Nieuwe theaters-Vernieuwde theaters Drie uit een gaat best Nieuwe theaters-Vernieuwde theaters Royal '70 - Royal op Zolder - Royal Silver Roya! '70 Royal op zolder Royal Silver 15 TTVinderdag 10 september opende de directie van het nieuwe Haagse Royal Cinema Centrum het eerste theater van een drietal dat in de plaats komt van het voormalige Hol lywood Theater aan de Boekhorst straat 96 te Den Haag. Die eerste van de drie was Royal '70, een intieme bioscoop met 300 plaatsen, waarin opgenomen 12 boxen met tweezitsbanken en een rij logeplaatsen. De opening geschiedde .beperkt fees telijk" omdat het nog enige maanden duren gaat, voordat het gehele Royal Cinema Centrum gereed komt. Dan pas is er een feestelijke opening, al dus directeur P. E. van Tulder. De situatie op en om de ruime binnenplaats aan de Boekhorststraat - te vergelijken met de Amsterdamse Nieuwendijk - zal in 1970 weer de zelfde worden als in het jaar 1920, zij het dat er toen een klein winkelcen trum was en er nu na vijftig jaar een uitgaans-winkelcentrum met drie theaters wordt gevestigd. Het binnenplein met het Hollywood Theater wordt vervangen door een overdekt carré binnen twee rijen (in visgraat opgestelde) winkelpandjes, die de riante, 's winters verwarmde, entree vormen tot de nieuwe bios copen: Royal '70, Royal op Zolder en Royal Silver. Het pleintje onder glazen dak krijgt voorin de centrale kassa, bloembakken en een caféter ras. Er komen ook een klein restau rant, een boutique, een discobar en een broodjeswinkel. Royal '70 is gevestigd waar vroeger de „zaal" van Hollywood was. Voor de cabine tussen foyer en bioscoop strekt zich de zaal uit naar een zwarte koof met de projectiemuur. Geen doek, maar een met zilverzand „ge schuurde" muur, supervlak en 100 procent lichtweerkaatsend. De wanden zijn rood, de vloer bruin, het plafond verzacht grasgroen, de stoelen zachtrood met zwart. De wanden zijn afgewerkt met een sier- betimmering van blank hout, waarin lichtbakken zijn weggewerkt. Boxen en cabinewand kregen een paarse tint. Voor de projectiemuur hangt een grofgeweven witte voorhang, met spots aangelicht, zodat een licht en schaduwspel ontstaat op de muur, die door het weefsel zichtbaar blijft. De kleuren van de zaal worden her haald in de foyer: lichtgroen plafond, een helrood buffet van grote afme tingen, bruine vloerbedekking en de paarse achterwand van de cabine, waarin vensters zijn uitgespaard. De bezoekers kunnen de geautomatiseer de Ernemann 10 projectoren in wer king zien. De wand achter het buffet is van speels over elkaar heen geleg de blanke latten. Tafeltjes en stoel tjes, naar een ontwerp van de archi tect J. R. Koning uit Den Haag, com pleteren de "rookkamer" van Royal '70. Halverwege september zal Royal op Zolder worden geopend. Deze bios coop ligt boven Royal '70, waarbij ge bruik is gemaakt van de (vergrote) balkonruimte van het voormalige Hollywood. Royal op Zolder krijgt te zijner tijd een eigen entree via een trap vanuit het winkelcentrum. Dit theater heeft 250 zitplaatsen, even eens met boxen. De entree is laag - 205 cm - en men loopt daar onder de vloer van de ca bine, welke is gemaakt van in een re- liefkist gestort beton. Een verrassen de vorm van ornamenterinig, die wordt gekleurd in rood en wit en aan gelicht door spots. De tinten van de zaal worden eveneens donkerrood en wit. De wanden maakt men van „on gelijk gemetselde" duroxblokken. Het plafond wordt inktzwart met licht punten, welke de aanloop zijn tot een „vloeistof lichtspelletje" op de pro jectiemuur, wat een voorhang overbo dig maakt. Ook ,,op zolder" zijn de stoelen zwart met zachtrood en wordt de vloerbedekking bruin. Royal op Zolder krijgt zijn eigen foyer, gebouwd op een deel van de overkapping van het winkelcentrum. De bezoekers kunnen dit centrum van bovenaf bekijken door een reus achtige glaswand aan de voorzijde. Zij kijken dan te zijner tijd ook in de zaal van Royal Silver, de derde - klei nere bioscoop met 150 plaatsen, eveneens op de eerste verdieping. De buitenmuur van Royal Silver wordt namelijk ook een glaswand, met een gordijn dat zich automatisch sluit als de film begint. Zilver wordt de hoofd kleur door een plafond van in relief geplaatste, aluminium gespoten platen met kopspiegellampen, een wand van aluminium gekleurde re liëfs in natuursteen, stoelen die een zilverindruk wekken, enfin het wordt een „kleine schatkamer" die toch niet weerkaatst als eenmaal de projectie- straal op de muur valt. Ook hier géén doek. Door het gehele complex zal de be zoeker dezelfde bouw- en versierings technieken herhaald vinden en ook dezelfde pauzemuziek horen. Dit heeft tot doel de bezoekers de idee te geven zich metterdaad in een complex van bioscopen te bevinden, waaruit men doelbewust een bepaalde eenheid heeft gekozen. Men bemerkt echter dat de eenheden niet los van elkaar staan. De aanvangstijden van de verschillen de voorstellingen liggen een half uur na elkaar. Er zal worden gebroken met het rangenstelsel, met dien ver stande dat behalve een speciale prijs voor boxen en logeplaatsen in de zaal een eenheidsprijs zal gelden.

Film | 1969 | | pagina 15