over de De helder verlichte voorgevel aan de IP'olphaertsboeht volle breedte van 22 m door een stoep en luifel en terug springende onderbouw, de enlree geaccentueerd, voorzien van een behoorlijke verlichting en neon aanduiding, waar door er des avonds een aantrekkelijke oase van licht ont staat. In het midden van deze royale en uitnodigende entree is de ruime vestibule gelegen, welke is afgewerkt mei dezelfde materialen als de buitenentree en daarvan als het ware de voortzetting bedoelt te zijn. Ter weerszijden van de buitenentree zijn op oogshoogte vitrines aangebracht, elk met ruimte voor drie panelen, waarop foto's en filmaankondigingen worden geëtaleerd. De vestibule is voor al het publiek toegankelijk en laat door zijn glazen afscheidingen de meer intiemere en voor de betalende bezoekers bestemde buffet- en halruimten zien. In deze vestibule is de gelegenheid voor kaartver koop, terwijl zich links en rechts de kantoren, toiletten, garderobe en snelbuffetruimten bevinden. Op de eerste verdieping is over de volle breedte van 22 m en 10 m diepte de foyer gelegen, met een opgang vanuit de bioscoophal en een aparte opgang vanaf de straat. Deze zaal biedt plaats aan ongeveer 150 personen en is voorzien van buffet, keuken, kantoor en toiletten, terwijl er in het midden een rJansvloer is aangebracht. Boven de foyer, op de tweede verdieping, zijn drie royale woningen, welke grenzen aan een aan de achterzijde gelegen galerij, die door een centraal trappenhuis met de straat is verbonden. Onder de gehele voorbouw is de kelder aangebracht, welke de technische apparatuur voor verwarming en ventilatie van het totale complex bevat, zomede ruimten voor voorraden en koelinstallaties. Een gedeelte van deze kelder is bestemd voor de woningen. Via de hal met de daaraan gelegen garderobe, toiletten en snelbuffet komt men in de enigszins tapsvormige zaal, aan de achterzijde 20 m en aan de voorzijde 18 m breed, met een gemiddelde hoogte van 7.50 m. De 1,30 m hellende en bij het podium oplopende vloer is belegd met grijs linoleum onder de stoelen en blauwe cicaar lopers in de gangpaden. De wanden zijn bespannen met goudkleurig plastic met een baanbreedte van 90 cm, afgewisseld met verticaal ge plooide banen van dezelfde stof ter breedte van 45 cm. een aankleding welke in ons land nog niet eerder is toe gepast. Achter deze plastic bekleding zijn voor de acous- tiek, zachtboardplaten tegen houten beracheling aange bracht. Het ondergedeelte der wanden met de deuropeningen, alsmede de podiumomlijsting zijn uitgevoerd in mahonie hout met een geprofileerde verticale betimmering van dezelfde houtsoort. Het projectiescherm is 13 m breed en 6,10 m hoog en dus geschikt voor de vertoning van normaal-, wide-screen- en cinemascopefilms. Het heeft twee gordijnen, één goudkleurig damast store, hetwelk horizontaal wordt opgetrokken en lichtblauw plastic gordijn, dat zijwaars opent en daarbij het ..kader" met zich mee voert en waar nodig stopt. Zeer opvallend is het vrijdragende, als het ware „zwe vende" plafond, hetwelk licht gebogen en vrij van de wanden van een acoustische pleister is voorzien, diep blauw van kleur is en in totaal 70 stuks „sterren" bevat, van de eerste, tweede en derde grootte, met in het midden de Poolster. Met de inwendige koofverlichting welke langs het ge hele plafond de illusie nog versterkt, wordt zodoende de indruk verkregen, dat men zich onder het hemelgewelf bevindt. Tegen de zijwanden zijn een viertal bij het interieur passende lichtornamenten aangebracht, waarin tevens de vereiste noodverlichting is opgenomen. Om bij het uitgang van de zaal de achterwand wat meer betekenis te geven, zijn beide deuren in die wand gekop peld met een luifel, voorzien met een naar beneden ge richte verlichting. De zaal biedt plaats aan 823 personen, waarvoor hoog- gestoffeerde fauteuils zijn geplaatst. Rondom de zaal loopt een 3,50 resp. 2.00 m brede corridor als wandelgang en tevens toegang tot de zaal met de diverse rangen. De corridor dient tevens als brand gang, met een achteruitgang en toegang gevend tot extra toiletten en dienstruimten bij het podium. Via deze gang kan men het publiek van de eerste avond voorstelling zonder hinder en gedrang vrijhouden van het publiek voor de tweede voorstelling, terwijl deze cor ridor, waarvan de wanden verlevendigd zijn door inge bouwde vitrines en filmfoto's, ook gebruikt kan worden als wandelgang tijdens de pauze. De er op uitkomende deuren van de zaal zijn voorzien van ingebouwde deurdrangers, die een draaiing toestaan van 180°, waardoor een niet alleen fraaie, maar ook praktische oplossing werd verkregen. Gezicht op het toneel met het 13 m brede en 6.10 m hoge pro jectiescherm

Film | 1957 | | pagina 8