REX UIT DE AS HERREZEN RIJKE HISTORIE FUNCTIE Woensdag 1 februari jl. vond de heropening plaats van het Rex Thea ter aan de Middellandstraat in Rotterdam. Dit vanouds bekende buurttheater is de enige bioscoop met deze specifieke functie op de rechter Maasoever. Begin september vorig jaar brandde de bioscoop totaal uit. De maanden daarvoor was juist een interne opknapbeurt voltooid. De beide eigenaren, de heren Van der Vlies en Van der Herk lieten zich echter niet uit het veld slaan en namen onmiddellijk energiek de herbouw ter hand. De geschiedenis van Rex begon echter niet als bioscoop, maar als danszaal. Ter gelegenheid van het 12x1-jarig be staan opende de Dansacademie Gebr. Mulders in 1921 een in Jugendstil op getrokken dansschool op de plaats van de huidige Rex. De toen aangebrachte zwaar eikehouten parketvloer die in de hoogtijdagen van het dansinstituut 200 paartjes over de dansvloer deed glijden is nog intact en bevindt zich onder de huidige hellende vloer van de bioscoop zaal. Op de plaats van het huidige 8 meter brede filmdoek zat vroeger het in 1929 gebouwde toneel dat plaats bood aan orkesten en cabaretgroepjes. Tot 1943 aan toe waren beroemde orkesten zoals het ballroomorkest van Victor Sylvester een van de graag geziene gas ten op het podium in Rotterdam. Door de bombardementen van mei 1940 kon Rotterdam er best een bio scoop bij gebruiken. In december 1943 opende Piet van der Meer, die al twee bioscopen bezat, nl. het al jaren ver dwenen Metropole op de Vest in Schiedam en het Centraal Theater aan de Binnenweg in Rotterdam, het Rex Theater. Door oorlogsomstandigheden moest de bioscoop na een jaar de deu ren sluiten om na de bevrijding weer open te gaan. Op de eerste verdieping bleef in een zaal tot 1949 de dansschool van de Gebr. Mulders gevestigd. De programmering van Rex is altijd op de buurt gericht geweest. Actiefilms en avonturenspektakels vormden naast de Laurel Hardy-kluchten de hoofd schotel voor het wekelijkse bioscoop avondje van de buurtbewoners. In de vijftiger jaren deed Van der Meer zijn bioscopen Rex en Centraal over aan het City-concern. Het programma bleef echter ongewijzigd. Met wee moed zullen velen terugdenken aan de Maciste-films, Italiaanse spektakels waarvoor Rex beroemd was. Ook onder de toenemende concurren tie van de televisie bleef Rex zijn func tie behouden. Het gebouw waar Rex nu gevestigd is anno 1921 De zaal in de voormalige toneelopstelling'.

Film | 1978 | | pagina 8