TCCIiniCK ONDERHOUD TAPE PLAKPERS REACTIES UIT DE PRAKTIJK JANTJE MAAKT AMOK WINT CINE-Q-PRIJS Van de leverancier werden naar aanlei ding van onze voorgaande publikatie op dit gebied een aantal tips ontvangen met betrekking tot het onderhoud van de Rapide plakpersen. Wij laten deze hieronder volgen. 1. Met een eenvoudig, doch regelmatig onderhoud kan de plakpers lang mee. De messen en stansen behoeven niet te worden geslepen. De plak pers behoeft slechts te worden schoongehouden; door het losdraai- en van de kartelknop kan het bo venste deel gedemonteerd worden. Mes- en standhouder kan dan ver- wieders worden en met een kwastje met tri-chloor of tetra worden ge reinigd van de kleefstof van de tape. Eveneens de zijkanten van het sta len filmbed, zie 'E', het is van belang bij de montage van de onderdelende rode punt die op het mes is aangebracht aan de voor zijde te houden1. 2. Demonteer en reinig de pers een maal per maand. Smeer de bewe gende delen met een druppeltje olie (B, C en D) en zorg ervoor dat tus sen handle en aandrukplaat zich wat vet bevindt (zie 'A 3Het filmbed, zie 'Ebevat de perfo ratie-gaten waarin de uitgestansde tape wordt gedrukt. Leg op dit filmbed na een aantal lassen een stukje papier en stand ge woon door. Daardoor wordt vermeden dat splinters tape onder de pers en op de werktafel zich vastzetten, daar het tapemateriaal aan kop en staart 'verpaktis in papier en zich gemak kelijk laat verwijderen. I. Films zijn bij ontvangst in de bios copen soms voorzien van kunststof kernen (zogenaamde bobbies) in de verschillende acten. Echter, veel operateurs zijn niet in het bezit of zijn niet op de hoogte van het be staan van een hulpstukje waardoor met behulp van deze kernen kan worden omgespoeld. Toch kunnen deze kernen gemakkehjk zijn bij de behandeling van het filmmateriaal, met dien verstande dat het omspoe len beter gaat en er minder kans op beschadigingen ontstaan door het gebruik van filmacten met te grote of te kleine kernen. De aanschaf van het bedoelde hulpstukje is ech ter een probleem, omdat dit moei lijk leverbaar schijnt te zijn. Het wordt wel meegeleverd bij een nieu we non^rewind installatie van Phi lips en mogelijk ook bij apparatuur van ander fabrikaat. Wij zijn, aldus de briefschrijver, bereid dit hulp stuk te vervaardigen indien al thans niemand anders het kan leve ren voor f 30,— per stuk, exclu sief B.T.W., bij aanmaak van 100 stuks. Een en ander mogelijk te le veren via de Bioscoopbond? II. Door de firma 3M Nederland te Lei den, zijn memoplakborden in de handel gebracht. Dit plakbord dat een basisafmeting heeft van 45 x 58 cm. en bestaat uit een kartonnen plaat die is bedrukt met een kurk- patroon, is te gebruiken zonder spelden, punaises of plakband, om- Rapideplakpers. Leverancier: Spectrum Film Kloveniersburgwal 49, Amsterdam. Tel. 020-24 19 21 'Jantje maakt amok' van Martin Frans- sen heeft zaterdag 26 maart aan het eind van een filmdag in Studio 2000 in Den Haag de door Club Cine-Q uitge loofde Cine-Q-prijs ontvangen. Een jeugdig publiek was via pers en radio opgeroepen de jury te vormen voor de uitverkiezing van de beste Ne derlandse academiefilm 1976. In aan wezigheid van vele jonge filmmakers reikte Paul Verhoeven de prijs uit aan de maker van de film, die door steun van het ministerie van CRM zal wor den 'opgeblazen' tot 35 mm. Het Meerburg-concern heeft zich bereid verklaard de prijswinnaar als voor programma bij een hoofdfilm te plaat sen. 'Jantje maakt amok', ook al in Tours bekroond met een diplome d'honneur, zet in een geestrijk con trast een eigengereid jongetje uit een nieuwbouwwijk tegenover de oordelen van onderwijsdeskundigen etc. Er waren twaalf films te zien: van de Nederlandse Film Academie in Am sterdam, de Vrije Academie Psycho- polis in Den Haag en de Academie St. Joost in Breda. Er werden 161 gel dige stem formulieren uitgebracht. 'Jan tje maakt amok' verwierf 230 punten, 'Als ik groot ben is de wereld van mij' van Math van Duurling 163; 'Kasper en Hugo' van Jurriën Rood 137; 'Strategie van de zwakke plek' van Bernard Neu- haus 103; 'De gangen, de stilte en Pe ter' van Leo de Boer 78; 'Ballade van de fantasie' van Vivian Pieters 76 (alle NFA) en 'De speeltuin' van Els Slob ben 49 (St. Joost). Psychopolis ver toonde films buiten mededinging. De dag, die onder meer met medewer king van de Haagse Film Stichting werd georganiseerd, zal mogelijk een jaarlijks vervolg krijgen. Cine-Q hoopt dat er voor de bekroonde film een soortgelijke nieuwsgierigheid bij het publiek ontstaat als het Franse publiek opbrengt voor de met de Prix DeLuc gelauwerde speelfilm. Helaas is het aantal speelfilmdebuten in ons land te klein om daar een prijs voor te bestemmen. dat het voorzien is van een speciaal klevend oppervlak. Papier, foto's en dergelijke kunnen zonder meet te gen het bord geplakt worden en zijn ook zeer gemakkelijk weer los te trekken, zonder dat beschadigingen ontstaan. Dit kan zeer vele malen worden herhaald. Met dit hulpmid del zouden veel beschadigingen van fotomateriaal en dergelijke, verme den kunnen worden.

Film | 1977 | | pagina 10