Cinemanifestatie Na een confrontatie met de problemen, waarmee ons bedrijf te kampen heeft, geeft het altijd weer moed wanneer men kennis kan nemen van de activiteiten die onze leden ondanks beperkte mid delen ontplooien ter presentatie van faun filmprogramma. In een beschouwing over „de provincie" is in het vorige nummer van het Bondsorgaan gewezen op de merkwaardige resultaten van de provinciale roule- menten met films, die men deels gekwalificeerd, deels ongeacht kwalificatie, films van de jongste generatie zou kunnen noemen. Hierbij is wat boos gereageerd op een bepaalde vorm van voorlichting, hetgeen niets heeft willen afdoen aan de in dit orgaan meermalen uitgesproken overtuiging, dat critische en deskundige informatie noodzakelijk zijn. Nu zullen wij ons niet verstouten de gemeente Utrecht in de gebruikelijke zin terecht of ten onrechte tot de provincie te rekenen. Laten wij haar de vierde stad des lands noemen en hoe dan ook voor de week van 26 januari tot 3 februari 1966 filmhoofdstad. Hoewel dit orgaan uit hoofde van zijn taak wat voorzichtig is met de vermelding van nieuws, dat de zaken van de leden betreft, komt het ons toch juist voor om initiatieven, die er uitspringen en wat meer algemene betekenis hebben met lof te melden. Dit is onbetwistbaar het geval met hetgeen de Bioscooponderneming A. F. Wolff N.V. heeft gedaan bij ge legenheid van een wel gefantaseerd jubileum van haar twee bioscopen aan de Oude Gracht te Utrecht. De twee lustra van de ene en de serie lustra van de andere bioscoop riepen namelijk goed geteld een zilveren f eestillusie op, een aanleiding om het eens anders dan anders te doen. Het Hoofdbestuur verleende, ge zien het feit dat ook de collega's ter plaatse geen bezwaren hadden, de noodzakelijke exceptie en een aantal filmverhuurders verleenden hun volle medewerking. Wat aangekondigd was als première Nederland 1966, namelijk een bloemlezing uit het komende product van de tweelingtheaters Camera en Studio, is geworden tot een cinemanifestatie van meer dan plaatselijke importantie. Wij weten zeer wel, dat het hier vertoonde product in het algemeen in zijn vertoningsmogelijk- heden beperkt blijft tot gespecialiseerde bioscopen en waar deze niet zijn tot een beperkte hoeveelheid voor stellingen; dat neemt echter niet weg, dat zij gezien ook de publiciteit in de belangstelling staan. De wijze waarop in Utrecht aan deze belangstelling is geappelleerd betekent een nieuwe stimulans voor de filmexploi tatie en het verder aanboren van de reserve, die er ongetwijfeld aan filmbezoek nog bestaat. Het betekent veel meer. Het betekent de aansluiting bij de avant-garde in de filmerij, die het zout van onze bedrijfsschotel vormt. Het betekent vooral, dat het bedrijf de film van en voor de jonge generatie de weg opent naar het publiek. Zulks in tegenstelling tot de situatie enige tientallen jaren terug, toen de avant-garde haar plaats buiten het bedrijf om moest veroveren en eerst geaccepteerd werd, nadat zij fragmentarisch geïn tegreerd was in het normale product, dat op die wijze nieuwe impulsen en nieuwe betekenis kreeg. Deze ontwikkeling, die in Utrecht nog eens recentelijk is geaccentueerd, plaatst ons bedrijf midden in de film- actualiteit. Dat is, al moest zij uiteraard eenzijdiger zijn dan manifestaties zoals de Arnhemse, een verdienste van de Utrechtse manifestatie, een verdienste die de organisatoren tot eer strekt, omdat hier vakman schap bedreven is, die grotere belangen heeft gediend dan die van de betrokkenen alleen.

Film | 1966 | | pagina 5