AFDELINGS VERGADERINGEN BIOSCOOPEXPLOITANTEN Vervolg van pagina 1 een beperkte betekenis worden toege kend, omdat alle abonnees tezamen de "software"-kosten moeten dragen via een uniforme opslag in het tarief. Afgezien van de beperkingen door het huidige wettelijke kader lijken de mo gelijkheden van de kabelbioscoop niet verder te gaan dan een enkel theater per groot net. Een vergelijking met de ontwikkelin gen elders o.a. in Amerika leidt tot de gedachte dat een kabelbioscoop met een ruime keuze alleen in een systeem met betaling per afgenomen program ma haalbaar is. Een dergelijk systeem vraagt voor de registratie van de afna me door de abonnee de beschikbaar heid van een z.g. retourkanaal, een ka naal waarlangs informatie van de abon nee naar een centraal punt wordt ge transporteerd. De realisatie van dit retourkanaal is een technisch probleem. De kabelbio scoop kent echter nog een aantal an dere aspecten, zoals bijvoorbeeld de mogelijke concurrentie van de beeld plaat of in een geheel ander vlak de aantasting van de privacy van de abon nee, doordat zijn kijkgedrag kan wor den geregistreerd." Het blijft van groot belang deze ont wikkelingen op de voet te volgen, maar gezien het bovenstaande betoog is een realisering op korte termijn bepaald niet te verwachten. De overige sprekers hielden zich voor namelijk bezig met de technische raak vlakken, zoals de ontwikkeling van een glasvezelkabel en de te verwachten komt van de satelliettelevisie, waarbij het aanwezige gezelschap deze ontwik keling liever niet dan wel leek te willen toejuichen. Begrijpelijk overigens, aangezien het nu reeds geïnvesteerde vermogen in CAI's (Centrale Antenne Inrichting) en GAI'S (Gemeenschappe lijke Antenne Inrichting) ca. anderhalf miljard bedraagt, waarbij jaarlijks voor zo'n honderdvijftig miljoen gulden aan nieuwe netten bijkomt. Het slotforum zou de door de congres voorzitter geopperde vraag met betrek king tot éen uitspraak over het auteurs recht moeten beantwoorden, aange zien geen van de sprekers ingegaan was op deze problematiek. Door de con gresgangers mochten aan dit slotfo rum, bestaande uit de inleiders en uitgebreid met enige deskundigen, slechts schriftelijke vragen worden ge steld. Toen de schriftelijke vraag: "En hoe zit dat nou met dat auteursrecht" werd voorgelezen, wist de congresvoor zitter niets anders te doen dan deze vraag door te spelen aan de heer W. van Tuyl, hoofd van de afdeling finan ciële en economische zaken van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, die dan het verlossende woord zou spreken: "Aangezien deze problema tiek nog voor de rechter is en er nog geen uitspraak in deze is door de Hoge Raad voel ik mij niet geroepen hierop een antwoord te geven". De voorzitter gaf vervolgens de vraag door aan Prof. Dr. A. Heertje, hoog leraar economie aan de juridische faculteit van de Universiteit van Am sterdam, die zoals voor de hand ligt, moest melden dat hij geen deskundige op dit gebied was. Daarmede was voor het gehele Kabeltelevisiecongres 1980 de in het begin zo belangrijk geachte vraag inzake de benadering op het ge bied van het auteursrecht afgedaan. Het is ongetwijfeld van belang, dat een dergelijk congres plaatsvindt, maar het is wel discutabel dat de oproep van de congresvoorzitter in zijn inleiding: "Een ondubbelzinnige uitspraak, na melijk met betrekking tot het auteurs recht" een zinloze is gebleken. Overigens moge wat betreft het stand punt van de Nederlandse Bioscoop bond in deze worden verwezen naar het artikel in "Film" nr. 9 van 27 juni 1980. Door in grote lijnen akkoord te gaan met het bij de Bondsraad ingediende voorstel van het Hoofdbestuur tot wij ziging van het Reglement van de (Be drij fs) Afdeling Bioscoopexploitanten hebben de vier afzonderlijke afdelin gen ingestemd met de mogelijkheid dat, als ook de Bondsraad hieraan zijn fiat zal geven, zij als zelfstandig binnen de Bond werkende lichamen niet meer zullen bestaan. Daarenboven kon men zich in alle af delingen verenigen met de voorgestelde Statuten- en andere Reglementswij zigingen, die eveneens deel uitmaken van de agenda voor de vergadering van de Bondsraad. De Afdeling B heeft in het afsluiten van een periode die twaalf jaar ge duurd heeft, aanleiding gevonden een aantal evenementen op touw te zetten voor de afdelingsleden en hun partners rond de afdelingsvergadering op 31 ok tober. Vóór de vergadering werd ge zamenlijk de lunch gebruikt en na af loop was er een zeer geanimeerde bor rel. Voor de dames die niet aan de vergadering deelnamen, was er in de middag nog een speciaal damespro gramma georganiseerd. Het geheel speelde zich af in Amersfoort in Hotel De Witte. Het bestuur had de voor treffelijk geslaagde organisatie in handen gegeven van de heer W. van Dommelen en zijn medewerkers. Op deze pagina treft u een aantal impres sies aan van deze door alle aanwezigen als zeer geslaagd ervaren dag. De Exploitantenraad heeft zich even eens kunnen verenigen met de struc turele aanpassing van de organisatie volgens de Hoofdbestuursvoorstellen, behoudens de indiening van een aan tal amendementen. Met de overige Hoofdbestuursvoorstellen ging de Exploitantenraad eveneens akkoord.

Film | 1980 | | pagina 6