NIEUWE SEIZOEN FILMMUSEUM Regisseur Robbe de Hert geeft aanwijzingen bij de opnamen voor zijn speelfilm 'De Witte van Sichem', een Belgische produktie naar het boek van Ernest Claes, die op het ogenblik groot succes oogst bij- onze zuiderburen. De feestelijke première in ons land zal op 15 oktober a.s. plaatsvin den in Eindhoven. HET POLYGOONJOURNAAL VAN DEZE WEEK Dinsdag 23 september a.s. start het Filmmuseum seizoen met de serie film voorstellingen gewijd aan de Australi sche Cinema 1896-1956. Door toevallige omstandigheden kwam cameraman Marius Sestier, die eerst ca meraman was van Lumière naar Australië waar hij in 1896 de eerste Australische film over actuele onder werpen maakte. Vier jaar later, in 1900, werden de eerste belangrijke speelfilms geproduceerd, die de hoog tepunten vormden van Soldiers of the Cross, een evangelistische film- en diavertoning van het Leger des Heils. Tot 1956 worden in Australië onge veer 500 speelfilms en vele duizenden journaal films en documentaires gepro duceerd. Cinema Australië 1896/1956 is door het National Film Archive van Australië georganiseerd. Het is het eerste retrospectieve overzicht van Australische films dat voor buiten landse distributie is samengesteld en de eerste bijdrage van dien aard van het National Film Archive aan de uitwis selingsactiviteiten van de International Federation of Film Archives (FIAF). In de maand oktober zal een pro gramma "Filmklassieken" gepresen teerd worden met films van Pabst, Pro- tazanov, Oswald, Lang, Dupont en Tod Browning. Speciaal Fritz Lang's Siegfried (1924), Tod Browning's Unknown (1927), en Oswald's Anders als die Anderen (1919) worden als unieke kopieën, on langs door het Filmmuseum verwor ven, beschouwd. Siegfried vanwege het feit dat nu de volledige versie van deze monumentale film kan worden vertoond en de films Unknown en Anders als die Anderen nog maar korte tijd geleden zijn terug gevonden en geconserveerd, zodat ver toningen weer mogelijk werden. In november en december zullen o.m. twee belangwekkende filmseries wor den gepresenteerd, t.w. de Chinese Cinema, een serie die eerst zal worden vertoond in het National Film Theatre in Londen en direct daarna in het Film museum, en de Jiddische Film, welke serie momenteel met veel succes o.a. in Berlijn en Frankfurt en München loopt. Voorts zal in een drietal voorstellingen een overzicht worden gegeven van de Prijswinnaars van de dit jaar in Ober- hausen gehouden Internationale Kurz- filmtage. In de volgende maanden zullen nog meerdere series en filmklassieken wor den vertoond, zoals de Cinema uit Ier land, de Russische Film, de Ameri kaanse Avantgarde (een retrospectief) en de Franse Film. Koningin Beatrix voor de eerste maal in de Gouden Koets op weg naar de Ridderzaal voor het uitspreken van de Troonrede. Het journaal toont deze "première" in kleur en besteedt verder aandacht aan de voornaamste regeringsplannen voor het nieuwe parlementaire jaar. Ook impressies van de beurs voor mu ziekinstrumenten "Muziek 80" in Utrecht. Tenslotte een samenvatting van de vliegshow op Zestienhoven, georgani seerd door de Delftse vliegtuigbouw- kundige studievereniging "Leonardo da Vinci".

Film | 1980 | | pagina 5