De toepassing van electroluminescentie in bioscopen. laagje van een niet-geleidende chemische stof, die wan neer aan de electroden een wisselspanning wordt aange legd, licht gaat geven. Het geheel is tussen twee glaspla ten gemonteerd. Bij de gebruikelijke netfrequentie van 59 Hz is de lichthelderheid ca 15. asb. Bij hogere fre quenties, waarvoor dus een speciale apparatuur nodig is, neemt de helderheid sterk toe. Evenals gloeilampen kan deze nieuwe lichtbron recht streeks op een 220 Volt net worden aangesloten. Het stroomverbruik is, zoals gezegd, bijzonder laag en beloopt voor een plaat van ca. 10 x 20 cm. slechts een fractie van 1 Watt. Een bioscoopzaal uitgerust met enige tientallen luminescentieplaten zou dus voor dat gedeelte van de installatie een stroomverbruik hebben van minder dan 10 Watt in totaal! De verlichtingsplaten hebben ongeveer de dikte van een normale glasruit en kunnen dan ook als ruit in een omlijsting of een kastje worden gemonteerd. De platen kunnen voorts in verschillende grootten (nog niet onbe perkt) en kleuren worden gemaakt en door maskers kun nen letters of tekens worden uitgespaard. Er treedt geen warmte op en de verlichting is zeer gelijkmatig. Zij vra gen geen onderhoud en hebben een vrijwel onbeperkte levensduur met dien verstande, dat volgens de tot dus verre opgedane ervaringen de lichtintensiteit na enige duizenden uren gaat teruglopen. De hierbij opgenomen Revolverkop objectiefhouder Zeiss Ikon. foto geeft een beeld van de toepassing van dit ongetwij feld practische verlichtingssysteem voor bioscopen. Voor wat betreft het gebruik van dit systeem voor Ire- den-, transparant- en andere verlichtingen, die op grond van de veiligheidsvoorschriften vereist zijn, zullen nog aanpassingen gevonden moeten worden, die overschake ling op de accubatterij mogelijk maken. Gezien echter het geringe energieverbruik kan hier mogelijk met zeer een voudige omvormertjes worden gewerkt. De kosten van de platen behoeven in ieder geval geen onoverkomelijk bezwaar op te leveren, want deze liggen volgens onze informaties voor afmetingen van ongeveer 10 x 25 cm beneden 10,per stuk. Grootbeeldtelevisieprojector Naast demonstraties met impulslicht, koolbooglicht, 70 mm-film en een volledig geautomatiseerde dubbele pro- jectieinstallatie, werd in Keulen grootbeeldtelevisie ge demonstreerd volgens het Eidophor projectiesysteem; de beeldgrootte bedroeg ongeveer 50 m2. Wij achten dit systeem dermate belangwekkend, dat wij daaraan in de volgende aflevering van „Film" een af zonderlijke publicatie zullen wijden. Het voorzetstuk voor projectie van zeer brede beelden. ZEISS IKON Zeiss Ikon bood naast haar grote en kleine programma- automaat en haar volautomatische diawisselinrichting een thans geheel met transistoren werkende 30 Watt bioscoopversterker; verder een 70 mm projector Favorit 70, die in samenwerking met de Italiaanse onderneming Prevost tot stand is gekomen. Na het geruimte tijd geleden door de Italiaanse indus trie gegeven voorbeeld had Zeiss Ikon haar Ernemann VIII B projector thans ook uitgerust met een revolver- kop-objectiefhouder voor normaal-, Widescreen- en Cine- mascopelenzen (zie foto). Een bijzonderheid in dit geval was, dat de revolverkophouder op afstand kon worden gestuurd, hetgeen van belang is in verband met de cabine automatisering. De projector was bovendien uitgerust met een verstelbaar beeldmasker, dat zowel met de hand als electrisch bediend kon worden. Ten aanzien van de hierboven terloops genoemde klei ne programma-automaat zij nog vermeld, dat het gaat om een verkleinde uitvoering van de oorspronkelijke auto- 24

Film | 1960 | | pagina 24