De Bioscoopwet H Schoolcomplex Problematiek rijk hadden gekregen als gevolg waar van het vroegere cumulatieve effect van de omzetbelasting was wegge nomen, daar waar de vermakelijk- heidsbelasting geheel of ten dele als een bedrijfsbelasting werkt, ook als zodanig zal werken. Het fungeren van de vermakelijkheidsbelasting heeft volgens de regering echter een veel ernstiger aspect, omdat die belasting niet wordt opgebracht door alle on dernemers, maar door een beperkte groep, nog afgezien van het discrimi natoire effect binnen die groep, door dat de belasting in de praktijk niet alle vormen van vermaak betreft. Het zal u duidelijk zijn, dat het hoofdbestuur, als de tijd daarvoor rijp is, de minister van Financiën zal herinneren aan deze erkenning van het effect van de omzetbelasting. Overigens heeft het hoofdbestuur op het stuk van de B.T.W. niet stilge zeten. Wij hebben bij gelegenheid van een audiëntie die ons is toegestaan door het lid van de Europese Com missie voor Industriële Zaken, de heer Colonna di Paliano, met onze zusterorganisaties in de E.E.G. ge pleit voor een zo snel mogelijke har monisering van het B.T.W.-tarief voor het film- en bioscoopbedrijf. De heer Colonna heeft ons medegedeeld, dat binnen 2 a 3 jaar onderhande lingen in E.E.G.-verband over de har monisering te verwachten zijn. Bij deze démarches is uitgegaan van het Duitse tarief voor de B.T.W. van 5%, doch het is natuurlijk moeilijk te voorspellen, waar, gesteld dat een eenheidstarief mogelijk is, dat uitein delijk op zal uitkomen." De bondsvoorzitter bracht ook ter sprake de moeizame onderhande lingen met het Bureau voor Muziek- auteursrecht Buma en de voor stellen, die het hoofdbestuur heeft ge daan ten antwoord op de eisen, welke dit bureau ten aanzien v;m de verho ging van het door de bioscopen te be talen tarief voor het gebruik van het Bumarepertoire heeft gedaan. TVfet betrekking tot de Bioscoopwet releveerde de voorzitter, dat de Commissie-Witte heeft geadviseerd tot afschaffing van de keuring voor volwassenen, alsook tot afschaffing van de gemeentelijke nakeuring en het vergunningstelsel. Dit advies is ongeveer conform hetgeen wij hebben bepleit. Het hoofdbestuur heeft zich terdege gerealiseerd, dat afschaffing van de keuring voor volwassenen consequenties met zich brengt ten op zichte van de rechtszekerheid die de huidige keuring in zekere mate biedt. Dit geldt ook voor de rechten ver bonden aan het vergunningstelsel. Dat heeft het hoofdbestuur er niet van weerhouden zich uit te spreken voor principiële vrijheid van de film exploitatie en de bioscoop. Het hoofdbestuur zou, naar zijn vaste overtuiging, een onvergeeflijke fout hebben gemaakt, indien het niet voor deze vrijheid zou hebben gepleit. Wat anders is, of met het oog op de praktische gevolgen van een even tueel nieuw te verwerven vrijheid niet naar wegen moet worden gezocht om onder meer het altijd individuele en lokaal getinte ingrijpen van de burge meester uit te sluiten. Wat het in grijpen van de strafrechter betreft kan men moeilijk verwachten, dat wij minder dan ieders verantwoordelijk heid voor de wet zouden moeten dragen. Wij zullen binnenkort op verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken een nader advies hebben uit te brengen, dit in verband met het rap port van de Adviescommissie Film keuring. VTerder vestigde de voorzitter de aandacht op de energie, die hoofdbestuursleden en andere leden moeten besteden aan het beheer van de Cinetone Studio's, het BiojRevali- datiecentrum, het Nederlands Filmin stituut en de Filmacademie. Wij prijzen ons gelukkig, zei de heer Bos man, dat het mogelijk is gebleken binnenkort een geheel nieuw school complex te openen. Het onderwijs is onder de nieuwe leiding van de Film academie gemoderniseerd, waarbij meer dan voorheen de nadruk is ge legd op projectenstudie en de am bachtelijke zijde. Ook het beleid in het Productiefonds voor Nederlandse Films vraagt van onze vertegenwoordigers in het fondsbestuur een voortdurende waak zaamheid en heroriëntering en dat geldt dito voor onze vertegenwoordi gers in de Filmkeuring, de Raad voor de Kunst en de Nederlandsche Ver- eeniging van Bioscoopreclame-Ex ploitanten. Het jaarverslag van de Bond over 1968 geeft uitvoerig aan in hoeveel andere instellingen wij krachtens de functie van onze organisatie zijn ver tegenwoordigd. Ik hoop van harte, verklaarde de heer Bosman, dat in de nieuwe Bondscon stellatie die thans geleidelijk op gang komt, de dingen zo kunnen gebeuren, dat de leden daarbij ten volle verze kerd zijn van de stijgende behoefte en tegemoetkoming aan inspraak, een begrip, waarmede men, hoezeer ook in dit opzicht taalkundig onjuist ge bruikt, uiting geeft aan het verlangen om door onderling contact en weder zijdse beïnvloeding van eikaars stand punten tot overeenstemming te ge raken. et is de overtuiging van het hoofdbestuur, dat met de oplos sing van het belastingvraagstuk een hele nieuwe problematiek voorrang behoort te hebben, namelijk de pro blematiek die ten nauwste verband houdt met de toekomstige positie van ons bedrijf, zowel naar binnen als naar buiten. Naar binnen zijn wellicht nog nieuwe wegen te zoeken ter ver steviging van onze positie door na te gaan welke dingen wij mogelijk col lectief kunnen doen die tot heden in dividueel werden gedaan. Ik denk hierbij aan bepaalde inkopen en aan zekere functies die men gezamenlijk zou kunnen verrichten, hetzij in gro ter, hetzij in kleiner verband. De vraag rijst, of een herstructurering van ons bedrijf noodzakelijk is, een vraag die aan de hand van ervaringen in het buitenland door velen zonder twijfel individueel wordt gesteld, doch waarmede ook de organisatie als zodanig zich zou kunnen inlaten. In dit kader moet ook het vraagstuk van de leveringscondities worden ge noemd, een vraagstuk door het hoofdbestuur dezer weken opnieuw in studie genomen. Ook naar buiten ligt een hele taak voor ons om de goodwill van ons be drijf te versterken. Ik moge besluiten aan allen dank te brengen, die in het afgelopen bonds jaar door zich beschikbaar te stellen voor functies in de organisatie, in ge lieerde instellingen of in overheidsor ganen blijk hebben gegeven van meer dan gewone belangstelling voor de dingen die ons allen gezamenlijk raken. In deze dank wil ik graag be trekken de medewerkers van ons bu reau."

Film | 1969 | | pagina 6