Het vrije circuit Festivals e.d. een veilige en gezonde werkomgeving en -si tuatie in de onderneming; de arbeidsduur en de verdeling van de beschik bare arbeidstijd in het bijzonder voor bepaalde groepen als werknemers in ploegendiensten. CA.O. laboratoriumbedrijf Ook voor deze CA.O. gelden de eerdergenoemde algemene onderhandelingspunten. De laboratorium-CA.0. heeft ech ter een looptijd overeenkomende met het kalenderjaar en is dus intussen wegens opzegging van vakbondszijde geëxpi- reerd. Onlangs zijn de verlengingsvoorstellen van werkne- merszijde binnengekomen. Zij bevatten een loonsverbetering met 11/2 per 1 januari na verwerking van de januaricompensatie van 3,28 en de ƒ45,toeslag in de bestaande lonen. Verder wordt o.a. verhoging van de vakantietoelage met Vz en verlenging van de vakantietijd met 1 dag gevraagd. De werkgevers in deze branche hebben met het oog op de gewenste arbeidsrust in de bedrijven op het ditmaal wel erg late overleg willen wachten en intussen volgens de eerder overeengekomen prijscompensatieregeling, de genoemde 3,28 zomede de periodieke verhogingen volgens de be staande loontabellen, verwerkt, zulks met inbegrip van het gestegen minimumloon. Zij zullen straks, wanneer de on derhandelaars het over verdere verbeteringen eens zijn ge worden, opnieuw aan de slag moeten gaan met terugwerken de kracht tot 1 januari. Nu moet worden gezegd, dat de on overzichtelijke situatie op het terrein van de arbeidsvoor waarden vroegtijdig overleg zinloos heeft gemaakt. Dit neemt echter niet weg, dat het de werkgevers een fikse hoeveelheid extra werk veroorzaakt. 9- 13 april 1st International Contest of Agrarian Cinema Saragossa (Spanje) 18-25 april voorjaar MIFED, Milaan 5- 10 mei 21ste Internationaal Festival voor korte films, Oberhausen 9-23 mei 28e Filmfestival, Cannes 3-8 juni Internationaal Festival voor korte films, Krakow (Polen) 7 - 14 puni 20e Filmfestival Cork 13- 18 juni CISCO - vakbeurs voor het bio scoop- en filmproduktiebedrijf, Pa rijs 23 - 28 juni Internationaal Reclamefilmfestival, Venetië 27 juni -8 juli 25e Filmfestival, Berlijn 29 juni - 4 juli 4e Internationaal Festival voor de Korte Film, Grenoble 24 augustus - Internationaal Film Festival, Edin- 7 september burgh oktober najaars MIFED, Milaan 21 -27 oktober 7th International Filmfestival in Nijon (Zwitserland) 31 oktober - International Festival of Films for 7 november children and young adults, Teheran 27 - 31 oktober 16e Internationaal Industrieel Film festival, Montreux, Zwitserland In het nummer van 15 januari j.l. van het weekblad De Groe ne Amsterdammer heeft de filmmaakster en -critica Annette Apon een overzicht gegeven van de filmdistributeurs in wat zij noemt het vrije circuit. Deze houden zich bezig met het importeren en verhuren van avant-gardistische of geënga geerde films, die in het algemeen wegens gebrek aan pu blieke belangstelling niet voor een normaal bioscooproule ment in aanmerking komen. Aangezien er over de „alterna tieve film" en het „vrije circuit" nogal wat misverstanden bestaan, lijkt het ons nuttig het informatieve overzicht van Annette Apon, voorzien van aantekeningen onzerzijds, over te nemen. Film Internatioal Film International, dat opereert onder de vleugels van de Rotterdamse Kunststichting, staat volgens Annette Apon in feite het dichtst bij de commerciële distributeurs en houdt ook altijd een mogelijkheid tot samenwerking open. De films die men verhuurt, leunen aan tegen het art house-genre. In het algemeen is Film International georiënteerd op Europese films, die vaak een progressief politieke inhoud hebben, maar niet altijd. Film International organiseert jaarlijks een festival in Rotterdam, waarop 30 a 40 films vertoond worden. Hiervan worden er dan ongeveer tien aangekocht, die be schikbaar komen voor roulatie in Nederland. De films van Film International worden voornamelijk vertoond in de zo geheten filmhuizen en een aantal filmliga's. Het publiek van die instellingen komt voor het overgrote deel uit progres sieve „kunstminnende" kringen. Zowel de filmhuizen als Film International maken rijkelijk gebruik van subsidies. Tot zo ver Annette Apon. Hieraan kan worden toegevoegd, dat het bureau van Film International, dat enkele full time medewerkers telt, geheel door de gemeente Rotterdam ge financierd wordt, terwijl het Ministerie van C.R.M, de onder titeling van de geïmporteerde films financiert. De films wor den gewoonlijk aan de filmhuizen beschikbaar gesteld tegen een recette-afdracht van 50 Er zijn op het ogenblik onge veer vijftien filmhuizen in Nederland, waarvan er overigens maar enkele dagelijkse voorstellingen verzorgen. Met na me in Rotterdam en Utrecht stelt de gemeente aanzienlijke bedragen beschikbaar voor de exploitatie van het filmhuis. Film International beschikt op dit ogenblik naar schatting over veertig films. Fugitive Cinema Holland Fugitive Cinema verhuurt onder meer Afrikaanse en Arabi sche films, maar ook een groot aantal, zeer uiteenlopende Europese films, waarvan de keuze op ongeveer dezelfde gronden lijkt te geschieden als bij Film International. Voorts beschikt Fugitive Cinema over een aantal oudere Nederland se films, alsmede een groot aantal korte films uit binnen- en buitenland. De films van Fugitive worden vooral in filmclubs, vormings centra, jongerencentra en scholen vertoond, maar daar naast ook veel in filmhuizen en liga's. Het publiek is der halve iets gevarieerder dan dat van de films van Film Inter national. Vaak worden de films van Fugitive Cinema gebruikt als uitgangspunt voor een discussie. In het algemeen kan gesteld worden, dat de films van Fugitive Cinema iets ver der van het officiële bioscooppakket af staan dan die van Film International. Tot zover Annette Apon. Fugitive Cinema beschikt over en kele tientallen films. Men houdt zich ook bezig met het zelf produceren van films, waarvoor, in tegenstelling tot de distri butie, ook gebruik wordt gemaakt van overheidssubsidie. Fugitive Cinema heeft zusterorganisaties in België en Frank rijk.

Film | 1975 | | pagina 8