Koningin Juliana 70 jaar Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond nummer 9 27 april 1979 Redactie en administratie Postbus 5048 1007 AA Amsterdam Tel: 020-799261 Hoofdredacteur: J.Th. van Taalingen Eindredacteur: Bart Eldering Advertenties: Drukkerij Poortpers b.v. Torensteeg 3, 1012 TH Amsterdam Tel.: 020-23 14 85 Koningin Juliana 70 jaar pagina 1 Cannes '79 pagina 2 Korte Nederlandse films pagina 3 Top twintig pagina 4 Nieuwe films pagina 5 Films met een uitbrengsubsidie Buitenlandse produktie pagina 6 Bondsnieuws pagina 7 Premières pagina 8 In de Nederlandse bioscoopprogrammering pleegt vanouds plaats te worden ingeruimd voor gebeurtenissen rond het Koningshuis. In de beginperiode van de cinematographie waren het korte films die werden vertoond, later was het vooral het filmjournaal dat aandacht besteedde aan de Koninklijke Familie. Speciale gebeurtenissen, zoals huwelijk, geboorte en overlijden, bleven dikwijls als voorheen het onderwerp van een afzonderlijk filmwerk. De vertoning deze weken van de film 'Juliana' past geheel in het tra ditionele patroon. Van deze film is het uitzonderlijk grote aantal van meer dan zestig kopieën in omloop gebracht, waardoor een belangrijk deel van het Nederlandse volk tegelijk wordt bereikt. Hier is heel wat meer aan de orde dan een paar uur commerciële stunt, er is vooral ook sprake van een gevoel van verbondenheid met Oranje. In dit opzicht is er eveneens sprake van traditie. Wij denken bijvoorbeeld aan het gesthenk, hetwelk het filmbedrijfsleven bij gele genheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard in 1937 heeft aangeboden, te weten de inrichting van een filmzaal in Pa leis Soestdijk. Nu wordt een deel van de recettes van de film 'Juliana' afgedragen ten behoeve van het nationale geschenk. Het Nederlands film- en bioscoopbedrijf wenst Koningin Juliana nog vele gelukkige jaren toe, samen met haar echtgenoot, haar kinderen en haar kleinkinderen. FILM Bij de voorplaat: een scène uit Tiro van Jaco Bijl De heer A. Koolhaas overhandigt de koningin kopie van 'haar' ülm

Film | 1979 | | pagina 5