In één van de loodsen van het Centraal Station te Amsterdam, van waaruit elke week opnieuw de verzen ding van grote aantallen films naar de bioscoopexploitan ten in ons land wordt verzorgd, heerste op Vrijdag 25 November, 's ochtends omstreeks half elf plotseling een zeer feestelijke stemming. De aanleiding daartoe vormde een onverwacht bezoek van Sint-Nicolaas, die per trein uit Utrecht was gearriveerd om aan het spoorwegpersoneel, dat elke Donderdag en Vrijdag met zoveel ijver in de weer is om de bioscopen tijdig van de nodige films te voorzien, op een bijzondere wijze van zijn waardering voor hun inspanning te laten blijken. Voor het evenwel zover was, had er zich al het een en ander afgespeeld. Het begon om goed negen uur toen de Sint zich op het Utrechtse station aan het loket vervoegde om een kaartje naar Amsterdam te kopen. De lokettiste waarschuwde onmiddellijk de stationschef, die een aantal maatregelen trof om de Goedheiligman met alle mogelijke service te omringen. Twee leden van de Spoorwegrecher che werden aangewezen om als speciale lijfwacht van de Sint op te treden; er werd een coupé gereserveerd om de Sint een rustige reis te waarborgen en in de restauratie werd in allerijl een kopje koffie geser veerd. Ten gevolge van deze opschud ding vertrok de trein, die gewoonlijk het Utrechtse station om twee minuten voor tien verlaat, enkele minuten na tien. Bij de aankomst van de trein te Amsterdam bleek de stationschef van Utrecht inmiddels zijn Amsterdamse collega op de hoogte te hebben gesteld van het feit, dat een bijzondere reiziger zou arriveren en deze had op zijn beurt gezorgd voor een goede ontvangst. Per soonlijk hielp hij Sint-Nicolaas bij het uitstappen en geleidde hij hem naar de voetgangerstunnel, waar een electrisch perronwagentje stond te wachten om de Sint verder te vervoeren teneinde hem aldus een al te lange wandeling te be sparen. Het spreekt vanzelf, dat deze specta culaire ontvangst sterk de aandacht trok van het reizigerspubliek. Tot ver bazing van velen en wel in de eerste plaats van Sint-Nicolaas zelf bleek een ploeg cameramensen van Polygoon- Prof ilti met een fijne neus voor de actualiteit te hebben geroken, dat er iets bijzonders aan de hand was, dat zich zeker zou lenen voor een aantrekkelijke reportage in het filmjournaal. Maar ook verschillende vertegenwoordigers van de pers hadden kennelijk intuïtief gevoeld, dat hun aanwezigheid een mooi verhaal zou kunnen opleveren. Dat dit juist was bleek op het ogenblik, dat de Sint op het electrische wagentje in de loods was aangekomen, waar ontelbare films hun reis door Nederland zijn be gonnen. Daar liet hij namelijk als eerste de afdelingschef bij zich komen om deze zijn waardering te betuigen voor de snelheid en de stiptheid, waarmee de filmverzendingen steeds worden verzorgd. Weliswaar was het Sint-Nicolaas niet ontgaan, dat een enkele maal een fout wordt gemaakt, maar over het algemeen was hij toch zeer tevreden over de wijze, waarop in deze loods wordt gewerkt. De Sint begreep, dat veel van dit werk in de nachtelijke uren moet geschieden en juist omdat hij wist, wat werken in de nachtelijke uren betekent, was hij dubbel voldaan over de accuratesse, waarmede het Amsterdamse spoor wegpersoneel zijn taak vervult. De Sint liet er overigens geen twijfel over bestaan, dat zijn waardering ook nog op een andere grond steunde: immers, de verzending van Gezeten temidden van grote aantallen films, <'ie op verzending wachten, deelt Sint-Nicolaas in een loods van de Nederlandsche Spoorwegen op het Centraal Station te Amsterdam met gulle hand bioscoopbonnen uit aan het spoor wegpersoneel, dat zorg draast voor de film verzendingen. Zo heeft de Sint zijn waarde ring tot uiting willen brengen voor de wijze, waarop het spoorwegpersoneel zich elke week opnieuw van zijn taak kwijt. Sint-lcolaas beloonde spoorwegpersoneel

Film | 1960 | | pagina 16