Cinestud 1960 een succesrijke manifestatie Het internationaal studentenfilmfestival, dat onder de naam Cinestud 1960 van 30 September tot en met 8 Octo- ber te Amsterdam in het Kriterion Theater is gehouden ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de Al gemene Studenten Vereniging Amsterdam, is een zeer succesrijke manifestatie geweest. Uit dertien landen waren 82 films ingezonden, waarvan vele op een zeer behoorlijk artistiek en technisch peil stonden. Van de 82 ingezonden films is er een. namelijk de Franse studentenfilm 58/2b. niet aan een openbare ver toning toegekomen. De Centrale Commissie voor de Film keuring weigerde de betrokken film toe te laten aange zien deze naar haar oordeel gevaar opleverde voor de openbare orde en beledigend was voor een bevriende natie, omdat de film verband hield met de Algerijnse kwestie. Deze beslissing van de filmkeurende instantie heeft hier en daar nogal wat bevreemding gewekt. De jury van vooraanstaande filmcritici, die onder voor zitterschap stond van de heer A. van Domburg en waar van voorts deed uitmaakten mej. G. Alingh Brugmans. dr. H. S. Visser, P. van der Valk, C. Boost. H. Wielek, B. J. Bertina, E. Brumstede, A. Koolhaas, H. G. Hoekstra, J. C. A. Fortuyn, J. Huising. A. C. P. Seiffert en P. van der Ham, zal wel geen eenvoudige taak hebben gehad bij het aanwijzen van de films, die voor een bekroning in aanmerking kwamen. De prijsuitreiking vond plaats op Zaterdag 8 October tijdens de slotavond van Cinestud 1960, die in Grand Hotel Krasnapolsky werd gehouden. Van de zijde van de Nederlandsche Bioscoop-Bond waren daarbij aanwezig de Bondsvoorzitter, de heer Joh. Miedema. drs. J. A. M. Bouts, lid van het Hoofdbestuur, de heer J. G. J. Bosman. Bondsdirecteur en de heer H. W. Hagenberg. Adjunct- Directeur. Aan de prijsuitreiking ging een vertoning van zeven van de twaalf bekroonde films vooraf. Tevens werd nog vertoond het Russische filmpje ..The Finacé", dat niet door de jury was bekroond maar tijdens het festival duidelijk favoriet was bij het publiek en daarom door de organisatoren waardig werd geoordeeld voor vertoning op de slotavond. De Amerikaanse inzending ..Time out of War" heeft de ereprijs van het festival, een door Prins Bernhard be schikbaar gestelde zilveren medaille, verworven. De Voor zitter van de Nederlandsche Bioscoop-Bond. de heer Joh. Miedema, reikte een andere hoofdprijs uit. namelijk een zilveren roos, die werd toegekend aan de Tsjechische in zending „Sousto" („One mouthful"). De Nederlandsche Bioscoop-Bond heeft deze prijs, die voor de eerste keer tijdens de sluitingsavond van Cinestud 1960 is uitgereikt, ingesteld als blijk van erkenning voor bijzondere prestaties op het gebied van de filmkunst. De prijs is een fraai specimen van zilversmeedwerk, dat is vervaardigd in bet atelier van Leo Brom te Utrecht- Hij stelt een openbloeiende roos voor ter grootte van negen tien centimeter. De Nederlandsche Bioscoop-Bond heeft bij het verlenen van zijn opdracht beoogd een artistiek verantwoord kleinood te doen vervaardigen, dat voor de onderscheiden kunstenaar een waardevol bezit is. De derde hoofdprijs, een map met grafisch werk over de uitvoering van het Deltaplan van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, werd toegekend aan de Poolse film ,,Two Men and a Wardrobe". Deze prijs werd uitgereikt door de staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten. De overige prijzen vielen toe aan .,Ten thousand Talenis" (Engeland), ..No one ever dies" (Rusland). ..Have I told you lately that I love you?" (Verenigde Staten), ,,The First One" (Polen). ..Men in Blue" (Tsje- choslowakije). ..Autumn" (Verenigde Staten). ..The Rope" (Engeland), „Blackboard Jumble" (Nederland) en ,.Een Hagedis teveel" (Nederland). De laatst genoem de film. die een speeltijd heeft van een half uur en door Leidse studenten werd gemaakt voor een bedrag van twee duizend gulden, kreeg de prijs voor de beste Nederlandse inzending. De prijs voor de stomste film, die was uitge loofd door het Amsterdamse Studenten Weekblad Propria Cures, werd toegekend aan ..The Apple" (Engeland). De Voorzitter van het bestuur van de Stichting Cine stud, de heer P. H. Frankfurther, sprak in zijn rede er zijn vreugde over uit, dat het mogelijk is gebleken een zo groots opgezet festival van door studenten vervaardigde films te organiseren. Zelfs zou, gezien het feit, dat 46 van de 82 ingezonden films in de afgelopen twee jaren zijn vervaardigd, het mogelijk zijn, dit festival volgend jaar of over twee jaar te herhalen. De geweldige voorberei dingen laten dit echter niet toe. De Stichting Cinestud zal echter niet later dan in 1965 een dergelijk festival weer in Amsterdam doen plaatsvinden. De heer Frankfurther stelde voor om van het filmbal. dat de afsluiting vormde van Cinestud 1960, een jaarlijks weerkerende gebeurtenis in de herfst te maken als passen de onderbreking van het jaar, dat nu alleen in de lente een boekenbal kent. Dit bal zou dan voorafgegaan kunnen worden door de vertoning van enige opvallende films, ge kozen door een even excellente jury als die van Cinestud 1960. Het was al ver na middernacht, toen men eindelijk een aanvang kon maken met het filmbal, dat een geslaagde afsluiting van het studentenfilmfestival vormde. Veel vol doening heeft dit festival ook opgeleverd voor de heer F. Spaans, die als directeur van Cinestud 1960 veel werk heeft verzet en daarvoor in de loop van de avond dan ook gehuldigd werd. 8

Film | 1960 | | pagina 9