maat, die, zoals bekend, bestaat uit een roterende trom mel, waarin nokken worden geplaatst, welke schakelaars voor het geautomatiseerde bedrijf bedienen. Verder werd nog een Xenon-blok getoond, dat ter ver vanging van koolspitsen in vrijwel alle bestaande lampe- huizen kan worden ingebouwd. Are 120 Geheel nieuw was een in samenwerking met een Ame rikaanse onderneming onwikkelde voorzetapparatuur volgens de hierbij afgedrukte foto, waarmede twee in de lengterichting naast elkaar op 35 mm-materiaal afge drukte filmbeelden tot één zeer breed beeld gecombineerd kunnen worden. De beeldomkering (90°) geschiedt met ingebouwde prisma's en de scheiding tussen de deelbeel- den wordt onzichtbaar gemaakt door een in het voorstuk gemonteerde roterende vlinder. Volgens de ontwerpers zou met dit systeem hetzelfde effect bereikt kunnen wor den als met het Cinerama- respectievelijk het Cinemiracle- systeem. Voor aanzicht Debrie aanbouw 16 mm projector. Aangezien geen film aanwezig was, kon met dit systeem in Keulen niet worden gedemonstreerd. Zodra echter om trent een en ander nadere gegevens beschikbaar zijn, komen wij hierop nog uitvoeriger terug. DEBRIE 16 mm aanbouw projector Op de stand van de bekende Franse firma Debrie was een nieuwtje te bewonderen in de vorm van een 16 mm- projector, die als voorzetstuk aan een Erneman X, 35 mm- installatie was gebouwd. Achteraanzicht Debrie aanbouw 16 mm projector. De hierbij opgenomen illustraties laten duidelijk zien, dat de lichtbron van de 35 mm-projector gebezigd kan worden voor 16 mm-projectie. Het geluidsgedeelte kan worden aangesloten op de aanwezige versterkerinstallatie en er zijn voorzieningen getroffen, waardoor de vlinder van de 16 mm-installatie mechanisch kan worden gekop peld met die van die 35 mm-projector. Bovendien wor den de motoraansluitingen van beide machines gekoppeld, zodat bij het in bedrijf stellen van de 35 mm-installatie de 16 mm-projector gelijktijdig aanloopt. De smalfilm wordt na de bovenste transportrol 90 gra den gedraaid, hetgeen eveneens geschiedt voordat hij via de onderste transportrol wordt afgevoerd. Dit systeem is ontwikkeld om 35 mm-bioscopen in staat te stellen op eenvoudige wijze ook 16 mm-film te projec teren, hetgeen o.a. van belang kan zijn wanneer men actualiteiten van plaatselijk belang zonder al te grote kosten zou willen vertonen. GAUMONT KALEE Drie-electroden Xenon-lamp Genoemde Engelse onderneming exposeerde in Keulen onder andere met een drie-electroden Xenonlamp (zie Kalee lamp voor horizontaal Xenon-licnt. 25

Film | 1960 | | pagina 25