'De kraai is dood. Leve de kraai.' OVERLEDEN RENTREE "Hé, dat gaat zo maar niet. Dat kost centjes om hier binnen te komen". Precies, het zijn de krassende woorden van de fladderende kraai die op zijn fietsje naar het hek van het Bio-Vakantie- oord kwam gereden. In die tekenfilm, gemaakt door George Pal, werd de bioscoopbezoeker opgewekt de bus niet zomaar voorbij te laten gaan. En tegen de tijd dat de lichten in de zaal weer aangloeiden kwamen de ouvreuses al met rammelende collectebussen de zaal in. Handen gingen naar achterzakken, zochten in binnenzakken of tasjes. En de een gaf de bus door aan de ander. En dankzij die Bio-bus, dankzij die kraai, kon het Bio-Va- kantieoord, op het Russenduin in Bergen aan Zee, haar deuren wagenwijd open zetten voor de bleekneusjes uit de stad die daarvoor een paar weken frissen lucht, vreugde en misschien zelfs een beetje kleur mochten opdoen. Maar de kraai is niet meer. Hij overleed jaren terug en de oorzaak van zijn verscheiden zou ons eigenlijk hoopvol moeten stemmen. De kraai en met hem het Vakantieoord op het Russenduin, werd overbodig. Om de simpele reden dat het aantal bleekneusjes (naarmate de oorlog langer verstreek, werden het er minder) tot niets was teruggelo pen. Toch bleef die Bio-bus langs de bioscooprijen gaan en de mensen bleven er hun duiten in doen. Ach, wisten zij veel. Bio, dat was toch die instelling die zich met magere spille- benen bezighield? Maar er is ondertussen wel wat gebeurd. Veel, om niet te zeggen heel veel mensen weten nauwelijks wat Bio vandaag nog voorstelt. Hele volksstammen veron derstelden dat Bio al lang ter ziele was. Maar niets is min der waar. Sterker zelfs, Bio leeft meer dan ooit en de kraai is met een paar weken terug van weggeweest. Krassend als weleer zal hij tijdens de komende zomercol- lecte, die midden juli van start gaan zijn rentree op het witte doek maken. Dat gebeurt dan door middel van de binnenkort bij de Toonder Studio's te Nederhorst den Berg gereed te komen 75 seconden durende animatie film. De regie en animatie zijn van Bj^rn Frank Jensen. Het script is van Bert Kroon, directeur van Toonder/Geesink/ Multifilm Studio's. Het commentaar wordt gesproken door Frans van Dusschoten, aangever van onder anderen André van Duin, terwijl het uitstekende basis-materiaal voor dit voorlichtende filmpje van de eigen fotodienst van het Bio-Kinderrevalidatiecentrum afkomstig is. Zo zal de Bio-kraai de bioscoopbezoeker binnenkort om geld vragen. Geld dat bedoeld is om via know-how initieel werk te verrichten voor de ontplooiing van het gehandicapte kind. In gewoon Nederlands komt het erop neer dat met die jaarlijkse collecten dingen van de grond worden getild om het leven van gehandicapte kinderen wat geriefelijker te maken. Of nog duidelijker gezegd: Bio wil de kinderen zo goed mogelijk voorbereid de maatschappij insturen. We horen het al zeggen: Er is toch een overheid die dat kan betalen? Dat klopt.

Film | 1980 | | pagina 6