in dit DE HEKSENJACHT IS GEOPEND- PROEFPROCES OP KOMST Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond, nummer 6 3 maart 1977 Refiaktie en administratie: Postbus 5048, Amsterdam. Tel: 020-799261 Hoofdredakteur: J.Th. van Taalingen Eindredakteur: Bart Eldering Advertenties drukkerij Poortpers b.v. Torensteeg 3, Amsterdam Tel: 020-231485 De heksenjacht is geopend- proefproces op komst pagina 1 Nieuwe theaters pagina 4 Sociaal pagina 6 Première 'Een Stille Liefde' pagina 7 Bondsnieuws pagina 8 Met hun brief aan de Nederlandse Bioscoopbond dd. 22 december 1976 hebben de procureurs-generaal bij de gerechtshoven medege deeld, dat vanaf 1 januari 1977 zal worden opgetreden tegen de ver toning in bioscopen met meer dan 50 zitplaatsen van pornografische films. Onder zodanige films dienen volgens de procureurs-generaal films te worden verstaan die krachtens artikel 240 van het Wetboek van Strafrecht aanstotelijk voor de eerbaarheid zijn. Het Hoofdbestuur beschouwt het besluit van de procureurs-generaal als strijdig met de bedoelingen van het parlement, dat door de aanne ming van het voorstel inzake de Wet op de Filmvertoningen de film keuring voor volwassenen heeft afgeschaft. Het uitgangspunt van het parlement was, dat de volwassen burger zelf moet kunnen uitmaken, of hij een film al dan niet wil gaan zien. Door een ingrijpen achteraf van justitie overeenkomstig de opvattingen van de procureurs-gene raal wordt op ernstige wijze afbreuk gedaan aan hetgeen het parle ment heeft beoogd. FILM Bij de voorplaat: Een scène uit de nieuwste Nederlandse speelfilm "Een Stille Liefde" van René van Nie met een vermomde Cor van Rijn en Sem de Jong "Een Stille Liefde" gaat 3 maart in 20 theaters in ons land in première. Omtrent de vraag, of een film als aan stotelijk voor de eerbaarheid in de zin van artikel 240 W.v.S. is aan te merken, zal in laatste instantie de onafhankelijke rechter moeten beslissen. Mede gezien de duidelijke bedoelingen van de wet gever heeft het Hoofdbestuur besloten door middel van een proces een uit spraak van de rechter te verkrijgen. In verband met het proefproces is op donderdag 17 februari 1977 de film 'Deep throat' in de bioscoop Parisien aan de Nieuwendijk te Amsterdam in gezet. De film 'Deep throat' is door de procureurs-generaal als pornografische film in hun brief aan de Bioscoopbond genoemd en wordt daarom in het ka der van een proefproces uitermate ge schikt geoordeeld. Zoals bekend hebben de procureurs generaal verklaard alleen op te treden tegen de vertoning van pornofilms in bioscopen met meer dan 50 zitplaatsen; alle overige vertoningen in kleinere za len zullen worden getolereerd. Om dit onbillijke en belachelijke onderscheid tevens in het proefproces te betrekken, is de film 'Deep thoat' gelijktijdig ver toond in de naast Parisien gelegen bi oscoop Centraal, welke bioscoop met het oog hierop met minder dan 50 zit plaatsen is ingericht. Het gebruik van het woord 'belachelijk' is overigens niet geschied, omdat hier iets te lachen zou zijn. Het is eerder om te huilen, dat dergelijke stappen moeten worden ondernomen. Het verdient alle waardering, dat de exploitant van de beide bioscopen zich bereid heeft verklaard om als beklaag de in het proefproces op te treden. Zo prettig is het nu ook weer niet om in het beklaagdenbankje te moeten plaats nemen wegens een 'misdrijf tegen de zeden'. Ongeacht het door ons uitgelokte op treden van de Officier van Justitie te Amsterdam op 18 februari na afloop van de voorstelling is de film in Parisien in beslag genomen; Centraal is onge moeid gelaten zijn er daarnaast ook acties te constateren vanwege justitie die ons met zorg vervullen. In de eerste plaats verdient het de aandacht, dat de Officier van Justitie te Maastricht heeft besloten tot het instellen van een ver volging ten aanzien van de vertoning van de film 'Deep throat' aldaar in een bioscoop, hoewel deze vertoning heeft plaatsgevonden vóór de datum van 1 januari 1977 die de procureurs-generaal als fatale datum in hun brief hebben vermeld, en zelfs nog vóór de datum van de brief zelf. Men zou hebben mo gen verwachten, dat in het licht van deze brief geen vervolging ten aanzien van het gepleegde 'misdrijP zou plaats vinden. De advocaat van de betrokken bioscoopexploitant heeft zich in ver band hiermede derhalve met een be zwaarschrift tot de rechter gewend.

Film | 1977 | | pagina 7