Nederlandse films in het buitenland Vertegenwoordiging van het Hoofdbestuur In Memoriam Op het derde internationale filmfestival te San Fran- cisco, dat van 9 tot en met 22 November is gehouden, is de door Carillon Films N.V. te Rijswijk in opdracht van de K.L.M, vervaardigde korte film in kleuren „Passen- gers... in Person" vertoond. Een internationale jury had uit honderden ingezonden documentaire, industriële en andere voorlichtingsfilms 28 korte films gekozen voor vertoning op dit festival. „Passengers... in Person", door Ted de Wit geprodu ceerd en geregisseerd voor Carillon Films, deelde deze onderscheiding met slechts twee andere in Europa ver vaardigde korte films; de overige 25 geselecteerde films waren alle van Amerikaanse oorsprong. De film „Glas" van Bert Haanstra heeft de derde prijs gekregen op het eerste internationale festival voor indus triële films, dat in de Franse stad Rouaan is gehouden. Van de 130 films uit achttien landen, die aan het festival deelnamen, kregen twee Duitse films „Staal, thema en variaties" en „Niets dan een beetje vuil" de eerste en de tweede prijs. Tijdens de tiende internationale toeristische en folklo ristische filmweek in Brussel is de Nederlandse inzending „Prijs de Zee" van Herman van der Horst met een prijs bekroond. De jury van het internationale festival van wetenschap pelijke en technische films in Belgrado heeft Bert Haan stra's „Glas" onderscheiden met de gouden medaille van Nikola Tesla. De Nederlandse speelfilm „Dorp aan de Rivier", die voor de N.V. Nationale Filmproductie Maatschappij door Fons Rademakers werd geregisseerd, boekt in het bui tenland aanzienlijke successen. In Zürich heeft de film zes weken gedraaid in het bekende Wellenberg Theater. Verdere prolongatie bleek in verband met andere con tracten onmogelijk, maar het is wel waarschijnlijk, dat „Dorp aan de Rivier" over enige tijd nog in Zürich terug komt. Vele Zwitserse filmcritici hebben zich in uitermate lovende bewoordigen over de film uitgelaten. „Dorp aan de Rivier" draaide tevens met goede resul taten in West-Berlijn, Hamburg. Düsseldorf en Frankfort aan de Main. In West-Duitsland verkreeg „Das Dorf am Flusz" het predicaat „bijzonder waardevol", hetgeen be langrijke faciliteiten op het gebied van de vermakelijk- heidsbelasting met zich brengt. Binnenkort zal Rademakers' film ook in Denemarken, Finland en Zweden worden uitgebracht. De nieuwe Nederlandse speelfilm „De Zaak M.P.", die Bert Haanstra samen met Rudolf Meyer heeft ge maakt, is nog voor de Nederlandse première had plaats gevonden, naar Amerika en Canada verkocht. De film is gekocht door Georg Brest, die ook „Glas" in de Ver enigde Staten heeft uitgebracht. In de Nieuwjaarsweek zal „De Zaak M.P." naar alle waarschijnlijkheid in Brus sel en in Antwerpen in première gaan. Mevrouw de weduwe H. E. Desmet-Klabou en de heer M. Desmet hebben op Maandag 26 September in Krasna- polsky te Amsterdam na afloop van de filmbeurs een receptie gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Cinema Parisien, die in 1910 door wijlen Jean Desmet is gesticht. De Vice-Voorzitter van de Ne- derlandsche Bioscoop-Bond, de heer H. S. Boekman, hield uit naam van het Hoofdbestuur een korte, geestige toe spraak en bood mevrouw Desmet bloemen aan. De heer G. C. M. Vos. Directeur van de N.V. Apollo Bioscoop te Gouda, heeft op Donderdag 29 September een nieuwe permanente bioscoopexploitatie in het Dorps huis te Gouderak in gebruik genomen. Het Hoofdbestuur heeft door het zenden van een fraai bloemstuk blijk ge geven van zijn belangstelling voor deze plechtigheid. De burgemeester van Tilburg, mr. C. Brecht, heeft op Zaterdag 8 October de nieuwe bioscoop Noorderlicht, die in zijn gemeente is gesticht door de heer H. C. van der Waarden, officieel geopend. Bij deze gelegenheid heeft drs. J. A. M. Bouts de gelukwensen van het Hoofdbestuur overgebracht. Op Donderdag 13 October is te Enkhuizen het veertig jarig bestaan van de Enkhuizer Munt Bioscoop gevierd met een feestelijke voorstelling. De heer H. W. Hagen- berg, Adjunct-Directeur, was bij deze plechtigheid aan wezig en heeft de firmanten van de Firma Enkhuizer Munt Bioscoop, de heren C. J. Jelles en N. Hoogcarspel, namens het Hoofdbestuur zijn gelukwensen aangeboden. De heer C. J. Jelles heeft op Donderdag 20 October te Maarssen het herbouwde Harmonie Theater officieel in gebruik genomen. De openingsplechtigheid werd na mens het Hoofdbestuur bijgewoond door de penningmees ter, de heer A. F. Wolff. Te Winterswijk is op Donderdag 17 November het nieuwe City Theater, dat aldaar is gesticht door de heer J. H. Scharphorn, die in Winterswijk reeds het Luxor Theater exploiteerde, officieel in gebruik genomen. De heer J. Nijland Jr„ lid van het Hoofdbestuur, heeft bij deze gelegenheid de gelukwensen van het College over gebracht. Het verbouwde Monopole Theater in Zandvoort, dat wordt geëxploiteerd door de heer A. van Leeuwen, is op Vrijdag 18 November zijn voorstellingen begonnen. Het theater is geopend door de Bondsdirecteur, de heer J. G. J. Bosman, die tevens de gelukwensen van het Hoofdbe stuur overbracht. Op 1 October overleed te Valkenburg geheel onverwacht Mevrouw H. S. Snethlage-Bunk in de ouderdom van 72 jaar. Zij was firmante van de Firma Minerva Theater te Apeldoorn. Het Minerva Theater werd volgens onze oudste gegevens reeds in 1927 geëxploiteerd door haar vader, wijlen de heer A. Bunk. Mevrouw Snethlage. toen gehuwd met de heer N. J. Boon Sr., die in de oorlogsjaren overleed, werd in 1936 deelgenote in deze exploitatie en beheerde haar na 1937 als directrice van de N.V. Hollandsche Mij. Land- en Huizenbezit. In 1943 werd deze exploitatie omgezet in een vennoot schap onder firma, waarvan Mevrouw Boon en haar zoon, N.J. Boon Jr„ firmanten waren. Nadat Mevrouw Boon was hertrouwd met de heer C. Snethlage trad laatstge noemde op 16 September 1947 eveneens tot de firma toe. In 1950 werd aan de onderneming een nieuwe zaak toege voegd en wel de Cinema Pallas. Mevrouw Snethlage was een bekende en strijdbare figuur in ons bedrijf die zelden een ledenvergadering oversloeg en ook nimmer schroomde om daar van haar inzichten te getuigen. Zij leidde haar zaken met grote toe wijding. 10

Film | 1960 | | pagina 11