J. R M. A. SMULDERS 65 JAAR Vorige maand vierde het erelid van de Nederlandse Bioscoopbond, de heer J.P.M.A. Smulders zijn vijfenzestigste verjaardag. Begin 1975 trad hij af als actief directeur van het City-concern, waarin hij jaren lang een stuwende kracht is geweest. Sinds kort heeft hij ook zijn Amsterdamse woning verruild voor een rustig plekje aan de Belgische kust, waar hij met zijn gezin van zijn welverdiende rust geniet. CONTACTMIDDAG Dankzij het feit dat de heer Smulders nog steeds actief is als lid van de Raad van' Beheer van de Cinetone Studios, waren we in de gelegenheid om onlangs in Amsterdam even met hem bij deze mijlpaal stil te staan. Hij vertelt dat hij eigenlijk op een heel wonderlijke manier in het vak is te recht gekomen en wel door een onge luk dat hem overkwam in zijn studen tentijd. Hij moest zijn universitaire stu dies afbreken en was genoodzaakt vijf maanden volkomen plat te blijven lig gen. Een zware opgave voor de sportie ve Hans Smulders. Na zijn ontslag uit het ziekenhuis had hij nog bijna 10 maanden nodig om een beetje op ver haal te komen. Zijn zwager had in die dagen de reclame gepacht in de Rotter damse bioscopen en iemand met een auto kon hij best gebruiken om wat aan de verkoop te doen. Twee jaar lang beviel hem dat wel, toen kwam hij via de tennissport in aanraking met de heer Bart Wilton sr. die City Amster dam had en daarnaast in Den Haag, Ci ty, Flora en Odeon en bovendien nog een filmverhuurkantoor. Na een tijdje aandringen besloot hij uiteindelijk in 1937 op het aanbod van Wilton in te gaan en begon zijn tocht met tal van zijsprongen, naar de top van het City concern. Tot 1942 zat hij in de film verhuur. Toen het hem te heet onder de voeten werd, week hij uit naar Engeland. Tot 1949 gaf hij mede lei ding aan het Fotopersbureau Anefo. In 1949 vroeg de familie Wilton hem weer in het filmbedrijf te willen ko men bij de N.V. City Filmverhuur Maatschappij en de N.V. Europa Film óók een filmverhuurzaak. Toen deze laatste firma in 1954 werd verkocht aan Columbia International Films (Holland) N.V. ging hij in overleg met de zoon van Wilton sr., Huib Wilton, mee als manager. In 1960 vroeg de fa milie hem opnieuw om terug te komen om de plaats in te nemen van de in 1959 omgekomen Huib Wilton. Die positie heeft hij tot zijn afscheid be kleed. Hoe kijkt de heer Smulders, thans nu hij de gelegenheid heeft gekregen enige afstand te nemen tegen de Nederlandse filmproduktie aan? De moeilijkheden liggen aan de basis, zegt hij fanatiek. Daar zit de zaak al falikant fout. Er is veel te weinig geld beschikbaar voor een dergelijke oplei ding. De jongens op de Filmacademie moeten veel meer de kans hebben om vingeroefeningen te doen, want de praktijk is nog altijd de beste leerschool. Er zijn veel te weinig ontplooiingsmo gelijkheden voor talentvolle jonge mensen in het filmvak. En waar zit het op vast, altijd weer hetzelfde liedje, geld, geld, geld. Er zou minstens 10 a 15 maal zo veel geld beschikbaar moeten zijn als nu het geval is, dat bestaat een redelijke kans dat iedereen die er recht op heeft krachtens zijn gaven ook een redelijke gelegenheid krijgt om zichzelf te bewij zen. Wat vindt hij van de concurrentie door de televisie? Die kan er zijn, zegt hij maar het hoeft helemaal niet. De tele visie is soms in staat een soort onbe kende drempel bij het publiek weg te nemen die ze er van weerhoudt om naar een bepaalde film te gaan. Hij weet nog een prima voorbeeld uit zijn tijd. Het was de film 'Love Bug', die liep drie weken redelijk en toen ver toonde men een stukje op de televisie, daarna werd het een daverend succes. Je moet echter wel heel goed weten wat je laat zien op de televisie en voor al niet overdoseren. Het is een kwestie van nieuwsgierigheid opwekken op de juiste manier. Hoe denkt de heer Smulders over de Nederlandse stand op de filmmarkt in Cannes? Geweldig, zegt hij, een onmis baar stuk presentatie naar buiten dat veel belangrijker is dan menigeen zal veronderstellen. Ik heb lang genoeg met het bijltje gehakt om te weten hoe belangrijk het is om bij zo'n jaarlijks evenement steeds weer gezien te wor den. Ook is de huidige lokatie van de stand uitstekend, steeds weer op de zelfde vaste plaats. In vroeger jaren heeft daar wel eens aan ontbroken, maar nu zitten we op de goede weg. Tot dit voorjaar was de heer Smulders ook nog bestuurslid van de Stichting Bio-Kinderrevalidatie. Een taak die hij lange tijd met bijzon der veel genoegen heeft vervuld. De doelstellingen van Bio liggen hem trou wens nog steeds bijzonder na aan het hart. Wij wensen de heer Smulders nog vele jaren toe in goede gezondheid temid den van zijn gezin. van de leden en donateurs van de Nederlandse Bioscoopbond DINSDAG 2 AUGUSTUS 1977 Cinema International August Allebéplein 4, Amsterdam Opening zaal 13.30 uur Filmvertoning aanvang 14.15 uur AIRPORT 1977 een Universal Film uitgebracht door C.I.C. Regie: Jerryjameson in de hoofdrollen: James Stewart en Jack Lemmon 16.15 18.00 uur: informeel contact 8

Film | 1977 | | pagina 11