AUTOMATISERING BIOSCOPEN DE CABINE VERANDERT mmmmmm Reeds verscheidene malen hebben wij in deze rubriek aandacht geschonken aan de mogelijkheden van gehele of gedeeltelijke automatisering der projectie cabine. De eerste publicaties daarover gaan terug tot 1956 en thans tien jaar later, is er in ons land op dit punt nog betrekkelijk weinig gebeurd. Slechts een Vijftal bioscopen is overgegaan tot een nagenoeg volledige automatisering van hun technische installatie en in circa tien a vijftien gevallen is sprake van een gedeeltelijke automatisering, waaronder begrepen het automatisch over nemen. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld Engeland, waar al sedert vele jaren in tientallen bioscopen de Projectomatic-automaat tot volle tevredenheid in gebruik is. De nieuwe Cinemation schakeltafel voor volledige automatisering van liet bio scoopprogramma. '£,:\j -KiSt\J* De Siemens automaat werkt met kleine schakelwalsen die niet continu draaien doch per handeling gestuurd worden. De redenen voor deze zeer langzame evolutie, die voorzover bekend voor het gehele vasteland van West-Europa geldt, kan niet worden gezocht in de kwaliteit respectievelijk de betrouw baarheid der beschikbare automaten. De bij dit artikel afgebeelde appara ten voldoen alle aan hoge technische eisen. Het gevolg is echter dat de aan- schafkosten nogal hoog zijn en zich bewegen tussen circa 3000,en 10.000,Daar komt dan nog de montage en de aanpassing aan de apparatuur bij. Voor wat dit laatste betreft moet worden opgemerkt dat niet elke installatie zonder meer vol ledig geautomatiseerd kan worden. Verouderde projectoren en een ver ouderde inrichting ten aanzien van de zaalverduistering, de doek- en kader bediening alsmede de overige hulp apparaten, lenen zich nauwelijks voor automatisering, tenzij men daar zeer hoge aanpassingskosten voor over zou hebben. De moderne installaties daarentegen zijn veelal reeds op diverse trappen van automatisering ingericht, zodat hier de zaak eenvoudiger ligt. Uit gangspunt voor totale automatisering dient steeds te zijn de aanwezigheid van een vaste lichtbron (Xenon, Flits) en mogelijkheid voor het gebruik van 1600 m filmspoelen. Een en ander wil niet zeggen dat er op dit gebied sprake zou moeten zijn van een alles of niets situatie. Men kan desgewenst zeer geleidelijk op automatisering overgaan. Daar technische perfectie bij de voor stelling het eerste doel is en geschool de benevens geïnteresseerde opera teurs steeds moeilijker te krijgen blijken te zijn, zal als regel worden begonnen bij het nog steeds meest critieke punt van iedere voorstelling namelijk het automatiseren van de overname. Dit is een niet al te gecom pliceerde aangelegenheid die bij het merendeel van de installaties zonder al te grote kosten uitvoerbaar is. Het automatische overnemen heeft echter in feite alleen zin, indien men aldus de vertoning van het gehele filmpro gramma of althans van de hoofdfilm automatisch kan laten verlopen. Ook hier zijn dus een vaste lichtbron en voldoende grote filmspoelen een ver eiste. Wanneer het voor- en het hoofdpro gramma bestaat uit films volgens ver schillende systemen, zodat dus mas ker- en lenswisselingen nodig zijn, dan is gehele automatisering van de pro jectie alleen mogelijk bij speciaal daarvoor geschikte en uiteraard kost bare installaties. Gewoonlijk zal men dus in dat geval het voorprogramma „met de hand" vertonen en de hoofd film via de automaat. Daartoe wor den, bij voorkeur alleen langs de bui tenste rand van de film buiten de perforatie dus op een drietal plaat sen kleine stukjes metaalfolie geplakt, die op hun weg door de projector een electrisch contact tot stand brengen, waardoor bij het eerste contact de- lichtbron van de niet-lopende machine 19

Film | 1966 | | pagina 19