vaak speculatief is, maar waarin men de bioscoopexploitatie als een vak is gaan beoefenen en zijn bestaan of zijn voornaamste bestaan vindt. Natuurlijk ligt vooral in kleinere provinciesteden de program mering anders dan in de zogenaamde key-cities. Men kan er moeilijker prolongeren en het publiek voor de onderscheiden filmcategorieën is er kleiner, soms te klein, waardoor de variëteit in grote steden over een groot aantal theaters gespreid, in beperkte mate optreedt in één of een paar theaters en de programmering dus grotere verscheidenheid per theatereenheid kent. Het uit critisch oogpunt minder interessant werk zal daardoor in de publiciteit vaak de boventoon voeren. Nochtans beschikken wij over merkwaardige gegevens wat betreft de provinciale roulementen van gekwalificeerde films. In dit opzicht is een voortdurende ontwikkeling gaande. Curieus is dat het merendeel van de zogenaamde art cinemas in de provincie staat! Het heeft ons daarom deugd gedaan, dat het gouden bioscoopjubileum van de gebroeders Miedema in het midden van de belangstelling heeft gestaan. Wij doen er niemand mee tekort, wanneer we juist met de veel gesmade provincie op de achtergrond deze prototypen van leiders van gezonde, moderne en onafhankelijke gewestelijke bioscoopondernemingen hier een speciale plaats inruimen. Met hun werk en hun betekenis is het geschrijf over de provincie geloochenstraft. Als om strijd hebben plaatselijke-, provinciale- en rijksoverheid zowel als bedrij f sgenoten en bedrijfsorganisatie hen gehuldigd. Dat zij bij hun bedrijfsvoering een open oog hebben gehad voor de sociale en culturele aspecten van ons bedrijf, is aan deze huldiging niet vreemd geweest. Het feit, dat de Commissaris van de Koningin van een onzer provincies met zijn echtgenote het gehele feest heeft willen meemaken als gast van de familie zegt voldoende, ook voor de naam, die deze zakenmensen het bedrijf gegeven hebben. Het spijt ons, dat de critici die zo graag de mond vol hebben over de provincie, de jubileumvoorstelling in het Amicitia Theater niet hebben meegemaakt. Zij hadden dan kunnen zien hoe het moet, en menigeen, ook in ons bedrijf, kon er nog wat van leren. Dat ook het Friese orkest in dit provinciaal evenement een plaats kreeg was juist gezien, en dat Haanstra speciaal uit het buitenland kwam overvliegen om er bij te zijn en in strijd met een heilige gewoonte onafgewerkte fragmenten uit zijn grote nieuwe kleurenfilm bij wijze van feestcadeau in het voorprogramma bracht, was een bewijs van het contact tussen film en provincie, tussen filmer en provinciaal bioscoopbedrijf, een bewijs van provinciaal filmleven. Een boeiende en amusante „happening" bovendien. De provinciebioscoop moet uiteraard kijken naar de grote stad, maar laat de grote stad niet de fout maken over de provincie heen te kijken. Zij is nog altijd de grootste helft van ons bedrijf en op haar kwaliteit laten wij niet afdingen door onbevoegden. 482

Film | 1965 | | pagina 4