EERSTE BIOSCOOP IN HET NIEUWE LAND ALPHA THEATER LELYSTAD Op donderdag 3 februari jl. heeft cineast Bert Haanstra onder grote belangstelling het eerste bioscooptheater in Lelystad geopend. Over de wordingsgeschiedenis van het nieuwe Alpha-theater hadden we een gesprek met de voorzitter van het bestuur van de Stichting Filmliga Lelystad, de heer H. van Willigen, die het nieuwe bedrijf exploiteert. LANG GEKOESTERDE WENS 16 MM RAAKTE OP Van Willigen: "Al in 1969 toen er hier in Lelystad nog maar 1000 mensen woonden, zijn we begonnen met het uitwerken van onze plannen voor een echte bioscoop in Lelystad." "Mede onder invloed van het feit dat hier veel mensen uit Amsterdam kwa men wonen, groeide de behoefte aan een goede uitgaansmogelijkheid. Om niet altijd op Amsterdam of andere grote steden aangewezen te zijn, sta ken toen enige filmenthousiasten de koppen bij mekaar om de mogelijk heden van de realisering van een per manente bioscoop te bestuderen." "Al eauw kwamen we tot de Ontdek te king dat ons plan heel wat meer voeten in de aarde had dan we verwacht had den. En voor we dan ook zover waren dat we vandaag uiteindelijk de officiële opening beleven, zijn er dan ook zes lange jaren voorbijgegaan." In een paar zinnen schetst de heer Van Willigen een deel van de problemen waarmee men te maken kreeg. Aller eerst moest er natuurlijk gezocht wor den naar een goede locatie. "Via de Meerkoet en nog zes andere zalen zijn we nu uiteindelijk in ons eigen onder komen beland." "In 1970 begonnen we met één maal per drie weken een film te draaien. We vroegen de Landdrost om medewerking en kregen een startsubsidie onder voor waarde dat we dusdanige activiteiten zouden ontwikkelen dat een zo breed mogelijk publiek aan bod kwam. Ook de bijzondere film hebben we getracht te propageren, maar bij de vertoning van een Fassbinder-film kwamen we welgeteld tot één betalende bezoeker en dan vraag je je toch af of het verder nog wel zin heeft." "Ondanks alles nam het aantal voor stellingen steeds toe met als gevolg dat we in 1975 een beetje door het 16 mm- repertoire heen raakten, want andere faciliteiten hadden we niet. We kwa men dus voor de keus te staan: ophou den of naar andere wegen zoeken." "Dat laatste hebben we gedaan, we zijn driftig aan het rekenen geslagen Een aantrekkelijke zaal met rustige kleuren en comfortabele stoelen en hebben een kast vol met begro tingen en exploitatieprognoses gepro duceerd." "We hadden jarenlang dankbaar van de gastvrijheid van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders gebruik gemaakt door onze voorstellingen in hun film zaal te geven. Door een gelukkig toeval kwamen we in contact met bouwon dernemer F.J. van der Meyden uit Am sterdam, van wie we hoorden dat hij met plannen bezig was voor het neer zetten van een kantoorgebouw in het centrum van Lelystad." Van Willigen glundert nog als hij ver telt: "De zaak was in een kwartier rond, Van der Meyden was meteen in. We vroegen of hij een bioscoop wilde bouwen die wij dan konden huren. Hij zou zorgen voor de bouw en we kregen een huurcontract." "Toen begon een spannende tijd want we moesten nog meer werk verzetten dan voorheen. Ik kan wel zeggen dat de hele bevolking van Lelystad en dat zijn er nu zo'n 23.000 enthousiast Cineast Bert Haanstra tijdens zijn openings toespraak

Film | 1977 | | pagina 10