in dit EEN LANGE WEG Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond nummer 21 23 oktober 1981 Redactie en administratie: Postbus 5048 1007 AA Amsterdam Tel: 020- 79 92 61 Hoofdredac teur: J.Th. van Taalingen Eindredacteur: Bart Eldering Advertenties: Drukkerij Poortpers b.v. Torensteeg 3, 1012 TH Amsterdam Tel: 020-23 14 85 =fi Een lange weg pagina 1 Produktie pagina 3 Nieuws van Bio pagina 4 Produktie pagina 5 Bondsnieuws pagina 6 Statistische gegevens pagina 7-8 Onze strijd tegen de onrechtmatige uitzending van speelfilms gaat stug door. Het is een lange en moeilijke strijd, ook al zijn er de laatste tijd enige rechterlijke uitspraken die de film- en bioscoopsector uit zicht bieden op een goede afloop. In dit blad is eerder melding gemaakt van het arrest van 17 september 1981, waarbij het Amsterdamse gerechtshof Kabel Televisie Amster dam B.V. conform de eis van een aantal Amerikaanse filmproduktie- maatschappijen heeft bevolen geen speelfilms van deze maatschap pijen meer door te geven die piraten onrechtmatig uitzenden. Het Hof nam het standpunt in, dat K.T.A. door een dergelijke doorgifte inbreuk pleegt op de auteursrechten met betrekking tot de doorge geven films. Men zou mogen verwachten, dat K.T.A. zich na deze uitspraak zou onthouden van de doorgifte van alle piratenfilms. K.T.A. bleek ech ter slechts bereid de knop van het Amsterdamse kabelnet om te draaien voor films van de betrokken Amerikaanse filmmaatschap pijen, zodat alle andere films wel werden doorgegeven. Gezien het standpunt van het Hof schond K.T.A. daarmede bewust de auteurs rechten op deze films. Als belangenorganisatie van het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf sommeerde de Bioscoopbond K.T.A. zich te onthouden van de door gifte van alle films waarop de bij de Bond aangesloten filmproducen ten en -distributeurs rechten hebben. Toen K.T.A. aan deze som matie geen gevolg gaf, bleef niets anders over dan opnieuw een kort geding tegen het Amsterdamse kabelnet aan te spannen. In zijn pleidooi heeft de advocaat van de Bond, Mr. D.H.M. Peeper- korn, het onthutsend genoemd, dat K.T.A. in feite het rechtsoordeel van het Hof heeft genegeerd. Niet alleen werkt K.T.A. er aan mee, dat de inbreuk op het auteursrecht ongetwijfeld de grootste in de geschiedenis van het Nederlandse auteursrecht in Amsterdam voortduurt, doch haar houding heeft tevens tot gevolg, dat de piraten het repertoire Nederlandse en Europese films plunderen. De Neder landse Bioscoopbond treedt, naast een aantal met name in de dag vaarding vermelde filmproducenten en filmdistributeurs, op ter be scherming van de rechten van al zijn leden die als producent of dis tributeur films exploiteren. Er is, aldus Mr. Peeperkorn, niet alleen een schending van auteursrechten van de zijde van K.T.A., maar er is ook in andere opzichten sprake van onrechtmatig handelen. Zo han delt K.T.A. bij het doorgeven van de illegale filmuitzendingen in strijd met het doel waarvoor haar machtiging is verleend tot het ex ploiteren van de kabel: dit doel was en is het doorgeven van program ma's van legale zendgemachtigden en kan niet zijn het medewerken aan en bevorderen van het plegen van inbreuk op het auteursrecht. Uit alles blijkt, dat de regering zich steeds tot taak heeft gerekend de auteursrechten te beschermen. Mr. Peeperkorn noemde het onverant woordelijk van K.T.A. en het Amsterdamse gemeentebestuur, dat zij zich bij haar beleid in het geheel niet om de belangen van het Neder landse film- en bioscoopwezen bekommert. Door bijvoorbeeld de ille gaal door de piraten uitgezonden Nederlandse speelfilms door te geven, wordt de exploitatie van deze films zodanig doorkruist, dat het voortbestaan van dit stuk filmcultuur, dat toch al met bijzondere problemen worstelt, in gevaar wordt gebracht en aanzienlijke over heidssubsidies ten behoeve van de nationale speelfilm (meer dan vijf FILM ISSN 0166-1477 NEDERLANDSE BIOSCOOPBOND Bij de voorplaat: Monique van de Ven als Jenny, in de nieuwe Nederlandse speelfilm 'Hoge hakken, echte liefde.'

Film | 1981 | | pagina 5