INTERESSANTE ENQUÊTE BIOSCOOPFILMS 1965 Aan de enquête die de persdienst van de Bond hield om te bepalen wat de beste films van het vorig jaar wa ren, werkten vele bedrijfsgenoten en filmcritici mee. In de kranten is al aandacht besteed aan de resultaten. De tien publiekfilms gemeten naar ingekomen recetten bleken voor ve len geen verrassing. Uit onderlinge gesprekken en uit de prolongaties was men er wel achter welke films vorig jaar de toon aanga ven. Dat het James Bond produkt vooraan zou lopen was niet moeilijk te voorspellen. Het publiek kwam er in drommen heen en het genre van de geheimagent, in alle mogelijke va riaties, bleek in studio's in tal van landen favoriet. Goldfinger trok in 1965 in ons land meer dan een mil joen bezoekers. (1.304.144.) Op de tweede plaats volgde My Fair Lady. Drie: Dr. No; vier: Irma La Douce; vijf: Veel Liefs Uit Moskou; zes: Het is 'n gekke, rare, dolle dwaze wereld; zeven: Zorba de Griek; acht: Help!; negen: Gisteren, Vandaag en Morgen, en tien: De Gele Rolls Royce. De filmcritici die meewerkten blijken in hun lijsten veel overeenstemming te hebben. Hun beste tien films zijn niet te vergelijken met de publiek films omdat verschillende maatstaven zijn aangelegd. Wat dit betreft heeft het zin om volgend jaar het lijstje van de beste publiekfilms samen te stellen uit uitsluitend films die dit jaar voor het eerst in roulatie zijn gekomen. Daarbij is het een begrijpe lijke zaak dat de smaak van de in dividuele criticus niet overeenkomt met de collectieve smaak van het pu bliek. De filmcritici noemden de volgende tien films: 1Prima della Rivoluzione Bertolucci 2. De vrouw in het zand (Suna no Onna) Teshiigahara 3. Le Bonheur Varda 4. Vangelo secondo Matteo (Het Evangelie volgens Mattheus) Pasolini 5. Deserto Rosso Antonioni 6. The Knack (De Kneep) Lester 7. Les Carabiniers Godard 8. La vie a 1'Envers Jessua 9. Le Mépris Godard 10. Une femme Mariée Godard REGISSEUR VAN HET JAAR Tot regisseur van het jaar kozen zij Bernardo Bertolucci met op de tweede plaats Richard Lester en als derde Jean Luc Godard. Ook de leden-exploitanten werkten mee aan het onderzoek van de pers dienst. Zij kozen als beste film in Ne derland in 1965: Irma la Douce, ge volgd door Goldfinger en Gisteren, Vandaag en Morgen. De lijst van de beste tien films in 1965, samengesteld door de leden exploitanten ziet er als volgt uit: 1. Irma la Douce 2. Goldfinger 3. Gisteren, Vandaag en Morgen 4. Het is 'n gekke, rare, dolle dwaze wereld 5. My Fair Lady 6. De man van Rio 7. Zorba de Griek 8. Het Evangelie volgens Mattheus 9. The Hill 10. Fantomas Het moeilijkste deel van de enquête was het bepalen van de populairste sterren in Nederland. Dat Sean Con- nery bovenaan kwam was niet moei lijk. Iedereen kent zijn naam, ieder een weet wie hij is. Audrey Hepburn komt wat ons land betreft hoogst waarschijnlijk op de tweede plaats. Ze heeft haar gedeeltelijk Nederland se afkomst mee, ze excelleerde in My Fair Lady en ze wordt zowel geado reerd door volwassenen als door de jeugd. De volgende sterren die grote populariteit bij het Nederlandse pu bliek genieten kunnen moeilijk in een ranglijst worden opgenomen. Het is zeker, dit blijkt ondermeer uit recette- opgaven van films waarin zij spelen, dat Shirley MacLaine, Sophia Loren, Rex Harrison, Anthony Quinn en De Beatles in 1965 zeer velen naar de bioscopen hebben getrokken. Wij ge loven te kunnen opmaken uit gege vens rondom sommige films dat het vermelden van de namen der sterren wel degelijk ertoe kan leiden dat men sen naar de betreffende film komen die dit anders niet zouden hebben gedaan. Misschien heeft het zin in de publiciteit aan dit facet meer aan dacht te besteden. De ervaringen van publiciteitsmensen in de platenwereld bijvoorbeeld zijn dusdanig dat bij hen het maken van publiciteit rond de ster essentieel is en dat daarna de platen aan bod komen. Zij verkopen op de naam van de ster of groep, het geen uiteraard niet impliceert dat de kwaliteit van de plaat er niet toe zou doen. Als slot van de enquête werd opgave gedaan van de vier films die tot nu toe in ons land het meeste bezoek hebben getrokken. Het blijkt dat Bert Haanstra's Fanfare bovenaan komt met een totaal aantal bezoekers per 31 december 1965 van 2.440.000. Op de tweede plaats volgt Irma La Douce met 2.430.000. De derde film is Ciske de Rat met 2.400.000 bezoekers en als vierde komt West-Side Story met 2.060.000 bezoekers. Volgend jaar zullen we kunnen zien of de lijst verandering heeft onder gaan. 18

Film | 1966 | | pagina 18