Experiment van Technicolor Voorspellingen: een schok in Luzern Vooruitzien Rechten Platte TV-set 18 van tientallen jaren filmcreativiteit. De filmindustrie zal zeker alles doen om zich het systeem ten nutte te maken en te leiden. De nieuwe di mensie is vergelijkbaar met hetgeen de bandrecorder ging betekenen voor de muziekliefhebber en zijn mogelijk heden tot selectieve keuze. Men spreekt al van een „revolutie" vergelijkbaar met de omwenteling, die de TV is geweest voor de film. De omwenteling is na twintig jaar noch in het voordeel van de een, noch in dat van de ander beslist. Wat zal echter gebeuren wanneer straks een gezin naar een movieteek stapt en een film huurt. Zij betalen daarvoor wellicht 25, a 35, Bioscoopbezoek blijft dan natuurlijk goedkoper, maar het apparaat zal zijn eigen behoefte scheppen. Zeker ten plattelande, waar de thea terkeuze kleiner zijn zal dan de cata logus van de movieteek. Een dergelijk vooruitzicht vereist een vooruitziende blik en een schielijk in haken. We zullen geen revolutie te zien krijgen, die de situatie wijzigt in een week of een maand. Maar een ef fect op de lange duur is onvermijde lijk. De industrie verklaart bij monde van de topleiders, dat zij deze geweldige en nieuwe vorm van recreatie zeker tot haar voordeel zal weten uit te bouwen. De omvang van de apparatuur is klein. Een film van 52 minuten gaat op een spoeltje minder dan half zo groot als nodig voor een 16mm-ver- sie. De afspeler vergt de ruimte ge schikt voor een rijtje woordenboeken. De technische kennis voor de bedie ning beperkt zich tot „dekseltje- open-doen-en-spoel-inleggen, klaar." Het terugwinden geschiedt automa tisch na het afspelen. Het werk van de electronici, die de burger het leven licht, maar de bio scoopexploitant soms zuur maken, wordt met argusogen gevolgd. De Amerikaanse auteurs komen nu al voor hun rechten op om niet in de de zelfde positie te worden gedrongen als bij de geboorte van de TV, toen zij aanvankelijk ernstig naast de winst zaten, omdat er niets geregeld was. De verenigde acteurs, de produ centen en distributeurs verscherpen eveneens hun juridische aandacht. Dat de nieuwe ontwikkeling zijn re percussies zal hebben op het bios coopbedrijf is buiten kijf. De ontwik keling van de televisie is terzake een waarschuwing. Na enkele topgesprekken in Holly wood en New York zijn de eerste commentaren van industriële zijde losgekomen. De Motion Picture As- sociation of America liet weten niet te verwachten, dat een cassette ont wikkeling daling van het aantal thea ters tengevolge zal hebben. Men ver wacht wel een inkrimping van het aantal bioscoopfilms, die op TV- schermen kunnen worden ontvangen. Met het oog op een cassetteontwikke ling zal ook de filmkluis van de maat schappijen niet zo gemakkelijk meer open gaan voor TV. Er is gesproken over de mate van waardering door het publiek van vi deocassettes en men is geneigd te veronderstellen, dat er een belangrijk statusaspect zal zijn verbonden aan het bezit van een zelfopgebouwde programmering thuis. De een zal zich specialiseren in humor, een ander in Shakespeare. Maar belangrijk is of de mensen naar de plaatselijke drugstore komen om voor het weekend een film te huren en aan de vormgeving van een derge lijke exploitatie wordt al stevig ge sleuteld. T\e electronica zorgt overigens voor nog meer nieuws. Technicolor heeft een volkomen elektronisch foto grafisch systeem ontwikkeld onder de naam Technivision. Technicolors president Paul W. Fass- nacht meent, dat de nieuwe vinding een ongelofelijke flexibiliteit toestaat in de fotografische techniek en de af werking van de film. Maar de tech niek van verwerken verschilt grote lijks van de conventionele. Technico lor heeft twee miljoen dollar in het eerste project gestoken en probeert thans op de werkwijze patenten te verwerven. Vandaar dat het nog maanden duren zal voor de eerste demonstraties ver wacht mogen worden. De nieuwe manier van elektronische filmregistratie is ontwikkeld door Vidtronics. De afdeling stelt, dat de electronica de filmmakers ongelofelijke bespa ringen zal opleveren. De „manier waarop" is niet onthuld en blijft ver sluierd tot de eerste openbare verto ning van een Technivision-film. Het klassieke filmen lijkt echter een forse concurrent te krijgen. Maar nog meer valt te veronder stellen, dat technivision een speciale rol zal spelen in het bovenom schreven en ook nogal geheimzinnige cassettesysteem. In Japan is de eerste beeldbuis, die zo plat is als een schaakbord en sepa raat van de ontvanger aan de muur kan worden gehangen gedemon streerd. Het is nog maar een klein tje npijdens de Luzerner Film-Informa- tions-Tagen is door Hellmut Haffner werkzaam bij de TV van de Bayerische Rundfunk een referaat gehouden. Wij willen hier enkele cita ten geven uit zijn betoog. Regels, die dwingen naar de toekomst te denken. „We zullen er rekening mee moeten houden, dat over enkele jaren satellie ten in de ruimte ons elk programma uit elk land, dat wij willen aanzetten in de huiskamer brengen. Het klassie ke TV toestel met zijn monsterlijke buis is dan verleden tijd en antiek ge- Zie verder pag. 21

Film | 1969 | | pagina 17