Vermakelijkheidsbelasting AALSMEER Op verzoek van ons lid, de N.V. De Drie Kolommen te Aalsmeer, hebben Burgemeester en Wethouders van deze gemeente de Raad voorgesteld om „gelet op de gedragslijn, die in verscheidene andere gemeenten is gevolgd en op het belang van de bioscoop voor de plaatselijke gemeenschap" het hoofdtarief van de ver makelijkheidsbelasting op de voorstellingen in het thea ter De Drie Kolommen, waarvan ons lid exploitant is, van 20 procent op 10 procent van de onzuivere op brengst te verlagen en het tarief voor de zgn. culturele films op te heffen. De Raad ging op 4 oktober met dit voorstel akkoord waardoor nu voor alle bioscoopvoor stellingen in deze gemeente een tarief van 10 procent zal gelden. De nieuwe verordening treedt in werking op de dag, volgende op die waarop de Koninklijke goed keuring ter kennis van het gemeentebestuur is gebracht. ASSEN Ons lid, de N.V. Thedinga's Maatschappij tot Exploita tie van Bioscopen en andere Amusementsbedrijven, heeft zich enige tijd geleden tot Burgemeester en Wet houders van Assen gewend met het verzoek de Raad van deze gemeente voor te stellen de bioscoopvoor- lingen in het Apollo Theater en de Diana Bioscoop, waarvan ons lid de exploitant is, vrij te stellen van vermakelijkheidsbelasting. Op voorstel van Burgemees ter en Wethouders besloot de Raad op 16 maart de bestaande tarieven 20 procent voor normale voor stellingen en 10 procent voor de artikel 1 films met slechts 5 procent te verlagen omdat, zo citeren wij uit de toelichting op het voorstel „een verdere verlaging thans met het oog op de financiële positie van de gemeente niet verantwoord is". Ons lid achtte deze verlaging echter niet voldoende voor een sluitende exploitatie rekening en heeft zich andermaal tot Burgemeester en Wethouders gewend om alsnog een voorstel tot vrij stelling der bioscopen van vermakelijkheidsbelasting, of althans tot verdere, drastische verlaging, der belasting bij de Raad aanhangig te maken. BRUMMEN Het college van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Brummen heeft de Raad op 21 februari voor gesteld de vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoor stellingen te verlagen van 25 tot 15 procent uniform. Het college stelde eveneens voor de vermakelijkheids belasting voor sport- en culturele uitvoeringen af te schaffen. De Raad heeft het voorstel op 27 februari aangenomen. De nieuwe heffing trad in werking cp de eerste dag van de maand, volgende op die, waarin de Koninklijke goedkeuring ter kennis van het gemeente bestuur is gekomen. DELFZUL Op 1 maart van dit jaar diende ons lid, de heer G. Schepel, exploitant van het City Theater te Delfzijl, bij Burgemeester en Wethouders een verzoek in de Raad voor te stellen de vermakelijkheidsbelasting op bioscoop voorstellingen in het City Theater af te schaffen. In een later gehouden vergadering besloot de Raad een desbetreffend voorstel van Burgemeester en Wethouders te volgen en het gewone tarief van de vermakelijkheids- behsting van 20 tot 10 procent terug te brengen. Cul turele films althans die in de ogen van B. en W. als culturele films kunnen worden aangemerkt waren reeds \rijgesteld. Uit de uitvoerige toelichting, die het voorstel van Burgemeester en Wethouders vergezelde, ontlenen wij het volgende: „De teruggang in het bioscoopbezoek in deze gemeente heeft zich voortgezet. De recette daalde dientengevolge. Compensatie hiervan door verhoogde toegangsprijzen heeft niet het gewenste resultaat opgeleverd. Hieruit blijkt dat de verschuldigde vermakelijkhedisbelasting geheel op het bioscoopbedrijf drukt en niet op het pu bliek kan worden verhaald. Gelet op de huidige econo mische situatie in het algemeen mag worden verwacht, dat een verhoging van de toegangsprijzen een versnelde daling van het bioscoopbezoek tot gevolg zal hebben. Wij menen, dat in het algemeen een goed bioscoopbe drijf te Delfzijl niet gemist kan worden en dat voor komen moet worden, dat de ondernemer genoodzaakt wordt uitsluitend de kassa in het oog te houden en dus dat te brengen, wat hem publiek bezorgt". DOKKUM „De vermakelijkheidsbelasting is met het oog op de tarieven een van de moeilijkste gemeentelijke belastin gen. De billijkheid is dikwijls niet eenvoudig te vinden. Een differentiatie in de tarieven dient naar onze mening zoveel mogelijk te worden beperkt". Dit schreef het college van Burgemeester en Wethouders op 20 april van dit jaar in de toelichting die een voor stel aan de Raad, om o.a. de vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen in de Dokkumse Concert en Toneelzaal Cinema Harmonie, vergezelde. Op verzoek van ons lid, de N.V. Harmonie, exploitant van het enige filmtheater in Dokkum, stelde het college de Raad op 20 april voor het gewone tarief van de vermakelijkheidsbelasting met 10 procent te verlagen. Tot dusverre werd op normale filmvoorstellingen 20 procent vermakelijkheidsbelasting geheven. Zij stelde tevens voor het belastingtarief voor culturele films en Nederlandse films op 5 procent te handhaven. In haar vergadering van 26 maart ging de Raad met dit voorstel akkoord, met dien verstande, dat de nieuwe tarieven der bioscoopbelasting per 1 november 1966 worden geheven. DRACHTEN Op verzoek van ons lid, mevrouw R. Kijlstra-Wagenaar, exploitante van Cinema Modern in Drachten, heeft het college van Burgemeester en Wethouders van deze plaats de Raad op 1 februari van dit jaar voorgesteld het tarief van de vermakelijkheidsbelasting voor bio scoopvoorstellingen zodanig te wijzigen, dat voor cul turele en Nederlandse films geen belasting meer ver schuldigd is. De Raad heeft dit voorstel op 8 februari aangenomen. De Koninklijke goedkeuring heeft het gemeentebestuur inmiddels ontvangen. Het tarief voor de normale films blijft 20%. m

Film | 1967 | | pagina 24