Centraal verdubbeld op toneel CENTRAAL - HELMOND Begin maart werd het Centraal Theater aan de Markt in Helmond uitgebreid met een tweede bioscoop. De heer Th. Croonenberg zag een sinds ruim twee jaar levende wens in vervulling gaan met de opening van dit aantrekkelijke theater dat voor het eerst sinds jaren weer een uitbreiding van het bioscooppark in deze gemeente bete kent. LANG ACTIEF BERGAFWAARTS BÜHNE EXIT De familie Croonenberg is al lang ac tief in de bioscoopbranche. In 1911 begon de grootvader van de huidige ei genaar van het Centraal Theater met een bioscoop in Roermond. In 1927 breidde de vader van de heer Croonen berg zijn activiteiten uit tot Helmond en ontstonden Scala en Centraal. Het oorspronkelijk als herenhuis gebouwde pand aan de Markt bleek royaal genoeg om verbouwd te worden tot toneel- annex bioscoopzaal. Boven de huidige luifel is de statige stijl nog bewaard ge bleven. De zgn. benedensalons zijn indertijd hiervoor opgeofferd maar het thans nog overgebleven woonhuis is nog dermate ruim van opzet dat men er nog bijna in zou verdwalen. In 1966 werd als laatste het Alcazar Theater door de Firma Hirschberg aan Croonenberg verkocht. Hirschberg had jarenlang de exploitatie van de biosco pen in Helmond in handen gehad en de familie Croonenberg huurde de desbe treffende theaters. Bij de stijgende populariteit van de televisie werd het steeds moeilijker om een bioscoop ook maar enigszins ren dabel te exploiteren. Het bezoek ging met grote sprongen bergafwaarts en bioscopen moesten worden gesloten. De Alcazar lag in een uitbreidingsplan van de gemeente en in 1970 verrees daar een bejaardentehuis. Het Scala Links: Centraal anno 1 De amfitheatersgewijze opgebouwde zaal van Centraal 2. Op de rechterpagina: voormalige trottoirreclame, de vernieuwde gang en de hangende cabine. Theater werd in zijn oorspronkelijke staat grotendeels gehandhaafd en door enige simpele ingrepen omgebouwd tot een fotoatelier. Mocht de gunstige ont wikkeling van de laatste paar jaar zich doorzetten dan zou het in principe nog altijd mogelijk zijn om de Scala in zijn oude glorie te herstellen. De heer Croonenberg heeft een flexibel con tract met de huidige huurder dat hem eventueel die mogelijkheid biedt. Op het ogenblik kan hij echter nog alle kanten uit want achter het theater aan de Markt in Helmond gaat nog een uniek stuk grond schuil dat helemaal doorloopt tot de andere straat aan de achterzijde en dat gedeeltelijk be bouwd is met een horecaexploitatie die door de familie verpacht is. Sinds 1963 werd het toneel van het Centraal Theater echter niet meer ge bruikt. Alle grote vedetten hebben hun voetstappen daar gezet. Kan, Hermans, Snip en Snap en vele anderen waren 932 en Centraal 1 anno 1978. Op de rechterpagina het vroegere Scala Theater in de dertiger jaren

Film | 1978 | | pagina 10