Mr. E. T. Hingef In de prijzen Geslaagd Voor de derde maal in successie viel de Nederland se film op de Berlinale in de prijzen, 't Was deze keer geen goud, dat er blonk, maar zowel de Lage Landen van Sluizer als de Makkers van Rademakers viel dan toch een Zilveren Beer ten deel op grond van een juryrapport, dat de burgers van dit kleine filmland moed geeft. Meer nog dan dit uiterlijk teken van erkenning en waardering trof ons de ontvangst van deze films door een opgetogen publiek, dat ondanks een uitzonderlijk hoge temperatuur het grote Ufa-Palast am Zoo wel haast geheel vulde. Beide films hadden open doekjes, hetgeen overigens maar weinig nummers van het program ma ten deel viel. Ook de huldiging na afloop droeg een spontaan en massaal karakter. Onze gelukwensen aan de regisseurs en producenten! De film moge dan in het nationale budget een klein plaatsje innemen voorzover het de uitgaven en een uit zonderlijk grote plaats, waar het de ontvangsten betreft, zij bezorgt ons land op deze wijze een vlagvertoon, dat in de creatieve sfeer van ons nationaal cultuurleven opmer kelijk is. Vooral verheugt het ons, dat het Berlijnse succes nieuwe namen heeft toegevoegd aan de lijst van filmkun stenaars, die ons wat te zeggen hebben. heid van het instituut filmweek. Deze onafhankelijkheid is conditio sine qua non voor zijn voortbestaan. Na de ervaring met de eerste filmweken is de vorming van een traditie bepleit en met de traditie is. zoals een van de bladen het gezegd heeft, het recht van bestaan evi dent geworden. Laten zij, die mede de sleutel tot het voortbestaan in handen houden, wijzer wezen en het offer van hun particularisme brengen. Het instituut filmweek vertegenwoordigt een waardevol element in het nog steeds wat magere patroon van onze nationale filmcultuur. Haar ontplooiing, dankzij onbaat zuchtige samenwerking zal ons bedrijf tot sieraad strek ken en naar alle kanten vrucht afwerpen. Wij betreuren het plotseling heengaan van Mr. Ed- ward T. Hinge, Voorzitter van de Internationale Unie van Bioscoop Exploitanten (U.I.E.C). De heer Hinge, die 73 jaar oud geworden is, was in Engeland een bekende en geziene figuur. Hij oefende bijna 50 jaar het bioscoop bedrijf uit, waarin hij een vooraanstaande positie innam. Jarenlang was hij bestuurder van de Engelse Bedrijfsorga nisatie (C.E.A.), die met de Bioscoop-Bond en de Zweed se zuster-organisatie de oudste in het filmwezen is. Laat ons dit mogen noteren als een symptoom van een Tweemaal was hij Voorzitter dezer organisatie, die, zo al te langzame, maar gestaag doorgaande ontwikkeling als men weet. jaarlijks van voorzitter wisselt. Tevens be- van onze eigen filmerij. kleedde hij functies in vele instituten en commissies. De vierde Internationale Filmweek mag. wanneer wij, behalve op onze eigen ervaring, afgaan op hetgeen autoriteiten, pers en publiek ervan gezegd hebben, ge slaagd genoemd worden. Geslaagd als manifestatie van de recente filmkunstige ontwikkeling, deze keer met een accent op de Angelsaksische renovatie, geslaagd als vlag vertoon van het nationale film- en bioscoopbedrijf, vooral van de prestatie onzer eigen kunstenaars; geslaagd ook als gesprekscentrum van allen, die de film als medium na aan het hart ligt. Tal van autoriteiten op filmgebied hebben in de meest sympathieke bewoordingen van hun respect en hun vriend schap getuigd jegens de overledene. ,.Het filmbedrijf heeft in heel zijn bestaan nimmer een flinker, enthousiaster of wijzer bestuurder dan de heer Hinge gekend. Hij wijdde zich geheel aan de show-business en is onvervangbaar". Met deze woorden gaf de huidige voorzitter der C.E.A., de heer S. K. Lewis, uitdrukking aan de gevoelens der Engelse collega's bij het vernemen van de ongelukstijding. Het Hoofdbestuur van onze organisatie heeft zich hierbij gaarne aangesloten en de Engelse zusterorganisatie zijn diepe deernis betuigd met dit ernstig verlies. Voorzover er al iets ontbroken mocht hebben aan de Zij onder ons, die door hun werkzaamheid de heer Hinge schakering van de programmastof treft de organiserende persoonlijk hebben leren kennen, waarderen hem als een instanties geen verwijt. Zij hebben het odium van gebrek goed vriend, een wijs man en een vakman als weinigen, aan oriëntering getrotseerd terwille van de onafhankelijk- Wij gedenken hem hier met eerbied. 107

Film | 1961 | | pagina 5