Nationale manifestatie drijfsvoering op korte termijn ingrijpend te reorganiseren in afwachting van het tijdstip, waarop de vermakelijk- heidsbelasting op bioscoopvoorstellingen in Delft zal zijn teruggebracht tot een redelijk percentage en de bedrijven weer op normale basis kunnen worden geëxploiteerd. Op 23 September deden de exploitanten nog een laatste poging om tot een oplossing te komen. Zij stelden name lijk de voorzitters van de Raadsfracties op de hoogte van de met Burgemeester en Wethouders gevoerde correspon dentie. Het gemeentebestuur vond hierin aanleiding om na de begrotingsbehandeling een briefje aan de exploi tanten te zenden, waarin werd verklaard, dat in deze tijd, waarin vrijwel alle belastingen, welke door de gemeente worden geheven moeten worden verhoogd, teneinde het begrotingstekort te beperken, een verlaging van een op vermaak afgestemde belasting niet kan worden bevorderd. Deze brief heeft de maat doen overlopen. Hij betekende immers, dat de uitzonderlijke situatie in Delft voor on bepaalde tijd zou worden gehandhaafd, welke argumenten door de exploitanten ook zouden worden aangevoerd. Dit achtten zij met het oog op de toekomstige ontwikkeling van hun zaken niet meer verantwoord. De Delftse exploitanten zijn zich ervan bewust, dat deze sluiting de reputatie van de gemeente Delft geen goed zal doen. Men zal nergens kunnen begrijpen, dat terwijl overal elders in de wereld over afschaffing van de verma- kelijkheidsbelasting wordt gesproken, hier nog moet wor den gestreden tegen een heffing van 35 procent, temeer daar voor het overige vermaak in Delft een tarief van twintig procent geldt, terwijl het er in de practijk op neer komt, dat toneelvoorstellingen belastingvrij zijn. De exploitanten zijn van mening, dat zij tegen de hals starrige houding van het gemeentebestuur een gerecht vaardigd protest kunnen aantekenen. Indien zij ambu lante zaken zouden hebben, zouden zij evenals dat des tijds met bepaalde amusementsbedrijven het geval was, de gemeente Delft kunnen mijden. De bioscoopbedrijven hebben echter voor de gemeente het voordeel, dat zij blij vend in de stad gevestigd zijn. Daaraan mag echter niet het nadeel verbonden zijn, dat zij zich niet kunnen ver weren evenals andere amusementsbedrijven, die met 20% belast zijn of belastingvrij. Daarom was er in Delft geen andere keuze dan de deuren te sluiten. Hoewel het Delftse bioscoopconflict van plaatselijke betekenis is, heeft niettemin het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond na kennisneming van alle stukken de houding van de leden ter plaatse volkomen gebillijkt en hun zijn steun toegezegd. Het gaat in Delft niet om principiële dingen; het gaat om een late, té late aanpassing aan een situatie die landelijk reeds lang be staat en internationaal alweer achterhaald is. De Internationale Filmweek Arnhem 1961 in het kader van het Holland Festival, die dit jaar in het begin van Juni zal worden gehouden, zal opnieuw een manifestatie van nationale betekenis voor het Nederlandse filmwezen worden. Opnieuw zal het film- en bioscoop bedrijf kunnen aantonen, dat zijn activiteit een belangrijk onderdeel vormt van het maatschappelijk geheel, dat de verantwoordelijke maatschappelijke instanties niet kun nen negeren. Opnieuw zal de Filmweek ook kunnen bij dragen tot een doorbreking van het isolement, waarin de bioscoop maatschappelijk gesproken nog steeds gevangen wordt gehouden, zij het meer kunstmatig dan natuurlijk. Gedurende een week zal in Arnhem een reeks film- manifestaties worden gehouden, die ruimschoots de ge legenheid bieden om zich een oordeel te vormen over de stand van zaken op filmgebied. Over het programma vallen uiteraard nog geen detaih te vermelden. Er zullen nog veel voorbereidingen moeten worden getroffen om de Filmweek te doen slagen. Op de schouders van de commissie, die zich met de selectie van de te vertonen films heeft belast, is wel in het bij zonder een zware taak gelegd. De ervaringen, die bij vo rige gelegenheden zijn opgedaan, geven echter voldoende grond aan het vertrouwen, dat de commissie er ook in 1961 in zal slagen een programma op te stellen, dat een verantwoorde momentopname biedt van wat zich op dat moment op de weg van studio naar bioscoop aandient. De Nederlandse productie zal daarbij zeker niet uit het oog worden verloren. De uitreiking van de Filmprijs van de Raad van Europa die in het kader van de Filmweek zal plaatsvinden, kan als een grote eer worden beschouwd, omdat daarmede de culturele betekenis van deze manifestatie op interna tionaal niveau is erkend. Zoals te verwachten was zal tijdens de Filmweek ook de Staatsprijs Filmkunst 1961 worden uitgereikt. Het Hoofdbestuur van de Nederland sche Bioscoop-Bond stelt voorts een Zilveren Roos be schikbaar voor de beste Nederlandse speelfilm, die sedert de bevrijding is vervaardigd. De Filmweek te Arnhem is uitgegroeid tot een twee jaarlijkse traditionele manifestatie in het kader van het Holland Festival. Het is mogelijk gebleken om in Neder land een Filmweek te organiseren, die voor buitenlandse festivals niet onderdoet en die een waardig platform is voor de film als kunstuiting, als cultureel element in de samenleving, als leermiddel en als amusementsfactor. Voor de bedrijfsgenoten ligt het belang daarvan vooral hierin, dat zij tijdens de Filmweek inspiratie kunnen op doen voor hun eigen werk en dat zij de gelegenheid krij gen om collectief naar buiten te treden. Dat vormt nog steeds één van de beste middelen om belangstelling te wekken en goodwill te kweken. Ook uit dezen hoofde is de traditie, die zich ten aanzien van de Filmweek aan het vormen is, van grote waarde.

Film | 1961 | | pagina 5