KRONIEK - KRONIEK - KRONIEK - KRO NIEK - KRONIEK - KRONIEK - KRONIEK Onverwachte film Esteban Lopez Flevo Première I Promotie Gouden nimf Koninklijke belangstelling Première II Prinses zag film Wat zien ik Prijzen Australië Biesbos Wandelen in de regen Leo Vroman heeft een toneelstuk ge schreven waarover Manuel van Lo- chem in het Algemeen Dagblad be richtte: „Maar toch bleek dat het be langrijkste onderdeel het derde be drijf was, dat volledig uit een door Eric Terpstra gemaakte fiJm bestond. Deze weergave van een nachtmerrie zou als een stuk afzonderlijke surrea listische filmkunst zonder meer en zonder enig verband met het vooraf gaande toneel een plaats in de bios copen kunnen vinden." Najaar 1969 hebben we de première te verwachten van de Peter Schamoni Filmproductie te München „Deine Zartlichkeiten" van de Nederlandse auteur Esteban Lopez. Oorspronkelij ke boektitels: „Als Broeder en Zus ter" en „Pijnlijke vertellingen", welke boeken in de film zijn samenge trokken. 6 mei reden veel mensen naar de Fle- vocentrale 6 km ten noordwesten van Lelystad om daar in het nieuwe land een nieuwe film te zien van Jaap S. Nieuwenhuis (Delta-film-produktie). Titel „Bouwen buiten de dijk". De opdracht tot de film rond de bouw van de elektriciteitscentrale werd ver leend door de NV Provinciale Gel derse Electriciteitsmaatschappij. 30 mei werden onder auspiciën van CRM en de directie van de Neder landse Onderwijs Film twee films in première vertoond te Den Haag in Studio 2000. Het betrof „Intermezzo" van Boud Smit en „Leer mij het zelf te doen" van Theo van Haren Noman. In mei promoveerde aan de Rijksuni versiteit te Groningen dr. A. G. van Deelen tot doctor in de Sociale We tenschappen op een proefschrift geti teld Sinds Godard, enige sociologi sche beschouwingen over het nieuwe franse filmen. Promotor was prof. dr. P. J. Bouman. Dr. Van Geelen had enige stellingen toegevoegd aan de meer wetenschap pelijke waaruit wij de volgende lich ten „Het verdient in sommige ge vallen aanbeveling het eigenaarschap van een of enkele bioscopen en of filmkantoren incompatibel te verkla ren met het hoofdbestuurslidmaat schap van de Nederlandse bioscoop bond." De film „Niet genoeg" van Wim van der Velde kreeg op het internationale TV festival te Monte Carlo de Gouden Nimf (filmproductie Bert Haanstra). Enkele eerder gewonnen prijzen waren kennelijk nog niet ge noeg. Gelukwensen! Koningin Juliana woonde te Den Haag in Metropole Tuschinski de première bij van „Begrijpt u nu waar om ik huil", gemaakt door Louis van Gasteren in opdracht van de Rijks universiteit te Leiden, CRM, de Stich ting '40-'45 en de Nationale federatie voor de geestelijke volksgezondheid. De British Petroleum Maatschappij Nederland vertoonde in Metropole Tuschinski Den Haag „Bruggen in Holland", een film die in haar op dracht werd gemaakt door Haanstra's leerling Rolf Orthel. De minister voor Verkeer en Waterstaat en de Britse ambassadeur waren erbij. Geestdrifti ge reacties! De Bruggenfilm kreeg tijdens het Filmfestival van San Sebastiaan een onderscheiding. Prinses Margriet en haar echtgenoot mr Pieter van Vollenhoven bezoch ten samen in mei „Funny Girl" in Ci nema Du Midi te Amsterdam. Wat zien ik? Berichten over Albert Mol, wiens boeken „Wat zien ik" en „Haar van boven" de Amerikaanse producer Arthur Dreifuss op het idee hebben gebracht Blonde Greet een filmcarrière te geven. De film wordt in Amsterdam gemaakt door Ardre Enterprises Inc. Arthur Dreifuss was hier eerder om „10.32" te maken. Vision of a reality van Ronny Erends (Carillonfilms) won de Gouden Ca mera op het US Industrial Festival te Chicago, nadat deze eerder te Rome met een Grand Prix (Raz d'oro) werd bekroond. De grootste individuele buitenlandse bijdrage voor het filmfestival te Mel- bourne was van Nederland. In juni zagen de Australiërs Harry Kümels „Monsieur Hawarden" en vier docu mentaires: „Stem van het water" (Haanstra), „Bagger" en „Toets" (Tholen) en „And they called it Hol land." „De stem van het water" won de Gouden Boomerang en „Bagger" kreeg de speciale prijs van de interna tionale jury. Gelukgewenst! Jean Claude Giuliani draaide in mei te Breda een door hem gemaakte kor te speelfilm die vorig jaar te Drim- melen, Geertruidenberg, Ammer- zoden en in de Biesbosch werd opge nomen in opdracht van de Franse maatschappij Les films du cercle en is bestemd als jeugdfilm in voorpro gramma's. Het verhaal was gebaseerd op een Nederlandse novelle en kreeg de franse titel Les étangs de René. Cameraman was Daniël Gaudry (La Lecon particuliere). Aan de Bio-wandeltocht op tweede pinksterdag, waarvan de opbrengst was bestemd voor de kinderboerderij van het Bio-revalidatiecentrum te Arnhem namen 400 wandelaars deel. De weergoden deden niet mee aan de Actie-drie-in-een. Jammer. 19

Film | 1969 | | pagina 18