Inleiding Opdracht Entree De heren A. H. en B. T. kleinen berg, architecten te Mussel- kanaal/Emmen over de bouw Tan het Asta Theater te Wolvega. Theaterzaal Toneel Een opdracht om een bioscooptheater in een kleine plaats te ontwerpen heeft naast de betrekkelijke eenvoud van de opgave toch vaak zijn aparte moeilijkheden met betrekking tot de realisering van het object. Allereerst vereist het van de ontwerper en van de opdrachtgever een wel zeer goed begrip van het bereikbare. Vaak en op zichzelf zeker noodzakelijk gaat men zich oriën teren aan de hand van nieuwe theaters in grotere plaat sen, maar schrikt dan dermate van de bouwkosten, dat men meent zijn plannen voorlopig wel in de ijskast te kunnen opbergen. De directie van het Asta Theater te Wolvega heeft verder gekeken en speciaal ook aandacht besteed aan de kleinere theaters. Aldus kwamen de heren Dragt naar het door ons ontworpen theater te Klazienaveen en is aan ons de opdracht verstrekt in samenwerking met de heer Schuitemaker, architect te Wolvega, het nieuwe Asta Theater te Wolvega te ontwerpen. De opdracht luidde een bioscooptheater met een capa citeit van omstreeks 450 zitplaatsen te ontwerpen, dat eveneens voor allerlei plaatselijke en regionale culturele evenementen zou kunnen dienen. Deze laatste uitbreiding van de opdracht leek ons een zeer gelukkige, omdat daar door een belangrijke taakuitbreiding van het theater kon worden verkregen. Vaak en vooral in de kleinere plaatsen komt het toch voor, dat de bioscoopzaal de enige grote zaal in de omgeving is. Door betrekkelijk eenvoudige voor zieningen is een dergelijke zaal dan geschikt te maken voor voorstellingen op die dagen, dat men geen filmvoor stellingen kan geven, omdat de bevolkingsdichtheid dit niet toelaat. De zaal van het Asta Theater met op de achtergrond de loge. die is afgetimmerd in mahonie en gre nenhout en is gelakt. Aan het interieur en de afwerking zijn zeer veel zorg be steed. Het Asta Theater te Wolvega kan, doordat een een voudig doch wel ruim toneel met kleedaccomodatie onder het toneel is aangebracht, de functie van cultureel cen trum voor Wolvega en omgeving zeer zeker vervullen. Het spreekt vanzelf, dat een en ander op de vorm van de plattegrond en de situatie van grote invloed is geweest. De aard van de opdracht liet niet toe, dat kostbare materialen werden verwerkt en daarom is er naar ge streefd om de constructie, voor zover dat mogelijk was. een rol in de esthetische uitvoering te laten spelen. Ter beschikking was een bouwterrein, dat geheel was ingesloten door de bestaande bebouwing. Het terrein lag achter Hotel Dragt en naast een toneelzaal, dat tot het hotelcomplex behoort. Deze situatie had tot gevolg, dat de ingang zeer bescheiden moest worden. De ingang tot het theater moest dwars door de woning van de directie worden geprojecteerd om aldus de toegang naar de ruim ten achter en naast deze woning te kunnen verwezenlijken. Hier was echter wel het voordeel aan verbonden, dat door een vrij eenvoudige doorbraak de bestaande kleine toneelzaal met de nieuwe hal kon worden verbonden, waardoor deze gezamenlijk als foyer te gebruiken zijn. Een ander voordeel is nog, dat de bestaande buffetten en keukenruimten nu centraal in het gehele complex zijn komen te liggen. De entree is bekleed met blauwe betonemailleplaten, waarop de neonreclame voor het theater is aangebracht. In de ingang staat de teakhouten cassa, waarna men de lage hal betreedt. De lage voorhal is ongeveer acht bij vijftien meter. Men vindt er de garderobes en de toiletten. De muren aan de garderobekant zijn opgemetseld van gele verblend- steen; de eind wanden van de garderobe zijn bekleed met rembrandttegels. De muren van de toiletten zijn opgemet seld van Groninger rode steen. De plafonds in dit gedeelte zijn fijn geschuurd. Na de lage voorhal komt men in de foyerhal, waarvan de afmetingen zes bij twaalfenhalve meter zijn en die verbinding geeft met de bestaande foyer, de buffetten, de zaalloges en de toegangen naar de bioscoopzaal. De muren zijn opgemetseld in gele verblendsteen en Gronin ger rode steen, de trap is van teakhout en het plafond is fijn geschuurd. De vloeren zijn, evenals in de voorhal, van plastic met inlaids in verschillende kleuren. De theaterzaal meet 12,5 bij 22 meter en heeft met in begrip van de logeplaatsen in totaal 450 zitplaatsen. De afstand van het filmdoek tot de eerste rij stoelen is onge veer zevenenhalve meter, hetgeen ruimschoots voldoende is om de bezoekers op deze rij een goed uitzicht op het doek te bezor gen tijdens de filmvoorstellingen. De vloer met de vereiste hellingen is van hout en het plafond bestaat uit in banen aangebracht zachtboard. De wanden hebben een lambrize- ring van Variantex met daarboven plastic doek gespannen. De achter wand is bekleed met kurksiertegels, die accoustisch uitstekend voldoen. De loge is afgetimmerd in mahonie en grenen hout en is gelakt. De kleu ren van de plastic wanden zijn goud- brons en steenkleurig en de stoelen hebben een grijze en in de loges een blauwe bekleding. Omdat het Asta Theater niet al leen voor filmvoorstellingen zal worden gebruikt is een toneel ge projecteerd, dat voldoende mogelijk heden biedt voor voorstellingen van allerlei aard. Het filmdoek, waarvan de afmetingen negen bij vier meter zijn, is met het oog hierop schuifbaar geprojecteerd met eveneens zwart schuif doek voor veran dering van doekgrootte. Het toneelgordijn is in twee snel heden schuifbaar en vanaf het toneel zowel als vanuit de cabine te bedienen. Onder het toneel zijn de kleedkamers, de verwarmings- kelder en de grimeurkamer geprojecteerd; de bergplaats voor de requisieten is naast het toneel. De verwarming van het complex geschiedt door middel van hete lucht, die op de daarvoor in aanmerking komen de plaatsen in de zaal en de andere ruimten wordt gebla zen en afgezogen. In de zomer is het mogelijk om door middel van deze installatie koele lucht in te blazen. Boven in de hal is een ruime cabine, waarin twee Cine Mecanica projectoren met Philips geluidsversterkers zijn aangebracht. B. T. KLEINENBERG, ARCHITECT. Een doorkijkje in de hal van het Asta Theater te Wolvega, dat een goede in druk geeft van de geslaagde vormgeving in deze bioscoop, waar men met betrekke lijk eenvoudige middelen toch een aparte sfeer heeft weten te scheppen. THEATER BOUW IN KLEINE GEMEENTEN

Film | 1960 | | pagina 8