/$V OOK IN NEDERLANDSE BEDRIJVEN BELANGSTELLING VOOR GEDEELTE LIJKE AUTOMATISERING Vooral toepassingen in Engeland ï*ir e c c e 20 l' VJ £>e Philips automaat die is uitgerust met ecu schakelblok en tijdinstelling d.m.v. stekers. wordt ontstoken, bij het tweede con tact deze machine wordt gestart en bij het derde contact de eigenlijke overname plaats vindt. Indien men bij toepassing van een booglamp toch zou willen automatiseren, dan zou het eerste contact gebruikt kunnen wor den voor een waarschuwingssignaal, zodat de operateur de booglamp tijdig kan ontsteken. Bij gasontladingslam pen (Xenon, Flits) moet bovendien worden bedacht dat deze lampen nu en dan niet bij de eerste poging ont steken. Hiermede moet bij het scha kelsysteem, dat door de „ontsteek- strip" vvordit bediend, rekening worden gehouden. Natuurlijk is de plaats waar men de metaalstrookjes ter leng te van I a 2 cm op de filmrand plakt afhankelijk van het type der aftastin- richting en/of van de plaats waar deze inrichting in de projector wordt ge monteerd. Dit betekent, dat zolang in dit opzicht geen standaardapparatuur bestaat, practisch iedere bioscoop die automatisch overneemt eigen contact- stripjes op de film zal moeten aan brengen. Voorwaarde is dan ook dat deze stripjes niet alleen gemakkelijk aan te brengen moeten zijn, maar dat men ze even gemakkelijk moet kun nen verwijderen. Er bestaat daarvoor een speciaal soort „metaalplakband". Het gebruik van metaalverf die men langs de rand van de film aanbrengt, moet gezien het vorenstaande ontra den worden. Er zouden inzake de uitvoeringsmoge- lijkheden van een dusdanige gedeelte lijke automatisering nog verscheidene voorbeelden en suggesties opgesomd kunnen worden, doch het lijkt ons in dit stadium beter, geïnteresseerden naar hun technische leveranciers te verwijzen. Ook de Technische Dienst van de Bond kan bij de periodieke bezoeken aan de bioscopen, op dit punt alle gewenste adviezen geven. De laatste tijd is onder de druk der omstandigheden vooral in de kleinere en middelgrote bioscoopbedrijven een duidelijke belangstelling voor gedeel telijke automatisering aan de dag ge treden en wij hopen deze gerechtvaar digde belangstelling met deze beknopte beschouwing te hebben gestimuleerd. De perfecte automatisering wordt vol gens de jongste berichten in de vak bladen, in Engeland toegepast met een uitgebreide automaat die de naam Cinemation heeft gekregen (zie af beelding). Met deze apparatuur kun nen alle technische handelingen auto matisch en gedurende onbeperkte tijd achtereen worden verricht. De scha- keltafel herbergt twee elektrische klok ken. De linkse klok dirigeert het pro gramma op de weekdagen en schakelt na afloop van de vrijdag- of zaterdag voorstellingen over op de rechter klok voor een afwijkende programma-inde ling op de volgende dag. 's-Morgens schakelt de machine op een vastgesteld tijdstip de werkver- lichting in, vervolgens de verwarming, in bedrijf, die het slot van de voor stelling verder dirigeert. Er zijn bij deze installatie twee han delingen buiten het inzetten van de film die de automaat niet kan uitvoeren, namelijk de scherpstelling en de volumeregeling. Daartoe heeft de bedrijfsleider of diens assistent een klein radiozendertje bij zich met be hulp waarvan hij vanaf iedere ge wenste plaats binnen de bioscoop de De door Zeiss Ikon op de markt ge brachte schakelwals, waarmee via ver plaatsbare nokken de tijdsduur van elk programma-onderdeel tevoren kan wor den vastgesteld. beeldscherpte en de geluidssterkte kan regelen. Ook voor de kadrering zou dat mogelijk zijn. Circa tien minuten voor het einde van de voorstelling of voor de pauze, gaat er via de automaat een waarschu wingssignaal in het kantoor van de ventilatoren en wat meer nodig is. Is de automaat tenslotte gevorderd tot het begin van de eerste voorstelling dan wordt overschakeld naar een van de twee roterende schakeltrommels, die zich tussen de klokken bevinden en wordt de gehele voorstelling vol gens een tevoren ingesteld tijdschema afgewikkeld. Ook hier worden de overnamen bewerkstelligd door con tactstripjes in de film. Het laatste stripje stelt de schakel trommel weer bedrijfsleider en/of eventuele andere bedrijfsruimten, hetgeen vijf minuten voor het einde van het programma eveneens in de foyers gebeurt, ten einde het publiek dat op de volgende voorstelling wacht te waarschuwen. De opstaande kant van de schakel- tafel herbergt een groot aantal scha kelaars en contrölelampjes waaraan men kan zien welke handeling de automaat bezig is uit te voeren. Loopt er iets mis waardoor de indeling van

Film | 1966 | | pagina 20