Speculaties over de „Movie-cassette" Opmars van de elektronica Volle aandacht Grote stap Brits Movie-teek 17 TTet spreekt vanzelf, dat bij de N.V Philips Phonographische Industrie te Baarn en bij Philips in Eindhoven wordt gefilosofeerd over en geëxperimen teerd met de mogelijkheden van het medium video en zijn toepasbaarheid voor de cassettevorm. Maar voorlopig bevindt zich een en ander nog in een experimen teel stadium. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat Philips „binnenkort" met de video cassette met toebehoren op de markt zal komen - zeker niet in 1970". Aldus luidt desgevraagd het commen taar van de heer A. L. Bouma hoofd van de afdeling pers en public rela tions van Philips Phonographische industrie. Wij benaderden hem naar aanleiding van berichten in de Britse filmvakpers over een op handen zijn de ontwikkeling in de tv-industrie, die ,,filmcassettes" zou gaan afleveren. Deze cassettes in huur verkrijgbaar zou men thuis via een voorzetappa- raat kunnen afspelen op de TV-ont- vanger. De heer Bouma zei ook „Het zal u duidelijk zijn, dat elke ontwikkeling op dit gebied onze volle aandacht heeft, mede in het licht van het feit dat de Philips Phonographische indu strie Deutsche Grammophone-groep zich behalve met de produktie van ge luidsdragers in de ruimste zin ook be zig houdt met de muziekuitgeverij (in 1968 verwierf de groep een meerder heids belang in Chappell Inc. en Chappell Ltd., een van de grootste muziekuitgeverijen ter wereld) en de filmbusiness. De „cassette", een doosje met een band erin, kant en klaar om in een daartoe geëigend apparaat te worden afgespeeld" heeft zijn entree gemaakt in de wereld van de muziek als mede dinger van de grammofoonplaat „binnen afzienbare tijd, letterlijk af zienbaar", is volgens Britse filmvak- bladen de cassette te koop met beeld band, een film die op een beeldbuis kan worden bekeken. Wat men nodig heeft zijn hulpapparaten om de band zijn beelden te ontrukken en te laten reproduceren op een elektronisch scherm. „De movie-cassette is na de musicas- sette op weg een grote stap te zetten als vermaak voor vrije tijd." Dat is een uitspraak waarop men geen ja en geen neen kan zeggen. Het kan zo zijn. Het kan anders gaan. Houden wij ons aan het feit, dat er gesproken wordt over het cassettesysteem en de waarlijk grote rol, die de beeldcasset- te kan gaan spelen in industriële en commerciële aanmaak en de distribu tie van films. Daarbij zijn natuurlijk de invloed op en de gevolgen voor de huidige manier van films vertonen in het geding. Hoe werkt het? Een belangstellende gaat naar een winkel en huurt een movie-cassette Thuis stopt hij deze in de gleuf van zijn aangepaste TV-toestel. Hij drukt op een knop en zakt vervolgens weg in de kussens van zijn gemakkelijkste stoel. Hij bekijkt een film, die hij uit een catalogus heeft gekozen. Een handeling die sterk doet denken aan uitleenbibliotheken. Deskundigen menen, dat zoiets binnen 15 a 20 jaar dagelijkse prak tijk zou zijn. Het is de natuurlijke climax van een ontwikkeling, zoals de grammofoon plaat en bandrecorder waren voor de muziekreproductie en de bandcassette voor de recorder, aldus een reporter van „Daily Cinema". Tot voor kort was aldus de Britten de industriële leider in deze ontwikkeling, een concern aangeduid als EVR, be staande uit de multi-product indu strieën ICI, CIBA en CBS. Rank-organisation maakt de cassette spelers, die in de tweede helft van 1970 op de markt komen voor pu bliek, dat daar 2000,per stuk voor wil betalen, buiten de kosten voor een TV-toestel. Maar een concurrent heeft al een an dere weg bewandeld, welke vlugger en goedkoper naar het doel schijnt te voeren. Het systeem wordt be schreven als Vidicord en moet uitge werkt als voorzetapparaat van een normaal TV-toestel 1000.kosten. Deze prijzen worden opgegeven voor Angelsaksische landen. Vidicord, al dus verluidt, zal medio 1970 ook zijn aangepast voor kleur. Van de Vidicord-speler wordt gezegd, dat hij ook het materiaal voor de amateurfilmer kan vertonen, al weten we niet wat we daaronder moeten verstaan. Een derde systeem in ontwikkeling zo zegt men is van Philips (Polytel). Men meent dat Philips zijn concur renten zelfs nog een slag voor zal zijn met het op de markt brengen van beeldbanden. Philips laat deze bewe ring geheel voor rekening van de Brit se vakbladen. De eerste, die uit de school heeft willen klappen is EVR. De cassettes zullen aanvankelijk voor educatieve doeleinden bestemd zijn. De eerste werkelijke „entertainment-cassettes" zullen niet eerder dan in 1973 te koop zijn. EVR introduceert kleur in 1975. In dat jaar zou elk TV-toestel worden gemaakt met een ingebouwde adap ter, zoals we nu al radio's kennen met ingebouwde bandrecorder. Dan is de tijd niet ver meer, dat het publiek zijn eigen „Movieteek" in richt, zoals we nu al allemaal een be scheiden of uitgebreider discoteek in de boekenkast hebben staan. Het zal kostbaar, maar bereikbaar zijn. In het begin zullen er uitleen-movie- teken zijn, verspreid over het land, waar men een film komt uitkiezen. De filmindustrie heeft er oog voor, want zeker in de aanvang zal men moeten terugvallen op de productie Op deze en volgende pagina's hebben wij voor u enkele me ningen, speculaties, feiten en voorspellingen geregistreerd over de ontwikkeling van de „elektronische vrijetijds beste ding". Hoewel sommige zaken het no dige zout-in-korreltjes behoeven kan men er niet omheen dat er ontwikkelingen zijn waarbij het beter is er alvast „de lucht van te hebben".

Film | 1969 | | pagina 16