Cretek ens voor trouwe plichtsvervulling „Feitelijk zou een dergelijk industrieel filmfestival in de eerste plaats moeten zijn bedoeld voor de industriële ondernemers zelf. Het zou hun stellig en vooral dudielijk maken dat het hun ondernemingen zijn. die vandaag wer ken aan het gezicht van de wereld van morgen". Na een enkele kritische opmerking over de veelheid van de vertoonde films vervolgt de schrijver: ..Maar ook dit neemt niet weg. dat men tot de conclusie moet komen, dat de film als medium voor de communicatie van de onderneming met de buitenwereld in het internationale industriële leven volledige erkenning heeft gevonden. Niet alleen dus dat de industrie elders ter wereld gigantische projecten uitvoert, maar bovendien laat zij deze op sug gestieve wijze op de filmband vastleggen, zodat miljoenen daarvan getuigen kunnen zijn. De film heeft daarmede het karakter van wapen in de internationale industriële pres- tigestrijd verworven"". ..Helaas blijft ons land in dit opzicht ten achter bij de landen van West-Europa. België. Zweden. Engeland. Frankrijk. Italië. West-Duitsland en de Verenigde Staten hadden ieder het maximum aantal van vijftien films inge- gezonden. Ons land moest met de inzending onder auspiciën van het Verbond van Nederlandse Werkgevers van vijf films volstaan. Literaard waren hiermede ook de kansen op een bekroning geringer. Het mag dan ook tot voldoening stemmen, dat niettemin een van de Neder landse films een prijs wist te verwerven". De schrijver geeft vervolgens een analyse van de ver toonde films om tenslotte iets meer aandacht te besteden aan de Nederlandse inzending. „In totaal, zoals gezegd, vijf films, waarvan ..Anatomie van een industrie"' een voortreffelijk beeld gaf van de ontwikkeling van de Philips-bedrijven. ..Brandstof voor de toekomst", een popu lair-wetenschappelijke „animation", eveneens in opdracht van Philips vervaardigd, behandelde op zeer elementaire wijze de kernsplitsing. .,Oil underground"' was een zeer geslaagde documentaire over de moderne oliewinning (Shell), terwijl in ..Tradition in Travel" (K.L.M.) op origi nele wijze het reizen in een vliegtuig werd vergeleken met dat per trekschuit in de vorige eeuw". „De uit 23 personen bestaande internationale jury, waaronder de bekende Italiaanse regisseur dr Roberto Hossellini, is er evenwel niet toe kunnen overgaan één van deze films voor bekroning' in aanmerking te doen komen". „Deze eer is wel te beurt gevallen aan de vijfde Neder landse film „Leven in overvloed", die Thomassen en Drijver Blikemballagefabrieken NV. heeft laten vervaar digen door de heer Jan Schefer. Deze film, eveneens in kleuren, die een geslaagde synthese kan worden genoemd van de betekenis van landbouw, handel en industrie, werd bekroond met de Zilveren Bokaal, die de Kamer van Koophandel. Landbouw en Industrie in Turijn beschikbaar had gesteld. Gezien ook de reacties van het kritische publiek tijdens de vertoning van deze film en het applaus bij de prijsuitreiking kan dit een welverdiende onder scheiding worden genoemd, waarover niet alleen Thomas sen en Drijver, maar ook de filmer Schefer zich terecht kan verheugen"'. ..In zekere zin houdt deze bekroning een bemoediging in voor de V.M.I.. aangezien deze vereniging de regie opdracht tot de vervaardiging van een kleurenfilm over de gehele Nederlandse metaalindustrie aan dezelfde cineast heeft verstrekt. Het Internationale Industriële Filmfesti val in Turijn heeft daarmede voor de Nederlandse metaal industrie een bijzonder accent verkregen", aldus ..Metaal- visie'". Krachtens terzake door het Hoofdbestuur van cie Ne- derlandsche Bioscoop-Bond genomen besluiten werden van 16 november 1960 tot en met 31 augustus 1961 de vol gende onderscheidingen voor trouwe plichtvervulling uitgereikt d.s. gouden speld met diamant: g.s., gouden speld: z.>. zilveren speld; d.b. gouden brochette met diamant: g.b. gouden brochette; z.b. zilveren brochette. ALMELO N.V. Bioscooptheater Varossieau: g.s.: J. Vreeling. AMSTERDAM N.V. Centraal Filmbeheer: g.s.: L. O. Suurbier. Cineac NV.: g.s.: B. van der Velden. N.V. Joop Geesink"s Filmproductie ..Dollvwood'z.s. J. Schadee. J. A. Coolen. H. Biemans. D. de Klerk. N.V. Hollandfilm: g.s.: J. M. Ostendorf. N.V. Lichtspel West: g.s.: H. Nieuwenburg. N.V. Netherlands Fox Film Corporation: z.s.: E. L. Scholte. G. J. Reesink. M. J. van der Vliet: z.b.: C. E. van Marie. H. Sandberg. N.V. Starfilm: z.s.: R. Chrispijn. NV tot Exploitatie van het Van Swinden Theater: g.b.: M. A. C. Jacobs. Maatschappij Tuschinski N.V.g.s.: G. W Ramaker: z.s.: W. B. Hagenaar, K. A. van Ledden, N. Zonneveld. A. Branse; z.b. P. M. Meyer. D. H. Ruitenbeek. Üfa Filmex N.V.: g.s. F. W. R. Meyer. K. Broek; z.s.: H. J. D. Daudey, F. H. W. Weyschedé. H. Wijnalda. J. F. Leeh, H. G. Verheven; z.b.: M. J. van der Wiele, A. Pi- stoor. J. Th. Edelenbos. L niversal International Films Nederland N.V.z.s.: Ph. J. A. Jansen; z.b.: M. E. J. v. d. Straeten-van Bor- kulo. APELDOORN Firma Minerva Theater: g.s.: F. J. Mulder. DOETINCHEM Scala Theater: z.s. H. F. Maandag. G. J. W. Wanroov. 164

Film | 1961 | | pagina 17