in dit Cannes 1978 uitgewoed Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond nummer 11 1 juni 1978 Redactie en administratie: Postbus 5048, Amsterdam. Tel: 020-79 92 61 Ho ofdredac teur: J.Th. van Taalingen Eindredacteur: Bart Eldering Advertenties: drukkerij Poortpers b.v. Torensteeg 3, Amsterdam Tel: 020-23 14 85 Cannes 1978 uitgewoed pagina 1 Cannes1978 pagina 2 Produktie pagina 5 Nieuwe films pagina 6 Bondsnieuws pagina 7 Premières pagina 8 FILM Bij de voorplaat: Het 'Palais des Festivals' te Cannes in volle glorie Op het moment dat dit nummer verschijnt is het 31e Internationale Filmfestival in Cannes nog maar amper uitgewoed. Het slechte weer bij het begin van het festival heeft de pret niet kunnen beder ven. Onstuitbaar trekken de cinefielen uit de hele wereld elk jaar weer naar Can nes. Met in hun kielzog een hele meute van nieuwsgierigen, souvenirverkopers, vuurvreters, guitaarspelers, bedelaars en andere verschijnselen die de boulevard overbevolken tot in de kleine uurtjes. De sterren vliegen af en aan en alle avondvoorstellingen in het Grand Palais wor den opgeluisterd door hun aanwezigheid. Farrah Fawcett-Majors ('de vrouw van zes miljoen'), Nick Nolte (van de 'Jordaches') ook even naar Cannes overgeko men als onderdeel van z'n huwelijksreis, ontwrichten bij hun verschijnen het ver keer volkomen. Bij alle galavoorstellingen zijn sterren, regisseurs, producenten en aanhang aanwezig. Een geduldige menigte wacht trouw aan de ingang om een glimp van de een of andere 'personalityte kunnen opvangen. Dit zijn elk jaar weer de onafwendbare uiterlijke verschijnselen waarmee dit grootste filmfestival ter wereld gepaard gaat. De kapstok van het hele gebeuren is eigenlijk de 'Marché' (de filmmarkt). Achter het bekende festivalgebouw dat dateert uit 1947 is een nieuwer deel opgetrok ken waarin de verschillende produktiemaatschappijen landenvertegenwoordi- gingen hun films aan de man kunnen brengen. Het is een driftige handel van lo ven en bieden. De eerste contacten worden meestal op de stands gelegd, maar de uiteindelijke contracten worden bijna altijd in een minder hektische omgeving getekend. De 'marché' is namehjk voor iedereen vrij toegankelijk, bij slecht weer kan men er dus op rekenen dat er een gezellige toevloed van schuilers komt, compleet met huilende kinderen, piepende kinderwagens en blaffende honden. De mensen uit het vak moesten dit jaar voor het eerst als een soort verrassing 50 francs betalen om aan een badge te komen die vrij toegang verleend tot de voor stellingen van de films die in de handel zijn, een aardige extra inkomensbron voorde organisatie. Dit jaar zijn in de 'marché'-voorstellingen 300 films gedraaid voor belangstellen de kopers met een totale lengte van 84.000 kilometer, d.w.z. zeven maal de om trek van de aarde. Negenendertig landen zijn hier vertegenwoordigd, waaronder voor het eerst India, Egypte, Senegal, Nieuw-Zeeland en Cuba. In totaal lopen er in Cannes in die tijd een kleine 3000 producenten, distributeurs, exporteurs en exploitanten rond allemaal juist op zoek naar iets bijzonders. Daarvan heeft met name de nieuwe Nederlandse familiefilm 'Pinkeltje' geprofi teerd, welke film door het toegepaste procédé veel interesse trok. Wat de animatiefilms betreft hebben we een goede naam in het buitenland. Vol gens insiders zou de Nederlandse inzending 'Oh my darling' van B^rge Ring een goede kans op een prijs maken. Ook de andere speelfilms mogen zich in een con tinue belangstelling verheugen. Na het mooie resultaat van 'Max Havelaar' in de Verenigde Staten is er een nieuwe golf van interesse losgekomen. Over de exacte resultaten van de Nederlandse produktie hopen wij in het volgende nummer wat meer gegevens te kunnen publiceren. Nederlandse ster op de voorgrond in Cannes was Monique van de Ven die hier was om haar eerste grote film in haar Amerikaanse carrière te promoten. De film heet 'Stunt Rock' en de naam zegt het al, het is een gewaagde combina tie van stunts, spanning en muziek. Monique haalde de voorpagina van het geren- nomeerde Engelse blad Screen International en werd geïnterviewd door de Ame rikaanse 'Hollywood Reporter'. Twee van de vier bladen die gedurende het festi val elke dag verschijnen boordevol informatie over het festivalgebeuren en alles wat er om heen hangt. Op de Nederlandse ontvangst was niet alleen de gehele Nederlandse 'kolonie' aanwezig, doch ook een groter aantal buitenlandse relaties dan voorheen. Het is van belang, dat het buitenlandse element in de toekomst nog zal worden ver sterkt. Het 31e filmfestival van Cannes en de zeventiende editie van de 'marché' zitten er weer op en volgend jaar zal het allemaal nog wel veel groter worden als men de festivaldirectie mag geloven. B.E.

Film | 1978 | | pagina 5