VOOR DEN HAAG VIER ZALEN ERBIJ METROPOLE -TUSCHINSKI DEN HAAG Op 24 maart jl. vond de officiële heropening plaats van Metropole- Tuschinski in Den Haag. Zoals wij reeds eerder meldden telt het theater thans 5 bioscopen. Bij de opening hadden we een gesprek met de heer Swart, chef technische dienst van de Tuschinski Theaters b.v., hij verduidelijkt een aantal technische aspecten die een belangrijk stempel drukten op het om vangrijke verbouwingsplan. PLANNEN LUCHTBEHANDELING "Laat ik maar zeggen verbouwings- plannen", aldus de heer Swart, "want er zijn heel wat ideeën ter tafel ge weest." "We waren het er al lang over eens dat we iets moesten doen in het grote Metropole-Tuschinski gebouw in Den Haag. Er is ook ruimte genoeg. Bij de gedachtengang over de verbouwing gingen we eerst uit van het creëren van twee zalen beneden en één boven. De oorspronkelijke zaal telde met bal kon zo'n 1000 zitplaatsen, dus moes ten we serieuze plannen maken voor een acceptabele opsplitsing." "Het eerste plan werd gauw verwor pen, er zouden twee pijpeladen ont staan en dat is bepaald geen aantrek kelijk vooruitzicht. We gingen dus verder denken en kwamen op een plan voor vier zalen. Ook daar kleefden on overkomelijke bezwaren aan, want men zou dan buitenom moeten om die zalen te bereiken. Ook dat plan werd verworpen en zo kwamen we uiteinde lijk op ons definitieve plan voor vijf theaters, waarvan vier beneden en één boven, het vroegere balkon van de grote zaal." Men koos dus voor een verdeling in vieren, waarbij twee kleinere enigszins art-house achtige bioscopen ontston den, die ideaal zijn gebleken voor het uitdraaien van veel films. Daarnaast twee grotere zalen van ruim 200 zit plaatsen. "De uiteindelijke verwezenlijking van onze plannen is grotendeels in eigen beheer gebeurd", vertelt de heer Swart niet zonder trots. "Onze technische staf heeft zich tot het uiterste inge spannen om hier iets te realiseren dat nog meer tegemoet komt aan de tech nische eisen van deze tijd." Metropole-1 met vanaf iedere stoel een onbelemmerd zicht op het doek "Onze eerste zorg is natuurlijk een zo goed mogelijke projectie en daarvoor kozen we Cinemeccania projectoren van het type Victoria 5 voorzien van een Zenith 2000 lamphuis met een horizontale lamp. Dat is een aanzien lijke verbetering, want daardoor ont staat een veel egaler uitgelicht beeld." "Verder hebben we de zaak zoveel mo gelijk geautomatiseerd, vanuit de zalen kunnen de drie belangrijkste functies bestuurd worden. Verder wordt de zaak in de gaten gehouden op vier mo nitoren die opgesteld staan in de hoofdcabine." "Iedere cabine is uitgerust met twee projectoren, omdat we altijd op safe willen spelen. We kunnen dan even tueel met één machine en een 3200 meter spoel met één stop toch zonder paniek een voorstelling draaien." Bijzondere aandacht is besteed aan het luchtbehandelingssysteem. Er is een omvangrijke installatie aangelegd die de bezoekers een aangename verblijfs- temperatuur garandeert in de diverse ruimten. Via een centrale unit is het mogelijk om alle functies te regelen. Door een eenvoudige verdraaiing van een klein wieltje is het mogelijk direct de tem peratuur in de diverse zalen af te lezen. Bovendien is het geheel uitgerust met een recirculatiesysteem hetgeen bete kent dat de lucht niet noodzakelijker wijze ververst behoeft te worden met aanvoer van buitenlucht, maar op nieuw benut kan worden. Dit kan een aanzienlijke besparing van de energiekosten opleveren. De gehele installatie is buitengewoon flexibel en biedt de mogelijkheid om naar wens van 0 tot 100% buitenlucht in te laten en alle varianten daar tus senin. Bijvoorbeeld 20% buitenlucht

Film | 1977 | | pagina 10