Nieuwe theaters-Vernieuwde theaters City Amsterdam ging 18 september open Nieuwe theaters-Vernieuwde theaters Kleuren Doktersalarm Toneel 13 THkonderdag 18 september opende het City Theater te Amsterdam, na een verbouwing van ruim vier maan den. Wij schrijven een paar dagen voor het officiële gebeuren openen en niet heropenen, omdat City zo vol strekt en definitief is veranderd (bui ten de grote lijnen die een bestaand gebouw nu eenmaal heeft), dat ge sproken mag worden van een nieuw theater. Het is een van de mooiste bioscopen van Europa geworden, waarin de balans is gevonden tussen de intimiteit van een klein theater en de capaciteit van een groot. City heeft er ruim vierhonderd plaatsen voor moeten opofferen, maar is met 1350 stoelen tóch het op een na grootste theater van ons land gebleven. De onmetelijke ruimtelijkheid van de zaal van vier maanden geleden waar in men zich verloren kon wanen, is volstrekt „onder controle" gebracht in een conceptie, die City behaaglijk, gezellig, gastvrij heeft gemaakt. De ruimte is samengebald door een ge wijzigde helling van de vloer en door het plafond, mede ter wille van bete re akoestiek, vijf meter te laten zak ken. De kleuren van de zaal zijn herfst- groen en oogstgeel - groen de vloer bedekking, geel te stoelen, welke een 20 tot 40 procent bredere beenruimte hebben gekregen zodat men comfor tabel en ontspannen kan zitten. Ook het plafond is groen. Langs de wanden van linksachter via voorlangs naar rechtsachter in de zaal een gor dijn van hetzelfde geel. De achter wand sluit er in tint mooi bij aan met zijn houtbetimmeringen. In de wandelgangen en foyers vinden we hetzelfde tapijt als in de zaal, maar de wanden zijn bedekt met een gemê leerd wit getinte bekleding. Zitbanken en stoelen zijn bekleed als die in de zaal. De garderobes zijn aanmerkelijk uit gebreid en verbeterd en tijdens de pauze onzichtbaar, wanneer de schuif wanden dicht zijn en dienen als ach terwand van de bars. Er zijn zes verkooppunten voor dran ken (volledige vergunning) en een candrybar. Men hoeft niet meer te dringen om zijn koffie te krijgen uit een nieuw servies. Het publiek kan zelf de automatische liften bedienen. Andere plezierige voorzieningen zijn een doktersalarmsysteem (om artsen die de film bezoeken en worden opge beld in de zaal te waarschuwen en een speciaal inductiecircuit waarbin nen slechthorenden met een gehoor apparaat een voortreffelijke geluids sterkte vinden. Ook zijn in de toiletten bepaalde voorzieningen getroffen, welke bijdragen tot een maximum comfort. Verwarming en ventilatie voloen aan zeer hoge eisen. Achter de wanden en onder de vloer is voor ruim een miljoen aan tech niek weggewerkt, die men niet ziet, maar waaraan men wel zijn plezier zal beleven. Dat varieert van het hy draulische systeem dat het gerestau reerde orgel van de heer Klompé uit de vloer laat rijzen (zodat iedereen hem kan zien spelen) tot een uitge kiend stereofonisch geluidssysteem, dat aan de vele geluidssporen van de 70 mm film het vereiste recht doet. In de cabine staan twee 70 mm pro jectoren, samengesteld uit componen ten van verschillende fabrikaten, waardoor een uitgetest maximum pro jectieresultaat kan worden behaald. De capaciteit in lichtopbrengst is net zo groot als gebruikt wordt voor de grote Amerikaanse drive-in bioscopen. City heeft zijn toneelmogelijkheden bewaard. Het projectiedoek (16 bij 8 meter) kan naar links geruisloos worden weggevouwen en dan staat een uitstekende toneelaccommodatie ter beschikking. De oude amateuris tische is vervangen. Er zijn nu nieuwe trekken en een nieuwe lichtbrug. City begon zijn nieuwe leven met „The love bug", een Walt Disney- film over een eigenzinnig keverauto- tje. Dinsdag voor de opening waren allen die aan de bouw hebben meegewerkt (ruim driehonderd werkers met vrou wen en introducees) de eersten, die het nieuwe City in bedrijf zagen. 's Woensdags werd een persexcursie georganiseerd. Donderdag 18 septem ber ging het vernieuwde theater bij het terperse gaan van „Film" in vol bedrijf.

Film | 1969 | | pagina 13