Belasting op vermakelijkheden Tariefsverlaging in Delft Nederlandse films in het buitenland Meppel trekt verordening Bioscoopwet in Bij de nieuwe serie advertenties zijn karakter en stijl gehandhaafd. En dat is geen toeval, want de advertenties zijn gebaseerd op de gegevens, die uit een diepgaand onderzoek zijn verkregen. Y^ at is nu het kenmerkende van deze advertentiecam pagne? Door hun vriendelijke toon en het op eenvoudige wijze duidelijk maken van de gezelligheid van het bezoek aan een bioscoop wordt de film en daarmede de bioscoop in een geheel andere, veel rustiger sfeer gebracht dan de normale bioscoopadverlenties reeds vele jaren lang heb- ben opgeroepen en misschien ook wel moesten oproepen door haar actuele betekenis. Het is te hopen, dat de leden bij het samenstellen van hun eigen annonces en ander reclamemateriaal zich door de toon der collectieve advertenties zullen laten inspire ren en op dit gebied nieuwe wegen zullen inslaan, waarbij nu eens wat meer de nadruk valt op het romantische en avontuurlijke, het feestelijke en het gezellige element. Het is raadzaam meer dan ooit zorg te besteden aan de fotokasten en reclameborden. Vergeet niet, dat in som mige gevallen de beslissing om Uw bioscoop te bezoeken van het aantrekkelijke van dit materiaal afhankelijk is. Ook kleinigheden kunnen belangrijk zijn, als men een gezellige sfeer in een bioscoop wil scheppen. Het begint al bij de cassa en de plaatsaanwijzing. Vriendelijkheid en hoffelijkheid zij daarbij geboden. Door aan deze punten zorg te besteden kunnen de leden zelf het succes der propagandacampagne vergroten. De Raad van de gemeente Delft heeft in zijn vergade ring van woensdag 27 september zonder noemenswaar dige discussie zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van het College van Burgemeester en Wethouders tot wij ziging van de verordening op de heffing van vermakelijk- heidsbelasting. Volgens het Raadsbesluit zal het tarief van de vermakelijkheidsbelasting voor bioscoopvoorstel lingen worden verlaagd van 35 tot 25 procent. Ook het uitzonderingstarief van twintig procent, dat van toepassing was op voorstellingen met films als bedoeld in artikel 1, lid 2. onder 2e van de Bioscoopwet zal wor den verlaagd, namelijk tot vijftien procent. Het ligt in de bedoeling, dat de nieuwe verordening in werking treedt op 1 januari 1962. De Delftse bioscoopexploitanten hebben een jarenlange strijd moeten leveren tegen de hoge vermakelijkheidsbe lasting in ons land. Zoals reeds in het januarinummer van het Bondsorgaan werd opgemerkt werd-het eerste request in juli 1949 verzonden. Ook het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond heeft enkele keren getracht te bemiddelen. Pas nadat een conflict tussen gemeente bestuur en bioscoopexploitanten was ontstaan, dat een sluiting van de bioscopen tot gevolg had, konden de par tijen tot elkaar komen. Met dit Raadsbesluit is dan een einde gekomen aan de strijd en kan een voor alle betrokkenen hoogst ongewens te situatie worden beëindigd. Tijdens het vijftiende internationale filmfestival van Edinburgh, dat van 20 augustus tot 2 september is gehou den, zijn aan twee Nederlandse films, namelijk ,.Het Mes" van de N.V. Nederlandse Filmproductie Maatschappij te Rotterdam, regisseur Fons Rademakers en ,.Het Huis" van Spectrum Film te Amsterdam, regisseur Louis A. van Gasteren, diploma's van verdienste toegekend. Van de 135 films uit 34 landen, die op het festival werden vertoond, kregen in totaal vijftien een dergelijk diploma. De Britse pers heeft ter gelegenheid van de vertoningen van .,Het Mes" en van ..Het Huis" in doorgaans zeer uit voerige en prijzende kritieken over beide films geschreven. Inmiddels is ..Het Mes" naar Engeland verkocht. De film zal nog dit jaar haar première beleven in het Lon- dense Cameo Theater. Wanneer de vertoningen in Londen succes hebben zal „Het Mes" ook in andere Engelse steden worden uitgebracht. Op het vierde internationale filmfestival, dat deze zomer in de Canadese stad Vancouver is gehouden, heeft de docu mentaire .,De Lage Landen" van de jonge Nederlandse cineast George Sluizer, die in opdracht van de Shell is vervaardigd, een eervolle vermelding gekregen. Op het vierde jaarlijkse internationale filmfestival te Vancouver is de film ..Het gerucht" van Kees Brusse, die in opdracht van de vereniging Pro Juventute is gemaakt, onderscheiden met een diploma van verdienste. Voor het festival te Vancouver waren niet minder dan tweehonderd films ingezonden. De Nederlandse documentaire ..Leven in overvloed", gewijd aan de conservenindustrie en door Jan Schefer te Voorburg gemaakt in opdracht van Thomassen en Drijver Blikemballagefabrieken N.V. te Deventer, heeft tijdens een internationaal conservencongres te Parma in Italië een gouden medaille gekregen. De Raad van de gemeente Meppel heeft in zijn verga dering van 5 oktober zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van de verordening bioscoopwet, welke ver ordening dateert van 11 juli 1928. Door de landelijke bioscoopwet van 1958 waren de meeste bepalingen van de verordening overbodig geworden. De intrekking van de verordening betekent ook het vervallen van het verbod van toegang tot de bioscoop van kinderen jonger dan twaalf jaar. De plaatselijke bioscoopcommissie was van mening, dat handhaving van deze bepaling geen zin meer had. De overweging, dat tegenwoordig steeds meer films niet uitsluitend in bioscoopvoorstellingen worden ge draaid maar ook voor de televisie, heeft mede hierbij ge golden. Uiteraard betekent het intrekken van de verordening niet. dat de plaatselijke bioscoopcommissie zal verdwij nen. De commissie zal haar werkzaamheden normaal blij ven voortzetten. 153

Film | 1961 | | pagina 7