DE GESCHIEDENIS VAN MICKEY MOUSE Over de geboorte van 's werelds populairste muis doen vele verhalen de ronde. Zo is er één bekend, waarin wordt verteld dat de Disney studio's in het midden van de twintiger jaren waren vergeven van de muizen. Met één van de muisjes had Walt Disney al spoedig vriend schap gesloten. Hij gaf hem iedere dag wat te eten en leerde hem al lerlei kunstjes. Toen hij op zoek was naar een nieuwe creatie voor zijn tekenfilms kwamen zijn gedachten al gauw bij zijn geliefde muisje. De vrouw van Disney (toen nog zijn vriendin) bedacht een naam en de wereld was een held rijker, t.w. Mickey Mouse, MICKEY MOUSE, VIJFTIG JAAR JONG In 1927 werden de eerste twee Mickey Mouse filmpjes gemaakt. Helaas zonder succes, er was namelijk niet één thea ter, die ze in het voorprogramma wilde draaien. Disney moest dus iets verzinnen om zijn muis op te laten vallen. Hij werd geïnspireerd door Al Johnson's film The Jazz Singer, waarin voor het eerst in de geschiedenis van de film geluid werd gebruikt. De tijd van de stomme film was voorbij... Walt Disney besloot daarom zijn derde tekenfilmpje waaraan men reeds was begonnen— van geluid te laten voor zien. Het sloeg enorm aan. Mensen stonden in de rij om deze film, genaamd Steamboat Willie te zien. We ma ken hierin kennis met Mickey's eeuwige tegenstander Boris Boef (hierin nog te zien met een houten poot) en zijn ge liefde door dik en dun Minnie Mouse. Mickey had het helemaal gemaakt. Stromen Mickey Mouse tekenfilmpjes verlieten de Disney studio in die tijd en de één was nog een groter succes dan de ander. Mickey was in zijn populariteit niet meer te stuiten en duizenden mensen schreven in die dagen naar Mickey Mouse voor een foto met handtekening. Toen Walt Disney aan het eind van de jaren twintig een nieuw soort teken- Steamboat Willie filmpjes introduceerde, liet hij deze aankondigen met de tekst Mickey Mouse presenteert een Silly Symphony Er verschenen boeken, poppen, horlo ges en noem maar op, waar een afbeel ding van Mickey opstond. Het kon eigenlijk niet uitblijven: Walt ontving in 1932 voor de schepping van Mickey een Oscar. Waren de filmpjes in de beginjaren in zwart-wit, vanaf 1935 werden ze in kleur gemaakt. De eerste die in kleur werd gemaakt was The Band Concert, waarin Mickey de rol van 'onverstoorbare' dirigent speelt. Mickey is altijd Walt's lieveling geweest. Misschien komt dit ook wel door het feit dat hij hem gedurende vele jaren van zijn eigen stem voorzag. Doch Do- nald Duck werd spoedig nog populair der. Voor Walt een reden Mickey een grootse rol aan te bieden in de avond vullende tekenfilm Fantasia, waarin hij samen met de dirigent Leopold Sto- kowski optreedt in het gedeelte 'de tovenaarsleerling'. Natuurlijk is Mickey de tovenaarsleerling, met alle gevolgen van dien...In 1953 besloot Walt te stoppen met het vervaardigen van Mickey filmpjes. Het werd een te kost bare aangelegenheid om tekenfilmpjes van een dergelijk hoog niveau te blijven produceren. Deze laatste film heet Een dagje aan zee. The simple things), waarin Mickey samen met zijn onaf scheidelijke hond Pluto op vakantie gaat. Gaat hij in de tekenfilm op vakantie, in werkelijkheid heeft hij het drukker dan ooit. Zo werd hij in 1955 gastheer van het wereldberoemde amusements park Disneyland en 1971 volgde deze rol in het nog grotere park Disney World. Ook op t.v. is hij geen onbekende. Hier is hij te zien in het programma The New Mickey Mouse Club. Deze film, die ter ere van zijn 50ste verjaardag is gemaakt is gevuld met louter hoogtepunten uit zijn succesvol le loopbaan. In Mickey's Verjaardagsfeest (Mickey's birthday party) komen alle bekende Disney figuren, zoals Minnie. Goofy, Donald Duck en Pluto hem feliciteren met zijn verjaardag. In Eenzame Spoken (Lonesome ghosts) gaan Goofy. Donald Duck en Mickey op spokenjacht in een heel oud huis. Al spoedig blijkt echter dat de spoken op geestige wijze de spokenja- gers zelf belagen. Toen de film in 1937 gemaakt werd was Disney wel enorm geschrokken van de hoge kostprijs. Voor deze film had hij een regisseur in dienst, die kosten nog moeite spaarde om de spoken zo perfect mogelijk te realiseren. Voor het eerst in de tekenfilmgeschiedenis werden transparante kleuren gebruikt. Eenzame spoken

Film | 1979 | | pagina 10