ARNHEM KRITISCH PODIUM VOOR FILMERS EN KIJKERS Openingsfilm Geloof in film \]|7aarmee een filmmanifestatie als de Internationale Filmweek Arnhem precies begint is moeilijk vast te stellen. Zeker niet met een koele berekening der cijfers, noch met het opzien tegen de tijd, die het voorbe reidende werk gaat kosten of met een kansberekening over de dank, de in vloed, de publiciteit of een anders- soortige vrucht welke men achteraf mag hopen te oogsten. Wellicht is er zelfs geen begin, maar is het een voortzetting van het werken aan een plastisch blijvend ideaal, dat telkens een nieuwe vorm krijgt; zélfs nog wanneer het beeld van het ope ningsuur reeds is onthuld. Die speling van het lot sommigen lezen hier mogelijk liever de fortuin waaraan men zich gewonnen moet geven kreeg op de openingsavond een gestalte. Die van een knipoog. Zowel de filmweekbaby, die duizend voudig op het affiche werd geportret teerd, als de knipoog, waarmee de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk dr. M. A. M. Klompé de filmweek vanaf het pro jectiescherm opende, zijn accenten ge weest waarmee de filmweek Arnhem zich kwetsbaar opstelde en uitnodigde ,,er op in te gaan". Wie de daardoor geïnspireerde litera tuur, welke volgde las, kon na zes dagen de conclusie trekken dat „Arn hem 1969" metterdaad had geleid tot de discussie, welke de organisatoren hadden gehoopt te ontketenen. De baby in celluloid en de knipoog hebben de uitwerking gehad van een uitdagende cartoon. Op de tribune is men het antwoord, ieder op zijn ni veau niet schuldig gebleven. Fanfare van de trompetters van de luchtmachtkaderschool maakte maan dag 6 oktober de weg vrij voor een filmische vertolking van een openings woord door Minister Klompé. In een plooienspel van witte stof stond een nagra-bandrecorder zijn spoelen te draaien. Terzijde een bureauportretje van de Minister. Tegen het einde zoomde de camera in op het gelaat van de minister, dat plotseling levend werd en met een knipoog de zaal uit de plooi haalde. In de openingsfilm weerklonk uit de bandrecorder de stem van minister Het kind van de filmweek Anita Houthuyse in een sfeervolle entourage. Klompé die in tegenspraak tot het beeld dat men te zien kreeg zei: „Film is beweging. Film is in staat om ons de dingen te laten zien en ons de wereld van het zichtbare, maar door de grote vooruitgang van de techniek ook de wereld van het on zichtbare voor te zetten, tot vermeer dering van onze kennis en tot verrij king van ons leven. Persoonlijk ben ik dol op film, zowel voor de cultuur als voor de recreatie, en dan stip ik het maatschappelijk werk nog niet eens aan. U is vanavond allen naar Arnhem gekomen omdat U klaarblij kelijk de tijd hebt kunnen vinden om dat te doen. Voor sommigen als een stuk recreatie; voor anderen in de hoop op cultuur en voor een enkeling als een brokje maatschappelijk werk. Maar ik zit er anders voor. Zou ik voor wat de cultuur betreft nog wel hebben kunnen komen, dan zouden de problemen van de recreatie me aan mijn bureau binden; zou ik ter- wille van mijn recreatie de Uwe ver waarlozen, dan zouden de ontelbare moeilijkheden van het maatschappe lijk werk mij vastpinnen en van Arn hem een onbereikbaar utopia maken. Daarom ben ik getroffen door de die pe ernst van de studenten van de Ne derlandse Filmacademie, voor wie al les in de wereld flitsende beweging is en die zelfs een beroepshalve van hot naar her trekkende minister nog een extra dimensie van dynamiek weten te verlenen voor de opening van de film week Arnhem en haar filmisch in hun idealen van de cinema verité hebben ondergebracht, en mij hier aanwezig laten zijn om de Filmweek Arnhem te openen en succes te wensen. De regering stelt het in bijzondere mate op prijs dat deze filmweek, die beoogt bezinning te brengen en het medium film, dat zich voortdurend verder ontwikkelt en tot steeds ge durfder uitingen komt en iedere maand duidelijker de naakte waarheid op het spoor is, en in het algemeen zowel de cultuur als de recreatie als het maatschappelijk werken dient, dit jaar weer plaats vindt. Dames en heren, door het zien van vele films van allerlei aard, door het voeren van gesprekken over film en alle facetten van het medium en voor al ook door Uw geloof in film zult U deze Filmweek Arnhem 1969 tot een succes kunnen maken. Later in deze week hoop ik mij los te kunnen ma ken uit mijn knellende banden en door de Staatsprijs voor de film uit te rei ken U duidelijk te maken dat mijn be langstelling voor de film en voor nut tige evenementen als deze Filmweek

Film | 1969 | | pagina 5