in dit FILMFESTIVAL CANNES Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond, nummer 12 26 mei 1977 Redactie en administratie: Postbus 5048, Amsterdam. Tel: 020 - 799261 Ho ofdredac teur: J.Th. van Taalingen Eindredacteur: Bart Eldering Advertenties: drukkerij Poort-pers b.v. Torensteeg 3, Amsterdam Tel: 020-231485 Filmfestival Cannes pagina 1—4 Max Gerschtanowitz 65 jaar pagina 5 Arbitrage pagina 6 Bondsnieuws pagina 7-8 Het jaarlijks terugkerende internationale filmspektakel heeft de Zuid franse stad Cannes weer veertien dagen volledig op zijn kop gezet. De combinatie van Festival en Filmmarkt trekt uit de hele wereld duizenden naar de Cöte d'Azur. Het lijkt wel of Cannes een steeds grotere aantrekkingskracht gaat uitoefenen op iedereen die in film ge ïnteresseerd is. Meer dan 1500 journalisten zijn officieel bij het Festival geaccredi teerd. In totaal waren er zo'n 45.000 mensen naar Cannes getrokken in een poging iets van het gebeuren mee te maken en dat is bepaald geen eenvoudige zaak meer. 's Morgens vroeg begint iedere dag het gevecht al om de kaarten voor de diverse voorstellingen die op die dag gepland zijn in de verschillende zalen en de bioscopen in de stad. Het veroveren van een kaart wil echter geenszins zeggen dat men de voorstelling ook kan bijwonen, want op onverklaarbare wijze zijn er bijna altijd meer kaarten in omloop dan er zitplaatsen beschikbaar zijn. Mensen in avondkleding die met of zonder veel misbaar afdrui pen en dan teleurgesteld troost zoeken op de tjokvolle boulevard zijn geen uitzondering meer. De stad zelf is dag en nacht verstikt door een abnormaal aantal auto's die door gebrek aan parkeerruimte praktisch constant rondrijden. Taxichauffeurs klagen steen en been dat ze niets kunnen verdienen omdat ze hun klanten niet op hun plaats van bestemming kunnen af leveren. Op een bepaald moment hadden ze dan ook aangekondigd er geen gat meer in te zien en verdwenen de taxi's voor enige uren uit het straatbeeld. Of dit allemaal nog niet genoeg is, wordt het grote filmgebeuren dit jaar ook nog geteisterd door ongelooflijk sterk wisselende weersom standigheden. Onweer en zware slagregens behoorden niet tot de uit zondering en de algemene weerbalans slaat duidelijk uit naar de nega tieve kant. Dit alles heeft weer tot gevolg dat de dagjesmensen die een poging hadden willen doen om een glimp van een of andere ster op te vangen ook hun heil zoeken in het Festivalgebouw zodat de stands voor de werkelijk geïnteresseerden onbereikbaar worden. Er gaan dan ook steeds meer stemmen op om de Filmmarkt een besloten karakter te gaan geven en alleen voor vakmensen toegankelijk te maken. Het punt is echter dat alles op dit Festival al op uitnodiging is en je nergens zo maar naar binnen kunt lopen. De markt is eigenlijk de eni ge plaats waar iedereen iets kan proeven van de sfeer rond het Festi val en alles wat er om heen hangt. FILM Bij de voorplaat: Het gevecht om de accreditatie- kaarten bij het Filmfestival in Cannes vindt op de eerste dag zijn hoogtepunt. De Nederlandse stand op de Filmmarkt

Film | 1977 | | pagina 5