in dit DATUM VASTGESTELD VOOR PROEFPROCES INZAKE PORNOFILMS Tweeweke lijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond, nummer 19 1 september 1977 Redactie en administratie: Postbus 5048, Amsterdam. Tel.: 020 -799261 Hoofdredacteur J.Th. van Taalingen Eindredacteur Bart Eldering Advertenties: drukkerij Poortpers b.v. Torensteeg 3Amsterdam Tel: 020-231485 Datum vastgesteld voor proefproces inzake pornofilms pagina 1 Premières pagina 2 Produktie pagina 3 Nieuwe films pagina 4 Stunts zijn nog steeds 'in' pagina 6 Produktie pagina 7 Op 15 en 22 september a.s. zal door de rechtbank te Amsterdam de behandeling plaatsvinden van het proefproces in zake pornofilms waartoe de Nederlandse Bioscoopbond het initiatief heeft genomen. De zaak betreft de film 'Deep throat', die speciaal met het oog op het proefproces in de bioscoop Parisien te Amsterdam is vertoond. Tegen deze vertoning is door justitie in overleg met de raadsman van de Nederlandse Bioscoopbond, Mr. D.H.M. Peeperkorn te Amster dam op 18 februari 1977 opgetreden en wel krachtens artikel 240 van het Wetboek van Strafrecht, het zogenaamde pornografie-artikel. Deze aktie is een uitvloeisel van het standpunt waarvan de Procureurs- Generaal bij de gerechtshoven de Nederlandse Bioscoopbond bij brief van 22 december 1976 hebben in kennis gesteld. Volgens deze brief zal vanaf 1 januari 1977 door justitie worden opgetreden tegen de vertoning van pornografische films in bioscopen met 50 of meer zit plaatsen. Onder pornografische films dienen volgens de P.-G.'s te worden verstaan films die krachtens artikel 240 W.v.S. aanstotelijk voor de eerbaarheid zijn. De Nederlandse Bioscoopbond huldigt de opvatting, dat het besluit van de P.-G.'s strijdig is te achten met de bedoelingen van het parle ment, blijkende uit de aanneming van het voorstel in zake de Wet op Filmvertoningen, die op 5 juli jl. in werking is getreden en waarin is voorzien in de afschaffing van de filmkeuring voor volwassenen. Het uitgangspunt van het parlement was, dat de volwassen burger zelf moet uitmaken, of hij een film al dan niet wil gaan zien. Een afschaffing van de filmkeuring voor volwassenen met een voort durende dreiging van ingrijpen van de strafrechter op grond van arti kel 240 W.v.S. schept voor het Nederlandse film-en bioscoopbedrijf trouwens een situatie van rechtsonzekerheid. De Nederlandse Bio scoopbond vindt bovendien de grens van 50 zitplaatsen onbillijk. Het is op grond van deze omstandigheden, dat de Nederlandse Bio scoopbond het noodzakelijk heeft geoordeeld een principiële uit spraak te verkrijgen van de onafhankelijke rechter omtrent de vraag onder welke omstandigheden pornofilms in de bioscopen kunnen worden vertoond. De film 'Deep throat' is gekozen, omdat deze door de P.-G.'s blijkens hun brief aan de Nederlandse Bioscoopbond als aanstotelijk voor de eerbaarheid dient te worden beschouwd. Het proefproces te Amsterdam is aanzienlijk vertraagd, doordat de Openbaar Ministerie bij nader inzien eerst de behandeling van het proces in Maastricht, eveneens de bioscoopvertoning van de film 'Deep throat' betreffende, wilde afwachten. Op woensdag 24 augus tus jl. heeft de Meervoudige Strafkamer van de Maastrichtse Arron dissementsrechtbank de zaak behandeld tegen de BV Bioscoopmaat schappij Palace te Maastricht naar aanleiding van de vertoning van de film 'Deep throat' in november van het vorig jaar. zie pagina 2 FILM Bij de voorplaat: Op deze werk foto uit de film 'Camping'regisseur Thijs Chanowski (midden) met enkele leden van de crew.

Film | 1977 | | pagina 6