Kabeltelevisiecongres 1980 Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond nummer 20 28 november 1980 Redactie en administratie: Postbus 5048 1007 AA Amsterdam Tel: 020- 79 92 61 Hoofdredac teur: J.Th. van Taalingen Eindredacteur: Bart Eldering Advertenties: Drukkerij Poortpers b.v. Torensteeg 3, 1012 TH Amsterdam Tel: 020-23 14 85 Kabeltelevisiecongres 1980 pagina 1 Buitenlands nieuws pagina 3 Nieuwe bioscopen pagina 4 - 5 Bondsnieuws pagina 6 Statistische gegevens pagina 7-8 FILM ISSN 0166-1477 NEDERLANDSE BIOSCOOPBOND Bij de voorplaat: De geheel in stijl opgeknapte gevel van Theater Desmet In november werd in de RAI te Amsterdam het Kabeltelevisiecongres 1980 ge houden. De doelstelling van dit congres was: "Het door middel van voordrachten en discussies over radio en televisie via de kabel in de tachtiger jaren te komen tot een beter inzicht in de technische ontwikkelingen, alsmede de maatschappe lijke en economische verwachtingen ten aanzien van kabeltelevisie in de toe komst". Hoopgevende woorden, immers ook de "maatschappelijke en economische ver wachtingen ten aanzien van de kabeltelevisie in de toekomst" zouden worden be licht en dit is ook voor onze leden van evident belang. Het welkomstwoord van de congresvoorzitter, de heer S.S. van der Galiën, gaf enigszins de indruk, dat het niet ging om een kabeltelevisiecongres, maar om een concours voor herenkappers. Echter na een uiteenzetting over des sprekers scheergewoonten kwamen er toch enige belangwekkende uitlatingen, waaronder de verzuchting dat het in ieder geval de bedoeling is: een gaaf resultaat uit dit congres te halen: een ondubbelzinnige uitspraak, namelijk met betrekking tot het 'AUTEURSRECHT". Helemaal hoopgevend waren de volgende woorden van de heer Van der Galiën: "Ik meen dat dit congres een aanzet voor een oplos sing van het vraagstuk van de auteursrechten moet opleveren. Het is toch eigen lijk gênant wanneer men technisch zo ongeveer de hele wereld kan ontvangen, maar vanwege een wat afgezaagd en misschien zelfs wat benepen hanteren van de huidige autersrechten, het met een stoppelig beeld moet blijven doen". Direct na deze "bemoedigende" woorden opende de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, mevrouw Drs. N. Smit-Kroes, het congres officieel met een toespraak, waarin een verrassende ontwikkeling te beluisteren viel: "De PTT heeft inmiddels een technisch plan uitgewerkt voor een landelijk aanvoernet van de tv-programma's van de omringende landen, inclusief Engeland en Frankrijk. Een dergelijk plan biedt de mogelijkheid van een voor alle aangeslotenen gelijke en goede technische kwaliteit, een zelfde programmapakket en besparing op hoge masten en ontvangstantennes. Als bijkomend voordeel minder landschaps vervuiling door hoge masten, volstaan kan dan worden met kleinere masten al leen voor de ontvangst van de Nederlandse programma's. Deze programma's, voorlopig 14 in totaal, zullen aan de grens worden opgevan gen en via straalverbindingen, met gebruikmaking van de reeds aanwezige straal verbindingstorens, gedistribueerd naar regionale knooppunten (32 in totaal). Vandaar zullen ze via de kabel (of straalverbindingen worden gedistribueerd naar plaatsen waar men voor deze programma's belangstelling heeft. Indien tot realisering van dit plan zou worden besloten, zal worden begonnen met de aanleg van de ontvangststations en van de ruggegraatnet van straalverbin dingen, waarbij prioriteit gegeven zal worden aan verbindingen ten behoeve van het Westen in het land". De Staatssecretaris zei verder, dat tot uitvoering van dit plan eerst zal kunnen worden overgegaan: "als hiervoor politiek het groene licht wordt gegeven én zekerheid bestaat, dat dit plan geen onoverkomelijke problemen van autersrech- telijke en andere aard zal opleveren. Dit dient nog geheel te worden verkend". Nadat de primeur van het PTT-plan was geconsumeerd, ontstond er met name in de Tweede Kamer nogal wat commotie. De heer Kosto (PvdA) uitte zijn verba zing over het feit, dat de Staatssecretaris juist nu met deze plannen komt, terwijl de zogenaamde Kabelnota nog steeds bij de Minister van C.R.M, (in de la) ligt. De Kabelnota maakt inmiddels onderdeel uit van het kabinetsberaad. De heer Kosto wilde daarnaast de garantie, dat er op dit gebied niets wordt ondernomen alvorens de Kamer de gelegenheid heeft gehad over het PTT-plan te discussiëren. Ook vroeg hij Minister Gardeniers en Staatssecretaris Smit-Kroes de verzekering, dat de regering de uitzending van speciaal voor Nederland bestemde buitenlandse programma's, die de Nederlandse zendgemachtigden oneigenlijke concurrentie aandoen, zal beletten. Nu weer terug naar het congres en met name naar de derde spreker, Ir. G.B. Deelman, algemeen directeur van de N.V. Casema. De heer Deelman had het in zijn inleiding onder meer over de capaciteiten van de kabelnetten, waarbij hij ook sprak over de mogelijkheden het dienstenpakket van de kabelexploitanten uit te breiden: "Een verdere uitbreiding van het dienstenpakket kan volgen door intro ductie van educatieve programma's en de kabelbioscoop of "pay television". De kabelbioscoop kan in één of meerdere kanalen speelfilms, herhalingen van om roepprogramma's, sportfilms e.d. bieden. Binnen het kader van de in Nederland thans gebruikelijke technieken en tariefstructuren moet aan de kabelbioscoop 1

Film | 1980 | | pagina 5