Koninklijke gala avond in het Tuschinski Theater 23 |3ipers van de Royal Airforce Vo- luntary Band begeleidden op de donderdagavond 25 september Hare Koninklijke Hoogheid Koningin Ju- liana en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden bij hun in trede in het Tuschinski Theater te Amsterdam waar zij een schitterende premièrevoorstelling bijwoonden van de jongste United Artists/Nova film „Battle of Britain". Het Koninklijke Paar werd voor het theater verwelkomd door de Britse Ambassadeur in ons land, Sir Peter Garran en de burgemeester van Am sterdam, dr. I. Samkalden. In de hal van het theater waren ter verwelko ming aanwezig Dr. J. R. M. van den Brink, lid van de Raad van Bestuur van Matubel N.V. en commissaris van de Maatschappij Tuschinski N.V. en de heer W. Ch. J. M. van Lanschot, president van de Bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers. In de hall werden Hare Majesteit bloemen aangeboden door de oor logsweduwe mevrouw W. H. Roos- Klop. In de Royal Loge waren als voor naamste gasten onder andere minis ter N. den Toom en staatssecretaris A. E. N. Duynstee, Luitenant-gene raal A. B. Wolff, chef Luchtmacht staf, de consul-generaal van Groot- Brittannië R. T. Landale en de hoofd commissaris van politie de heer P. A. Jong. Na het spelen van de volksliederen door de in gala gestoken kapel der Koninklijke Luchtmacht o.l.v. Majoor H. F. W. van Diepenbeek, sprak de heer D. Siem, directeur van de Maat schappij Tuschinski n.v., een kort welkomstwoord. Het was voor de ruim duizend aanwezigen een grote verras sing dat de Prins hierna op het toneel verscheen en een enkel woord sprak ter inleiding van deze film. De Prins zei onder meer: „Voor mij is de lucht- slag boven Engeland de belangrijkste gebeurtenis van deze oorlog geweest. Het was voor de eerste keer dat de Blitzkrieg van Hitler een halt werd toegeroepen. De Britse overwinning was een keerpunt die het rijpmaken van Engeland voor de Duitse invasie verhinderde. Als de strijd mislukt was dan zou de wereld er vandaag heel wat anders hebben uitgezien. Het is goed dat men er in geslaagd is deze Koningin Juliana en Prins Bernhard in gesprek met Kenneth More na het aanbieden van de Spitfire voor hun kleinzoon. strijd in de ware proporties te repro duceren, vooral omdat nu de jongere generatie kan zien wat de oudere ge neratie gepresteerd heeft." In de pauze werden hoofdrolspeler Kenneth More en zijn echtgenote als mede Benjamin Fisz, co-producent van de film aan het Koninklijke Paar voorgesteld. Kenneth More verraste Hare Majesteit duidelijk met een schaalmodel van een Spitfire, bestemd voor kleinzoon Johan Friso, die deze dag zijn eerste verjaardag vierde. De opbrengst van deze avond die op het toneel symbolisch door de heer Siem aan de heer Van Lanschot werd overhandigd, kwam ten goede aan de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers The Royal Air Forces Association en de Koninklijke Vereniging „Onze Luchtmacht".

Film | 1969 | | pagina 23