Mm* FILMBELEID Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond nummer 8 13 juni 1980 Redactie en administratie: Postbus 5048 1007 AA Amsterdam Tel: 020- 79 92 61 Ho o f dr e dacteur: J.T.H, van Taalingen Eindredacteur: Bart Eldering Advertenties: Drukkerij Poortpers b.v. Torensteeg 3, 1012 TH Amsterdam Tel: 020-23 14 85 Filmbeleid pagina 1 AV-media en exportbevordering pagina 3 'De kraai is dood. Leve de kraai.' pagina 4 Nieuwe films pagina 6 Bondsnieuws pagina 7 Premières pagina 8 In een brief aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van 23 mei j.1. heeft de Minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk Mevrouw M.H.M.F. Gardeniers haar opvattingen neergelegd omtrent het te voeren filmbeleid. Hieruit blijkt, dat zij voornemens is een aantal beleidsombuigingen tot stand te brengen. Het karakter van deze beleidsveranderingen wordt vooral bepaald door de wens het filmbeleid gelijke tred te doen houden met de ontwikke lingen die zich op filmgebied voordoen, alsmede door het streven ook op dit gebied de artistieke kwaliteit de nodige stimulansen te geven. De Minister heeft met het oog op de bestaande grote meningsverschil len met betrekking tot het Plan Filmcentrum niet het voornemen om het huidige filmbeleid abrupt en grondig te herzien. Zij spreekt zich met zoveel woorden uit voor handhaving van de relatie met het film- bedrijfsleven via het Productiefonds voor Nederlandse Films wat de subsidiëring van de hoofdfilmproduktie aangaat. In dit opzicht moet de brief van de minister positief worden beoordeeld. Een van de hoofdbezwaren onzerzijds tegen het Plan Filmcentrum is immers het verbreken van de continuïteit die uit de bundeling van alle mogelijke activiteiten op filmgebied in het Filmcentrum zou voortvloeien. Overigens stelt de minister zich op het standpunt, dat het filmbeleid een aangelegenheid is die om voortdurende herbezinning vraagt. "In die zin blijft ook het advies van de oude Raad voor de Kunst (over het Filmcentrum, red.) aan de orde", aldus de minister. "Te zijner tijd zal ik, nadat ik de mening van de nieuwe Raad over het te voeren filmbe leid heb vernomen, mijn standpunt nader bepalen." Er blijven dus wel onzekerheden omtrent het in de toekomst te voeren filmbeleid, maar een drastische beleidsombuiging lijkt er niet in te zitten. Ten aanzien van de subsidiëring van de produktie van hoofdfilms stelt de minister zich voor de totstandkoming van artistiek waardevolle films relatief meer te bevorderen. Op zichzelf genomen is een derge lijke extra stimulans van de filmkunst te appreciëren. Het is jammer, dat bij de argumentering een overdreven sterk accent wordt gelegd op zogenaamde alternatieve produktiemogelijkheden en niet-commerciële distributie- en vertoningskanalen. Het zou onjuist zijn om dergelijke ontwikkelingen en de positieve effecten ervan buiten beschouwing te laten. Anderzijds moet worden vastgesteld, dat de filmkunst juist ook binnen een commercieel kader zeer grote ontplooiingsmogelijkheden heeft gekregen. Er is nog een ander verschijnsel. Tal van films, die niet per se als kunstwerk zijn opgezet, blijken na verloop van tijd die bete kenis te hebben gekregen en worden als voorbeelden van klassieke filmkunst beschouwd. Het is vooral met het oog op dit aspect, meestal vermengd met over wegingen van economische aard, dat nu de concurrentiepositie van de filmindustrie is verzwakt door de komst van de televisie en andere wij zigingen op het gebied van de vrijetijdsbesteding, overal ter wereld van overheidswege steun wordt verleend aan de nationale filmproduktie. Alleen in de Verenigde Staten van Amerika, waar de filmindustrie door een traditioneel sterke export een gunstige positie inneemt, ge beurt zulks tot nu toe niet. Voor een klein land als het onze met een beperkt taalgebied is de behoefte aan overheidssteun des te groter. Wanneer er al behoefte is aan rechtvaardiging van de subsidiëring van de hoofdfilmproduktie als geheel en in de brief van de minister is FILM Bij de voorplaat: De kraai van Bio is weer springlevend zie pagina 4 en 5

Film | 1980 | | pagina 3